Salar de Talar, Piedras Rojas a laguna Tuyajto – daleké poklady chilského altiplána

15. 10. 2017 | zobrazeno 2625×


[Chile] Nekonečné rozlohy altiplána ukrývají spoustu pokladů, většina z nich je však těžko dostupná – daleko, po špatných cestách. Do této kategorie spadá i nádherný Salar de Talar s červenými vulkanickými skálami Piedras Rojas na břehu a laguna Tuyajto, ležící jen kousek od argentinské hranice.

Salar de TalarSalar de Talarkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Salary – solné pláně, vznikající v bezodtokých sníženinách na místech s nízkými srážkami a vysokým odparem, jsou pro krajinu severochilského altiplána charakteristické – najdeme jich tu kolem stovky, od těch malých po salary přesahující tisíce kilometrů čtverečních.

Salar de TalarSalar de Talarkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Ne všude pokrývá jejich povrch čistá bílá tvrdá solná krusta – na mnohých místech leží jílové usazeniny, někde je sůl spíše sypká, jinde tvoří velmi pevnou vrstvu mocnou i desítky metrů.

Salar de TalarSalar de Talarkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Dynamika a vzhled každého salaru záleží na klimatických i geologických podmínkách. Altipláno obecně je suché a studené, ale v jednotlivých částech jsou srážky různě vysoké. Salar de Talar – ležící v nadmořské výšce těsně pod hranicí 4 000 metrů – patří k těm sušším, s průměrnými ročními úhrny okolo 280 mm a teplotou 3 °C. I díky tomu se zde sněžná čára pohybuje okolo 6100 m n. m.

Salar de TalarSalar de Talarkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Uvnitř většiny salarů najdeme i jezero. Jeho rozloha se často během roku docela výrazně mění, právě podle srážek. Vzhledem k trvale nízkým nočním teplotám navíc povrch často zamrzá, a tak mnohde tvoří zajímavou kombinaci soli a ledu.

Salar de TalarSalar de Talarkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Salar de Talar má rozlohu 46 km2 a na východní straně jej ohraničuje masiv Cerro Medano, hory která vypadá, jako by byla vymodelována z plastelíny. Na západě se pak tyčí sopka Caichinque, jejíž lávové proudy sahají až k jezeru.

Piedras RojasPiedras Rojaskoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Piedras RojasPiedras Rojaskoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Největším lákadlem jsou tady Piedras Rojas – „Červené kameny“, které svou barvu získali oxidací železitých minerálů obsažených v hornině. Na jejich povrchu jsou navíc vytvořeny pravidelné kruhové prohlubně.

Aguas CalientesAguas Calienteskoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Aguas CalientesAguas Calienteskoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Salar de Talar se občas také označuje jako Aguas Calientes III. Horké prameny, které mu daly jméno, vytékají na jeho jižním konci. Hlavně ráno vytváří fotogenickou podívanou – páru stoupající k nebi prosvěcují paprsky nízkého slunce, zastíněné části jsou ještě pokryty námrazou.

plameňáci na Salar de Talarplameňáci na Salar de Talarkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Tuto část jezera, která díky přítoku horkých vod nezamrzá, vyhledávají plameňáci a další ptáci.

hvězdy nad Salar de Talarhvězdy nad Salar de Talarkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Salar de Talar leží kousek od argentinských hranic, desítky kilometrů od nejbližšího osídlení. Díky tomu je v těchto místech pohled na noční nebe (navíc v dokonale průzračném vzduchu) naprosto neuvěřitelný, Mléčná dráha tu září až nepřirozeně.

před svítáním u laguny Tuyajtopřed svítáním u laguny Tuyajtokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Několik kilometrů za salarem Talar, již nad hranicí 4 000 m n. m., najdeme relativně malou lagunu Tuyajto. Její břehy obklopují jak nánosy soli, tak bofedály – mokřadní ekosystémy, typické pro altipláno.

bofedales | laguna Tuyajtobofedales | laguna Tuyajtokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

V kombinaci se sněhem, ledem, námrazou a vycházejícím sluncem velmi fotogenická kombinace, která rozhodně stála za vstávání do -11 °C a čekání na první sluneční paprsky.

bofedales | laguna Tuyajtobofedales | laguna Tuyajtokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Naštěstí je tady svítání poměrně rychlé - hodinu před východem je ještě naprostá tma, zhruba půl hodiny před tím, než se slunce přehoupne přes obzor, se začínají vrcholy hor barvit do fialovorůžova, a hezké načervenalé východové světlo je jen pár minut.

hvězdy nad lagunou Tuyajtohvězdy nad lagunou Tuyajtokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

To má výhodu i na noční focení, kdy není potřeba čekat dlouhou dobu na absolutní tmu. Stačí se jen překonat, vylézt na mráz a začít pořizovat desítky dílčích snímků, z nichž se pak složí výsledná fotka...

Altiplánský roadtrip I.

Praktické informace

Návštěva popsaných míst byla součástí roadtripu po zajímavostech okolí San Pedra de Atacama. První odpoledne jsme navštívili lagunu Chaxa, na noc a svítání přejeli k laguně Tebenquiche – přírodní rezervace na Salaru de Atacama. Druhý den jsme se vydali po silnici 23-CH směr Paso Sico (hranice s Argentinou) s odbočkami k lagunám Miscanti a Miñiques, západem slunce u nádherných Piedras Rojas u salaru Aquas Calientes a mrazivém ránu u opuštěné laguny Tuyaito. Třetí den jsme (přes San Pedro) vystoupali na silnici 27-CH vedoucí k Paso Jama, podél níž jsme navštívili lagunu Aguas Calientes, skalní pilíře Monjes de la Pacana a skalní katedrály u Salar de Tara. 

Půjčení auta (které v San Pedru nabízí jen Europcar; při rezervaci přes chilskou verzi stránek za cca poloviční ceny proti mezinárodnímu webu) je výbornou možností, jak se dostat k méně navštěvovaným lokalitám a hlavně být tam na západ či východ slunce nebi přes noc. Na některé z míst by asi stačilo i obyčejné auto, ale na většinu je nutný vůz 4x4, ideálně se silnějším motorem, než je základ. Silnice vedou přes sedla blížící se 5 000 m n. m., altiplánské lokality leží nad 4 000 m n. m., takže dobrá aklimatizace je nutností. V období jihoamerické zimy mohou cesty zapadnout sněhem (mimo páteřní asfaltky 23 a 27, které jsou udržované v průjezdném stavu) a teploty ráno klesají k minus 10-25 °CBenzínka je pouze v San Pedru. Podle mapy teoreticky možný (a logicky vypadající přejezd) mezi oběma silnicemi přes lagunu Lejia vyžaduje opravdu dobrý terénní vůz se silným motorem a zásoby benzínu/nafty. Je také třeba počítat s tím, že signál mobilních telefonů končí pár desítek kilometrů od San Pedra a pak je až na argentinských hranicích, tzn. cca 100 km silnice (a všechny odbočky) jsou bez možnosti komunikace.

 

Související odkazy:

Fotogalerie Chile

Iquique – přístav ve stínu písečných dun

La Serena - malebné město kostelů

Salar de Surire – termální prameny, lamy, plameňáci a nanduové

NP Volcán Isluga – kaktusový les a gejzíry pod dýmící sopkou

Monjes de la Pacana a skalní katedrály Salar de Tara

Laguny Miscanti a Miñiques pod sněhem ukryté

Salar de Talar, Piedras Rojas a laguna Tuyajto – daleké poklady chilského altiplána

Laguny Chaxa a Tebenquiche – slané perly Atacamy

Valle de la Luna – písek, sůl a skály

Ovalle a údolí kouzel

Národní park Lauca

Na kolech kolem San Pedro de Atacama

Altipláno, krajina jiného světa

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Chile průvodce Lonely Planet
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace