Savíra, větrné království racků

31. 3. 2013 | zobrazeno 6527×


[Maroko] Délka marockého mořského pobřeží je téměř 2000 kilometrů, z čehož naprostá většina připadá na větrný a rozbouřený Atlantský oceán. Jedním z nejhezčích měst zdejšího pobřeží (a pro mě vůbec celého Maroka) je Savíra (Essaouira), dávný pirátský přístav s modrobílou malebnou medínou, hradbami vzdorujícími rozbouřenému moře a křikem všudypřítomných racků. [vyšlo v časopise Travelfocus]

Savíra / EssaouiraSavíra / Essaouirakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Dlouhá historie Savíry sahá až do 5. stol. př. n. l., kdy zde na své dlouhé průzkumné cestě založil obchodní osadu kartaginský objevitel Hannón Mořeplavec. Postupně se zde vystřídali také Řekové, Kréťané i Římané, což dokazují pozůstatky vily, které tady archeologové vykopali spolu s mincí, datovanou do 3. stol. n. l. Jméno Essaouira – jak se dnes město oficiálně jmenuje – byste ale na tehdejších mapách hledali marně. Ve fénických dobách dostala osada jméno Arambys („hora hroznů“), geograf Ptolemaios přístav uvádí pod názvem Tamuziga.

přístav, Savíra / Essaouirapřístav, Savíra / Essaouirakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Podobně staré je i pojmenování Migdol, jež znamená „strážní věž“ nebo malou pevnost. Podle jedné z teorií bylo právě z tohoto základu odvozeno jméno Mogador, poprvé zaznamenané ve 13. století a používané dokonce oficiálně během první poloviny minulého století, v období francouzského protektorátu. Jiná teorie ovšem praví, že Migdol byl odvozen od jména marabúta – svatého muže – Sidi Mogdoula, jenž údajně vykonal dvanáct náboženských poutí a poté, co se dožil 140 let, byl pohřben právě v Savíře.

Skala du Port, Savíra / EssaouiraSkala du Port, Savíra / Essaouirakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Vraťme se ale ještě jednou k přelomu letopočtu. V roce 25 př. n. l. byla numidijským králem Jubou II. založena továrna na purpurové barvivo. To se získávalo ze schránek dravých mořských plžů ostranek. V tehdejší době šlo o velikou vzácnost, používanou například k barvení rouch senátorů Římské říše. Jak píše Aristoteles, barva měla cenu deseti- až dvacetinásobku hmotnosti ve zlatu. Není divu, že recept na její výrobu byl pečlivě střežen. Pověst vypráví, že tradiční postup byl nenávratně ztracen během následujících válek, avšak zaručeně pravé barvivo se občas v ulicích Savíry objeví i dnes.

Savíra / EssaouiraSavíra / Essaouirakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Významným přelomem v historii města bylo založení portugalské pevnosti, iniciované králem Manuelem I. Tu jeho poddaní vystavěli na jednom z ostrůvků, které savírský záliv chrání. Portugalci tu však vydrželi pouhých devatenáct let, pak pevnost ovládli místní a během následujících staletí vzdorovali pokusům o dobytí města ze strany Španělů, Angličanů, Holanďanů i Angličanů.

Savíra / EssaouiraSavíra / Essaouirakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Savíra totiž měla vynikající strategickou polohu a díky příhodné poloze vůči větru se stala důležitým obchodním centrem. Do přístavu a po moři dále do Evropy putovaly karavany naložené cukrem, solí, zlatem i pavím peřím, na dalekou cestu do Nového světa odplouvaly lodě s otroky. Není divu, že se Savíra stala rájem nejen pro obchodníky, ale také pro piráty.

Skala du Port, Savíra / EssaouiraSkala du Port, Savíra / Essaouirakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Dnešní podoba i název města mají kořeny v 18. století a jsou spojeny se jménem sultána Sídí Mohammeda ben Abdalláha z dynastie Alawitů. Ten pozval francouzského architekta z Avignonu Nicholase Théodora Cornuta, jenž spolu s dalšími evropskými architekty město během dvanácti let proměnil tak, že jej sultán pojmenoval as-Sawíra, což v překladu znamená „dobře uspořádaná“. Spolu s přizváním židovských obchodníků – kteří se usadili ve vlastní čtvrti, mellahu – a potlačením pirátů to byl důležitý krok k dalšímu rozkvětu města.

medína, Savíra / Essaouiramedína, Savíra / Essaouirakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Celé dnešní staré město – medína – bylo obehnáno hradbami, ze kterých se do moře dodnes zubí řada kanonů. Z kamenných stěn vyrůstají strážní věže, dvě z nich s krásných výhledem na moře: Skala du Port a Skala de la Ville. Zatímco z první, ležící jižněji, je krásný výhled na přístav, Mogadorské ostrovy i medínu, severnější Skala de la Ville je na rozdíl od ní přístupná volně. Zejména během západu slunce se z ní a přiléhajících hradeb stává oblíbené korzo pro místní i turistu, přicházející kochat se rudým kotoučem, pomalu se nořícím za obzor Atlantského oceánu.

medína, Savíra / Essaouiramedína, Savíra / Essaouirakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Pokud si zde chcete vychutnat klid, není nic jednoduššího, než sem přijít brzo ráno. Tehdy má bašta úplně jinou atmosféru, namísto teplých tónů zapadajícího slunce převládá chladná modrá oceánu i bezmračného nebe a hradby jsou úplně liduprázdné. Hejna racků i dobře živené kočky však člověka neomylně lákají do centra dění, kde je živo i v brzkých ranních hodinách.

medína, Savíra / Essaouiramedína, Savíra / Essaouirakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

V přístavu již rybáři vytahují své úlovky a mezi loděmi, pohupujícími se na vlnách, hlasitě vychvalují právě to své zboží. Na nedalekém náměstíčku kuchaři pomalu rozehřívají své grily a snaží se kolemjdoucí nalákat k čerstvému občerstvení, zaručeně lepšímu než u kteréhokoli z desítek stánků vedle. Systém je jednoduchý – z pestré nabídky si vyberete rybu, kraba, mušle či jakékoli jiné „mořské potvory“ a po pár minutách čekání se již z talíře před vámi line nádherná vůně čerstvě připravené krmě. Recept není nijak složitý – trocha soli, špetka koření, k masu čerstvý chleba a zeleninový salát, ale výsledek proti masu, majícím za sebou tisíce kilometrů v mrazících boxech letadel a aut nesrovnatelný.

Savíra / EssaouiraSavíra / Essaouirakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Ódou na čerstvé suroviny jsou i pomerančové džusy, vymačkané z oranžových plodů tady a teď. Savíra je vůbec z kulinářského hlediska atraktivní, pestrá historie a míchání kultur mají za následek takovou pestrost, že je těžké odolat. Z pekáren voní čerstvé bagety soupeřící s tradičními plackami marockého chleba, palačinky si můžete dát aspoň na dvacet způsobů a při pozorování okolního dění z příjemné kavárničky s poctivým espressem v ruce snadno zapomenete na to, že Savíra není to jediné, co jste v Maroku chtěli vidět. A dokazuje to i městská fauna. Zatímco v jiných městech převládají psi, v medíně vládnou kočky mimořádných rozměrů, před kterými se i osamocení hafani mají na pozoru.

Savíra / EssaouiraSavíra / Essaouirakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Jediné, co pohodu u moře trochu kazí, je neustávající studený vítr od moře. Berbeři mu dali jméno Alizée a říká se, že mnohé místní dovedl k šílenství. Zejména v zimě je jeho neustálé skučení nepříjemné a i v létě po setmění rychle srazí teplotu níže, než by bylo milé. Ze stejného důvodu nepatří savírské pláže – jinak pěkné – k oblíbeným koupacím destinacím, vln a větru si tady užívají spíše surfaři. Příjemná může být i procházka po písku (nebo projížďka na koni či velbloudu, pokud člověk neodolá některému z desítek naháněčů) směrem k pevnosti Bordž el-Berod, která údajně inspirovala Jimiho Hendrixe ke složení písně Castles Made of Sand. Jimi je vůbec místními oblíben, a ač město navštívil jen jednou a pouze na jedenáct dnů, skoro v každém hotelu, restauraci a kavárně vám budou tvrdit, že právě tady spal, jedl a pil kávu, zatímco co si brnkal na kytaru první tóny větrných písků. Co na tom, že album s touto skladbou vyšlo dva roky před tím, než Savíru navštívil

I když vás vítr od moře zažene do úzkých uliček starého města, litovat nebudete. Medínu má každé marocké město, ale ta savírská se mi líbila nejvíc. Vládnoucími barvami tu jsou bílá s modrou, občas doplněné červenými dveřmi či žlutými okenicemi. Místo zvonění se tu při návštěvách doposud klepe krásně zdobenými klepadly a občas se průchodem mezi domy mihne žena v tradičním bílém hábitu. V takových chvílích máte pocit, jako byste se závanem kouzelného větru přenesli o pár staletí zpět.

AgadírAgadírkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Konkurentem Savíry byl odjakživa o něco jižnější přístav Agádír. Proti ostatním marockým městům má úplně jinou atmosféru – město totiž postihlo v roce 1960 ničivé zemětřesení a jeho velká část spadla. Nový Agádír je klasické přímořské letovisko, cílící na bohatší klientelu, a tak je plný luxusních obchodů, restaurací a důchodců trávících zde celou zimu. Hezký výhled na město a pláž je z polorozbořené kasby nad přístavem, nejvíce mě ale zaujala atmosféra fotbalových zápasů na pláži.

Savíra / EssaouiraSavíra / Essaouirakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Související odkazy:

Marrakéš, královské město pod Atlasem

Královské město Fes a jeho koželužny

Aït Benhaddou a Tamdaght, nejkrásnější marocké pevnosti

Z oázy do oázy údolím Drâa

Růžové písky Erg Chebbi

Soutěsky Todra a Dadès, údolí tisíce kaseb

Savíra, větrné království racků

Tafraút a údolí Ameln – srdce rudého Antiatlasu

Volubilis, římská výspa v Africe

Muláj Idrís, nejsvatější místo Maroka

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Maroko průvodce Lonely Planet
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace