Kraviarský hřeben Malé Fatry

5. 3. 2010 | zobrazeno 5580×


Příznivá předpověď počasí nás nalákala na zimní výlet do Malé Fatry. Naším cílem byla chata pod Chlebom, a pro zpestření cesty jsme se rozhodli pro výstup jedním z bočních hřebenů, Kraviarským. [vyšlo v časopise Turista]

Stará dolinaStará dolinakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Ve Starém Dvoru, výchozím bodě trasy, nás přivítala azurová obloha, a my hned začali stoupat do sedla Príslop (916 m n. m.). Nad hranicí lesa se za námi vynořil Velký Rozsutec, trůnící nad Starou dolinou. V údolí se převalovala řídká mlha, prosvícená nízkým zimním sluncem.

StohStohkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Prudké stoupání pokračovalo i za sedlem. Prvním z vrcholů tohoto hřebene jsou Baraniarky (1270 m n. m.), s holou skalkou a výhledem, který odmění namáhavý výstup. Obzor za nízkou inverzní oblačností, ze které se tu a tam vynořovaly ojedinělé kopečky, byl lemován hraničními horstvy – Karpatami, Javorníky a Beskydami. V čistém vzduchu přímo svítila zasněžená Lysá hora a polomy na jižní straně Smrku.

Velký RozsutecVelký Rozsuteckoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Pohled opačným směrem pak napovídal, jak bude vypadat další cesta. Kraviarský hřeben je poměrně ostrý, s několika skalkami, a charakteristické je střídání hlubokých sedel a vrcholů. Kráčejíce v hlubokých stopách jsme mysleli na člověka, který cestu prošlapával, a vůbec mu nezáviděli.

Na hřebeniNa hřebenikoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Po zdolání dalšího kopečku a sestupu do Velkého sedla se ukázalo, že neznámého hrdinu to přestalo bavit. Stopy najednou končily a my se prvním krokem propadli po kolena do sněhu. Další šlápěje dokázaly, že sněhu je zde požehnaně – co chvíli jsme se vyprošťovali ze závějí, které nám sahaly do pasu. Na několika místech sníh naše kroky udržel, takže jsme opatrně našlapovali a doufali, že se zase nepropadneme. Tímto převelice pomalým stylem jsme vystoupali na Kraviarské (1381 m n. m.), kolem něhož je hřebínek obzvlášť exponovaný. Zvedl se zde silný vítr, který nám do tváří metl ledové krystalky, a trochu bránil v pohledu na vytoužený hlavní hřeben, tyčící se ovšem za dalším propastným sedlem.

Mrazivý vítr Mrazivý vítr koupit fotografii | poslat jako pohlednici

Sestup v hlubokých závějích nebyl o nic rychlejší, a kousek za sedlem nám bylo jasné, že za takových podmínek nemáme šanci na chatu pod Chlebom dorazit za světla. Proto jsme sestoupili do Vrátné a protentokrát se vzdali. Přes celkový neúspěch to ale nebyla úplně marná akce – samotný Kraviarský hřeben je pěkný a jeho ostřejší pasáže jsou příjemným zpestřením monotónních výstupů, výhledy na okolní hory také stojí za to. Jeho úspěšné zdolání ale vyžaduje lepší vybavení, zejména sněžnice – přeci jen je relativně málo navštěvovaný a na prošlápnutou cestu se nelze spoléhat.

Související odkazy:

Fotogalerie Slovensko

Detailní popisy turistiky nejen v horách na Slovensku

Babia góra – hřebenovka na královnu Beskyd

Předvánoční východ slunce na malofatranském Kriváni

Malá Fatra na rozhraní podzimu a zimy

Osnica – kouzelné ráno nad mraky

Zimní Malá Fatra

Jarní Malá Fatra

Podzimní Rozsutce

Kraviarský hřeben Malé Fatry

Jánošíkovy diery

Velká Fatra – podzim nad mraky

Zlatá Velká Fatra

Velký Choč – božské ráno nad mraky

Velký Choč - za nejkrásnějšími výhledy

Roháče – mrazivé babí léto v Západních Tatrách

Strážovské vrchy v barvách podzimu

Kľak - vrchol s krásným výhledem

Jarně rozkvetlá Devínska Kobyla

Martinské hole aneb když počasí nespolupracuje

Zimní hřebenovka Nízkých Tater

 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace