Salar de Talar, Piedras Rojas a laguna Tuyajto – daleké poklady chilského altiplána
15. 10. 2017 | zobrazeno 2466×[Chile] Nekonečné rozlohy altiplána ukrývají spoustu pokladů, většina z nich je však těžko dostupná – daleko, po špatných cestách. Do této kategorie spadá i nádherný Salar de Talar s červenými vulkanickými skálami Piedras Rojas na břehu a laguna Tuyajto, ležící jen kousek od argentinské hranice.
Salary – solné pláně, vznikající v bezodtokých sníženinách na místech s nízkými srážkami a vysokým odparem, jsou pro krajinu severochilského altiplána charakteristické – najdeme jich tu kolem stovky, od těch malých po salary přesahující tisíce kilometrů čtverečních.
Salar de Talarkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Ne všude pokrývá jejich povrch čistá bílá tvrdá solná krusta – na mnohých místech leží jílové usazeniny, někde je sůl spíše sypká, jinde tvoří velmi pevnou vrstvu mocnou i desítky metrů.
Salar de Talarkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Dynamika a vzhled každého salaru záleží na klimatických i geologických podmínkách. Altipláno obecně je suché a studené, ale v jednotlivých částech jsou srážky různě vysoké. Salar de Talar – ležící v nadmořské výšce těsně pod hranicí 4 000 metrů – patří k těm sušším, s průměrnými ročními úhrny okolo 280 mm a teplotou 3 °C. I díky tomu se zde sněžná čára pohybuje okolo 6100 m n. m.
Salar de Talarkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Uvnitř většiny salarů najdeme i jezero. Jeho rozloha se často během roku docela výrazně mění, právě podle srážek. Vzhledem k trvale nízkým nočním teplotám navíc povrch často zamrzá, a tak mnohde tvoří zajímavou kombinaci soli a ledu.
Salar de Talarkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Salar de Talar má rozlohu 46 km2 a na východní straně jej ohraničuje masiv Cerro Medano, hory která vypadá, jako by byla vymodelována z plastelíny. Na západě se pak tyčí sopka Caichinque, jejíž lávové proudy sahají až k jezeru.
Piedras Rojaskoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Piedras Rojaskoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Největším lákadlem jsou tady Piedras Rojas – „Červené kameny“, které svou barvu získali oxidací železitých minerálů obsažených v hornině. Na jejich povrchu jsou navíc vytvořeny pravidelné kruhové prohlubně.
Aguas Calienteskoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Aguas Calienteskoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Salar de Talar se občas také označuje jako Aguas Calientes III. Horké prameny, které mu daly jméno, vytékají na jeho jižním konci. Hlavně ráno vytváří fotogenickou podívanou – páru stoupající k nebi prosvěcují paprsky nízkého slunce, zastíněné části jsou ještě pokryty námrazou.
plameňáci na Salar de Talarkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Tuto část jezera, která díky přítoku horkých vod nezamrzá, vyhledávají plameňáci a další ptáci.
hvězdy nad Salar de Talarkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Salar de Talar leží kousek od argentinských hranic, desítky kilometrů od nejbližšího osídlení. Díky tomu je v těchto místech pohled na noční nebe (navíc v dokonale průzračném vzduchu) naprosto neuvěřitelný, Mléčná dráha tu září až nepřirozeně.
před svítáním u laguny Tuyajtokoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Několik kilometrů za salarem Talar, již nad hranicí 4 000 m n. m., najdeme relativně malou lagunu Tuyajto. Její břehy obklopují jak nánosy soli, tak bofedály – mokřadní ekosystémy, typické pro altipláno.
bofedales | laguna Tuyajtokoupit fotografii | poslat jako pohlednici
V kombinaci se sněhem, ledem, námrazou a vycházejícím sluncem velmi fotogenická kombinace, která rozhodně stála za vstávání do -11 °C a čekání na první sluneční paprsky.
bofedales | laguna Tuyajtokoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Naštěstí je tady svítání poměrně rychlé - hodinu před východem je ještě naprostá tma, zhruba půl hodiny před tím, než se slunce přehoupne přes obzor, se začínají vrcholy hor barvit do fialovorůžova, a hezké načervenalé východové světlo je jen pár minut.
hvězdy nad lagunou Tuyajtokoupit fotografii | poslat jako pohlednici
To má výhodu i na noční focení, kdy není potřeba čekat dlouhou dobu na absolutní tmu. Stačí se jen překonat, vylézt na mráz a začít pořizovat desítky dílčích snímků, z nichž se pak složí výsledná fotka...
Praktické informace
Návštěva popsaných míst byla součástí roadtripu po zajímavostech okolí San Pedra de Atacama. První odpoledne jsme navštívili lagunu Chaxa, na noc a svítání přejeli k laguně Tebenquiche – přírodní rezervace na Salaru de Atacama. Druhý den jsme se vydali po silnici 23-CH směr Paso Sico (hranice s Argentinou) s odbočkami k lagunám Miscanti a Miñiques, západem slunce u nádherných Piedras Rojas u salaru Aquas Calientes a mrazivém ránu u opuštěné laguny Tuyaito. Třetí den jsme (přes San Pedro) vystoupali na silnici 27-CH vedoucí k Paso Jama, podél níž jsme navštívili lagunu Aguas Calientes, skalní pilíře Monjes de la Pacana a skalní katedrály u Salar de Tara.
Půjčení auta (které v San Pedru nabízí jen Europcar; při rezervaci přes chilskou verzi stránek za cca poloviční ceny proti mezinárodnímu webu) je výbornou možností, jak se dostat k méně navštěvovaným lokalitám a hlavně být tam na západ či východ slunce nebi přes noc. Na některé z míst by asi stačilo i obyčejné auto, ale na většinu je nutný vůz 4x4, ideálně se silnějším motorem, než je základ. Silnice vedou přes sedla blížící se 5 000 m n. m., altiplánské lokality leží nad 4 000 m n. m., takže dobrá aklimatizace je nutností. V období jihoamerické zimy mohou cesty zapadnout sněhem (mimo páteřní asfaltky 23 a 27, které jsou udržované v průjezdném stavu) a teploty ráno klesají k minus 10-25 °C. Benzínka je pouze v San Pedru. Podle mapy teoreticky možný (a logicky vypadající přejezd) mezi oběma silnicemi přes lagunu Lejia vyžaduje opravdu dobrý terénní vůz se silným motorem a zásoby benzínu/nafty. Je také třeba počítat s tím, že signál mobilních telefonů končí pár desítek kilometrů od San Pedra a pak je až na argentinských hranicích, tzn. cca 100 km silnice (a všechny odbočky) jsou bez možnosti komunikace.
Související odkazy:
Iquique – přístav ve stínu písečných dun
La Serena - malebné město kostelů
Salar de Surire – termální prameny, lamy, plameňáci a nanduové
NP Volcán Isluga – kaktusový les a gejzíry pod dýmící sopkou
Monjes de la Pacana a skalní katedrály Salar de Tara
Laguny Miscanti a Miñiques pod sněhem ukryté
Salar de Talar, Piedras Rojas a laguna Tuyajto – daleké poklady chilského altiplána
Laguny Chaxa a Tebenquiche – slané perly Atacamy
Valle de la Luna – písek, sůl a skály
Na kolech kolem San Pedro de Atacama
Altipláno, krajina jiného světa
Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .
