Malá Fatra na rozhraní podzimu a zimy

6. 11. 2016 | zobrazeno 5747×


[Slovensko] Nečekaně dobrá předpověď na předposlední říjnový víkend nemohla zůstat nevyužita, a tak jsme se neplánovaně vydali na Malou Fatru. Počasí slibovalo stromy ve vrcholných barvách podzimu a na vrcholcích první sníh.

barvy podzimubarvy podzimukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Cílem prvního dne byla chata pod Suchým, kam jsme se vydali ze Strečna. Stromy v meandru Váhu ukazovaly, že podzim tady je opravdu v plném proudu. Chata pod Suchým nás velmi příjemně překvapila gastronomickou nabídkou – tak dobrý jelení guláš jsem nikde jinde nejedl, a všechna další jídla, které jsme tady viděli, vypadala opravdu skvěle. Sem se musíme ještě vrátit, už jenom kvůli tomu jídlu…

Velký RozsutecVelký Rozsuteckoupit fotografii | poslat jako pohlednici

MeškalkaMeškalkakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Po budíčku před pátou vycházíme na hřeben, našim cílem je být na východ slunce na Malém Kriváni. Cesta docela utíká, i když žlutá značka – kterou si zkracujeme cestu pod Suchým vrchem – je ve velmi špatném stavu. Když přicházíme na hřeben, vidíme mraky, převalující se přes hory, a cítíme první nápory větru.

Fatranský Malý KriváňFatranský Malý Kriváňkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Po hřebeni pokrytém sněhem se jde dobře, ale cestu znepříjemňuje vítr, který je se zvyšující se nadmořskou výškou čím dál silnější. Asi dvacet minut před vrcholem Kriváně dosahuje takové intenzity, že dál se nedá pokračovat. V závětří za skalkou chvíli čekáme a řešíme, co dál. Časem se asi vítr zklidní, ale na to v zimě na hřebeni čekat nemůžeme, a tak se rozhodujeme sejít dolů a posunout se někam dále.

od Meškalky po Suchý vrchod Meškalky po Suchý vrchkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Mezitím ale začíná vycházet slunce a je to parádní podívaná, protože škvírou mezi mlhami v nížině a mraky okolo hor krásně nasvěcuje krajinu, a oblaka barví do ruda. Do toho sníh na horách a neuvěřitelně barevné stromy na svazích – věčná škoda, že nejsem na lepším místě. V takovém větru by se ale stejně ze stativu fotit nedalo, a tak jen z ruky cvakám pár panoramat v naději, že z toho něco bude.

mezi podzimem a zimoumezi podzimem a zimoukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

podzimní detailypodzimní detailykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Po sestupu z hor (po slovensky klasicky zničených cestách – proti těm, co hospodaří ve zdejších, lesích jsou Lesy ČR příkladem vzorného podniku, a to bych nikdy neřekl, že řeknu…) přejíždíme do Vrátné a vydáváme se na hřeben Boboty.

Velký Rozsutec z BobotůVelký Rozsutec z Bobotůkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

výhled z Bobotůvýhled z Bobotůkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Ten je z velké části zalesněný, ale občas se otevírají skvělé výhledy na hlavní hřeben Malé Fatry a barevné předhůří. Za těmi opravdu skvělými výhledy je potřeba občas sejít se značky a vylézt na nějakou skalku, každopádně sem bych se rád někdy vrátil třeba na západ, protože pohledy třeba na Rozsutec jsou odsud docela originální…

podzimní detailypodzimní detailykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Související odkazy:

Fotogalerie Slovensko

Detailní popisy turistiky nejen v horách na Slovensku

Babia góra – hřebenovka na královnu Beskyd

Předvánoční východ slunce na malofatranském Kriváni

Malá Fatra na rozhraní podzimu a zimy

Osnica – kouzelné ráno nad mraky

Zimní Malá Fatra

Jarní Malá Fatra

Podzimní Rozsutce

Kraviarský hřeben Malé Fatry

Jánošíkovy diery

Velká Fatra – podzim nad mraky

Zlatá Velká Fatra

Velký Choč – božské ráno nad mraky

Velký Choč - za nejkrásnějšími výhledy

Roháče – mrazivé babí léto v Západních Tatrách

Strážovské vrchy v barvách podzimu

Kľak - vrchol s krásným výhledem

Jarně rozkvetlá Devínska Kobyla

Martinské hole aneb když počasí nespolupracuje

Zimní hřebenovka Nízkých Tater

 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace