La Serena - malebné město kostelů

17. 12. 2017 | zobrazeno 4836×


[Chile] La Serena byla asi nejpříjemnějším chilským velkým městem, které jsme navštívili. Může za to třeba malebné historické centrum, příjemné klima, spousta zajímavostí v okolí i fascinující oceán a nekonečné pláže.

Catedral de La SerenaCatedral de La Serenakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Takřka dvousettisícová La Serena je hlavním městem IV. regionu Coquimbo. Založena byla v roce 1544, což z ní dělá druhé nejstarší město Chile. Historickému centru dominuje několik kostelů v čele s katedrálou, většina budov je ale postavených v neokoloniálním stylu a pochází až z první poloviny 20. století.

La SerenaLa Serenakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

La Serena je důležitým turistickým letoviskem hlavně pro chilské turisty, za což můžou kilometry pláží. Mohutné vlny a spodní proudy ale znemožňují koupání na většině z nich, oblíbené tak jsou hlavně mezi surfaři.

palmová promenáda a maják El Faropalmová promenáda a maják El Farokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

CoquimboCoquimbokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Z centra města vede k dnes již nefunkčnímu majáku na pobřeží příjemná palmová promenáda, od majáku se otevírá výhled na pobřeží, jemuž na opačném konci zátoky dominuje město Coquimbo s obřím betonovým křížem Cruz del Tercer Milenio. 83 metrů vysoká stavba dokončená v roce 2001 je opravdu nepřehlédnutelná.

racci na pacifickém pobřežíracci na pacifickém pobřežíkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

La Serena má výhodnou polohu pro množství výletů do okolí. My se vydali do Punta de Choros, velmi ospalého pobřežního městečka, z nějž vyráží lodě na nedaleký ostrov Isla Damas, součást Reserva Nacional del Pinguino de Humboldt. Když jsme ale po dvou hodinách jízdy autobusem dorazili na místo, bylo nám řečeno, že pro velké vlny se dnes na ostrovy nejezdí.

lachtanlachtankoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Nezbylo nám tedy nic jiného než čas do odjezdu autobusu nazpátek vyplnit procházkou po pobřeží, a namísto pozorování tučňáků se spokojit s racky, kormorány a supy, podařilo se nám párkrát zahlédnout i lachtana, který se zatoulal k pobřeží.

rozkvetlá Atacamarozkvetlá Atacamakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Sama cesta byla zajímavá aspoň ze dvou důvodů. Jednak se nám podařilo trefit zrovna do roku, kdy vlivem El Niña rozkvetla poušť Atacama, a tak namísto fádní šedi zářila zelenou, žlutou a červenou kvetoucích rostlin.

pobřežní mlhapobřežní mlhakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

V jihoamerické zimě je pobřeží často zahaleno mlhou, která zavlažuje pobřežní kopce, za ně se ale nedostane. Proto bylo zajímavé vidět pobřežní mraky, zahalující vrcholky Cordillery de la Costa z druhé strany, kde svítilo slunce.Mezi další pozoruhodná místa poblíž La Sereny patří třeba údolí Elquí, altiplánské sedlo Pase del Agua Negra nebo národní park Fray Jorge s unikátním ekosystémem mlžného pralesa.

rozkvetlá Atacamarozkvetlá Atacamakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Související odkazy:

Fotogalerie Chile

Iquique – přístav ve stínu písečných dun

La Serena - malebné město kostelů

Salar de Surire – termální prameny, lamy, plameňáci a nanduové

NP Volcán Isluga – kaktusový les a gejzíry pod dýmící sopkou

Monjes de la Pacana a skalní katedrály Salar de Tara

Laguny Miscanti a Miñiques pod sněhem ukryté

Salar de Talar, Piedras Rojas a laguna Tuyajto – daleké poklady chilského altiplána

Laguny Chaxa a Tebenquiche – slané perly Atacamy

Valle de la Luna – písek, sůl a skály

Ovalle a údolí kouzel

Národní park Lauca

Na kolech kolem San Pedro de Atacama

Altipláno, krajina jiného světa

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Chile průvodce Lonely Planet
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace