Babia góra – hřebenovka na královnu Beskyd

9. 10. 2016 | zobrazeno 12433×


[Slovensko] Babí hora je se svými 1725 m n. m. nejvyšším vrcholem celých Beskyd, a asi jediným, který má vskutku vysokohorský charakter. Zároveň díky tomu, jak převyšuje své okolí, bývá právem označována za jeden z nejhezčích výhledových kopců na Slovensku, a právem. Navzdory tomu je trochu stranou zájmu fotografů.

Babia góra z Malé Babí horyBabia góra z Malé Babí horykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Ideálním východiskem na slovenské straně je Oravská Polhora, odkud na Babí horu stoupá hned několik cest. My si vybrali modrou přes část Kohútová a pak červenou, která vede nejprve na Malou Babí horu (1515 m n. m.). Z ní je totiž krásný pohled na „velkou“ Babí horu, a v časném podzimu tu již bylo borůvčí krásně zbarveno do červena.

Oravská kotlina a slovenské horyOravská kotlina a slovenské horykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Vysoké Tatry z Babí horyVysoké Tatry z Babí horykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Po hřebeni na hlavní vrchol to je pak zhruba další hodinu, během které jsou výhledy stále hezčí. Vrchol pokrývají suťoviska a skály, mezi nimi zlaté trsy trav, o něco níže pak borůvčí a kleč. Výhledy jsou dokonalé: zubaté horizonty Západních a Vysokých Tater s jasně rozpoznatelnou siluetou Kriváně, zaoblenější Nízké Tatry, osamocená hrouda Velkého Choče, Malá Fatra i Martinské hole, na západní straně Beskydy – slunce zapadalo přesně mezi Lysou horou a Smrkem.

Červánky nad ChočemČervánky nad Chočemkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

V popředí pak Oravská nádrž a okolní zaoblené, jemně modelované kopce. Na rozdíl od loňské návštěvy nám počasí přálo, a tak se opar v nížinách postupně zbarvuje ze žluté do oranžové, nad horami rudě září vlny zajímavých mraků, Tatry máme v čistém vzduchu jako na dlani.

Svítání nad TatramiSvítání nad Tatramikoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Ráno mě na vrcholku překvapuje několik skupinek lidí, kteří si sem vyběhli na vrchol. Než se slunce dostane nad obzor, nasvěcuje do ruda mraky nad ostrou siluetou Vysokých a Západní Tater.

cesta na Babí horucesta na Babí horukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Východní obzor pokrývají šmouhy, a tak krásné východové světlo trvá jen pár chvil tak akorát na jedno panorama, i tak to ale stojí zato. Program na den je jasný: hřebenovka po slovensko-polské hranici na druhý nejvyšší vrchol Oravských Beskyd, Pilsko (1557 m n. m.). Cesta vede přes Modrálovou, nejsevernější bod Slovenska, a taky bezpočet dalších vrcholů a sedel. Když se konečně se soumrakem dostáváme na vrcholovou plošinu Pilska, bolí nás nohy pořádně (a když pak v mapách.cz zjišťujeme, že od včerejšího poledne jsme nastoupali přes čtyři výškové kilometry, začnou nás bolet ještě víc :) Hřebenovka je docela pěkná, občas se otevírají pohledy na okolní krajinu, ale na focení to moc není.

Ranní mlhyRanní mlhykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Ráno na Pilsku ale dlouhé cesty nelitujeme. V noci se konečně utišil vítr, a tak údolí zalévá mlha. Přes tradiční východové šmouhy se na pár chvil prodere i světlo vycházejícího slunce, což je ve spojení s rudým borůvčím (a siluetou Babí hory) krásná scéna.

Ráno na PilskuRáno na Pilskukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Bez zajímavosti nejsou ani pohledy na Tatry. Pilsko nezklamalo, stejně jako Babia góra. (Nejen) fotografům můžu s klidným svědomím doporučit, jen tu hřebenovku už bych asi znovu jít (minimálně natěžko) nechtěl :)

Svítání nad TatramiSvítání nad Tatramikoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Související odkazy:

Fotogalerie Slovensko

Detailní popisy turistiky nejen v horách na Slovensku

Babia góra – hřebenovka na královnu Beskyd

Předvánoční východ slunce na malofatranském Kriváni

Malá Fatra na rozhraní podzimu a zimy

Osnica – kouzelné ráno nad mraky

Zimní Malá Fatra

Jarní Malá Fatra

Podzimní Rozsutce

Kraviarský hřeben Malé Fatry

Jánošíkovy diery

Velká Fatra – podzim nad mraky

Zlatá Velká Fatra

Velký Choč – božské ráno nad mraky

Velký Choč - za nejkrásnějšími výhledy

Roháče – mrazivé babí léto v Západních Tatrách

Strážovské vrchy v barvách podzimu

Kľak - vrchol s krásným výhledem

Jarně rozkvetlá Devínska Kobyla

Martinské hole aneb když počasí nespolupracuje

Zimní hřebenovka Nízkých Tater

 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace