Fotokniha Saal-digital: kvalita pro nej fotky

22. 6. 2016 | zobrazeno 4817×


O nějaké fotoknize jsem uvažoval už docela dlouho, a tak jsem více než rád využil nabídky firmy Saal-Digital pro fotografy. Vzhledem k pochvalným recenzím od ostatních kolegů fotografů jsem čekal spíše pozitivní dojmy, což se potvrdilo.

fotokniha Saal - přední stranafotokniha Saal - přední stranakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Nabídka firmy je poměrně široká, kromě zmíněných fotoknih nabízí i další produkty, jako jsou plakáty či fine art tisky. Fotoknihy jsou v nabídce ve formátech od A5 po A3 včetně odvozených rozměrů, napříkladpanoramatického nebo čtvercových. V nabídce jsou i třeba kožené desky či různé typy vazeb. Jako je běžné u konkurence, společnost má vlastní program pro přípravu fotoknih, s předpřipravenými šablonami apod. Co zaujalo mě, je sekce pro profesionály, kde nabízí šablony pro jednotlivé formáty a počty stran mj. pro Adobe InDesign. Můžete si tak připravit design na míru podle představ v profesionálním software. K dispozici jsou i ICC profily.

fotokniha Saal - zadní stranafotokniha Saal - zadní stranakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Já si vybral a připravil fotoknihu ve čtvercovém formátu 19×19 cm, nahrál v InDesignu vytvořená PDF a těšil se na výsledek. Kniha (vyráběná v Německu) došla za několik dnů od objednávky (jako minus musím poznamenat, že dodání nebylo nijak avizováno, aspoň mail by se hodil). Kniha byla zabalena v tvrdých deskách a ještě v igelitu, takže by možná přežila i Českou poštu :)

fotokniha Saal - vnitřní dvoustranafotokniha Saal - vnitřní dvoustranakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Jak už jsem psal, vysoké očekávání bylo naplněno. Fotografie jsou dokonale ostré, světlost a barvy odpovídají, tisk na fotopapíře je dokonalý. Co je hodně fajn v případě fotek na dvoustraně je to, že každá dvoustrana je tištěna na samostatný arch, takže místo klasického švu uprostřed je jen ohyb, který při prohlížení vůbec neruší.

fotokniha Saal - detail vazbyfotokniha Saal - detail vazbykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Abych jen nechválil, i negativa se najdou. Vzhledem k technologii výroby jsou stránky poměrně tlusté, takže při listování mám pocit leporela, ne knihy, to je ale spíše detail. Podobně je třeba myslet na to, že první dvoustrana je hned za obálkou. Pokud tedy chcete mít například volnou (nepotištěnou dvoustranu, pak třeba vnitřní titulní stránku a pak až začít s fotkami, je na to třeba myslet při přípravě a nechat stránky bílé. To je v podstatě samozřejmost, kterou jsme se dostali k (z mého pohledu) největšímu negativu, kterým je cena. Fotoknihy obecně jsou poměrně drahé a nejinak je tomu i v tomto případě. Má kniha s 27 fotkami na dvoustranách vyšla (včetně dopravy) na zhruba 1400 Kč, a to má docela malý formát. Něco pořádného (rozuměj větší formát, více stran) by vyšlo ještě výrazně více. Z mého pohledu je tedy tato fotokniha vhodná pro dobře vybrané nejfotky, kterým se odvděčí bezkonkurenční kvalitou, ale používat ji jako album z každé cesty by docela lezlo do rozpočtu.

Díky firmě Saal-digital za možnost produkt vyzkoušet.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace