Jizera, Holubník a Ptačí kupy – jizerská panoramata v babím létě

21. 10. 2018 | zobrazeno 5586×


Rudé borůvčí, torza usychajících smrkových kmenů, daleké výhledy – tak vypadají jizerskohorské vrcholy na přelomu léta a podzimu, v čase, kdy se začínají barvit bukové lesy.

z Jizeryz Jizerykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Jizera je druhý nejvyšší vrchol české části Jizerek. Jak je pro jizerskohorské vrcholy typické, i tady se vypíná žulová skála. Ve smrkových lesích, pokrývajících Jizeru, se otevírá několik bezlesých ok s kamennými moři, ty ale leží mimo turistické stezky.

na Jizeřena Jizeřekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Začátkem podzimu vychází slunce přímo nad hřebeny Krkonoš a jeho paprsky postupně rozpouštějí pár cárů mlhy, která se drží nad Velkou Jizerskou loukou a přehradní nádrží Souš.

Ptačí kupyPtačí kupykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Táhlý hřeben Ptačích kup a Holubníku korunují právě v místech vrcholů skály, sice menší než ta na Jizeře, ale o to hezčí. Ptačí kupy jsou chráněny jako přírodní rezervace s pozůstatky původního lesa.

Ptačí kupyPtačí kupykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Skalky jsou celé porostlé borůvčím, které právě v časném podzimu dostává tu nejhezčí, sytě rudou barvu. Ve spojení se sluncem vybělenými torzy padlých smrků překrásná podívaná…

HolubníkHolubníkkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Vrchol Holubníku zdobí dřevěný kříž, východním směrem smrkové lesy protíná klasický, podle pravítka narýsovaný a vyrubaný průsek…

HolubníkHolubníkkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Trochu mlhy se drží nad přehradami: z Holubníku je vidět ta největší – Josefodolská, i nejodlehlejší – Bedřichovská. Jižnímu obzoru dominuje Ještěd, tyčící se nad bližším odlesněným hřebenem s rozhlednou Královka.

Související odkazy

Fotogalerie Jizerské hory

Detailní popisy turistiky nejen v horách v Česku

Jizera, Holubník a Ptačí kupy – jizerská panoramata v babím létě

Rozkvetlá Jizerka ve dne i v noci

Jizerské hory v barvách babího léta

Rašeliniště, meandry a vyhlídky Jizerek

Černá jezírka a další zajímavosti Jizerských hor

Vodopády Jizerských hor

Vodopády na Černé Desné a protržená přehrada

Vodopády na Jedlovém potoce

 

Olympus ambasador Všechny fotografie ve fotočlánku byly pořízeny na fotoaparát Olympus OM-D E-M1 Mark II s objektivy M.ZUIKO Pro 12-100 mm/f4.0 a Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 8-18 mm F2,8-4 ASPH.

Proč je zrovna tato kompaktní a odolná sestava vhodná na krajinářskou a cestovatelskou fotografii? Přečtěte si zde a v případě jakýchkoli dotazů na focení s Olympusem se neváhejte zeptat.

 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace