NP Volcán Isluga – kaktusový les a gejzíry pod dýmící sopkou

19. 11. 2017 | zobrazeno 2985×


[Chile] Národní park Volcán Isluga, pojmenovaný po stejnojmenné sopce, patří k těm odlehlejším a méně navštěvovaným oblastem chilského altiplána. Ač je zdejší krajina krásná a nabízí spoustu krásných míst, dostat se k nim je těžké a cestovatel zde musí být zcela samostatný a připraven na vše.

Bosque de Cactus | PanavintoBosque de Cactus | Panavintokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Veřejnou dopravou lze dojet na bolivijskou hranici v městečku Colchane, do nitra parku (a dále na sever, směrem k NP Lauca) už žádné autobusy nejezdí, a tak zbývá jen autostop (za dva dny jsme potkali dvě auta, takže tomu moc šance nedávám) nebo džíp – pronajatý nebo s místní cestovkou (několikadenní výlety jsou v nabídce agentur v Iquique nebo Arice, ovšem nejedná se zdaleka o takovou masovku, jako jsou třeba „Salar tours“ ze San Pedra; spíš bude problém se k někomu přidat).

Baños de PuchuldizaBaños de Puchuldizakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Silnice 15-CH poměrně prudce stoupá kolem opuštěného ledkového města Humberstone dál na východ, kde z ní odbočují cesty do malých vesnic rozmístěných obvykle hluboko v údolí. Kousek před Colchane (v němž je hraniční přechod do Bolívie ) vede odbočka k termálnímu poli Baños de Puchuldiza.

Baños de PuchuldizaBaños de Puchuldizakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

To leží na kvarterním zlomu, podél nějž se těsně pod povrch dostává voda o teplotě 200 °C – ne nadarmo zde Chilané uvažovali o možnosti energetického využití. Naštěstí (zatím) zůstalo jen u úvah, a tak se zde můžeme kochat gejzírem (voda z něj stříká až do patnáctimetrové výšky), malými bazénky, v nichž to doslova vře, a také o něco větším bazénem na koupání, včetně praktických převlékáren a stolů. Není nad to se ponořit do horké vody, když venku fouká a je nevlídno…

Bosque de Cactus | PanavintoBosque de Cactus | Panavintokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Dalším místem na cestě je Bosque de Cactus, kaktusový les na kopcích mezi vesnicemi Ancovinto a Panavinto na dohled salaru Coipasa, jehož bílé pole lemuje východní obzor. Zdejší kopce v nebývalé hustotě porůstá kaktusEchinopsis atacamensis, jehož největší exempláře dorůstají až desetimetrové výšky a 70cm průměru kmene.

Echinopsis atacamensisEchinopsis atacamensiskoupit fotografii | poslat jako pohlednici

V dnešní době je tento druh – rozšířený po celém altiplánu – na ústupu, tradičně se využívá k výrobě nábytku nebo třeba jako stavební dříví, jeho plody jsou jedlé.

Bosque de Cactus | PanavintoBosque de Cactus | Panavintokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Ty zdejší tak velké nejsou, ale hezkých pár metrů na výšku mají a hlavně jich je zde neuvěřitelné množství. Po noci v sousedství velikánů s jasným nebem nad hlavou fotím fialové tóny úsvitu i první paprsky slunce ve chvíli, kdy se konečně přehoupne přes kopce, jimž dominuje kužel sopky Wila Pukarani už v Bolívii.

IslugaIslugakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Národní park Volcán Isluga byl pojmenován po stejnojmenné sopce a vesnici. Té dominuje tradiční nabílený kostelíček, za ním se tyčí kužel sopky, z jejíchž pěti kráterů neustále stoupá dým. Posvátná hora dosahuje 5500 m n. m. a své okolí převyšuje o více jak kilometr.

Volcán Isluga P.N. Volcán Isluga P.N. koupit fotografii | poslat jako pohlednici

Jde o sopku aktivní, největší recentní výbuch doprovázený zemětřesením se odehrál v roce 1878, kdy lávové proudy zničily vesnice Carima, Cariquima, Chiapa, Libiza a Sotoca. Doposud poslední erupce byla v roce 1913, ale dým neustále stoupající k nebi ukazuje, že určitě nešlo o výbuch poslední.

Bosque de Cactus | PanavintoBosque de Cactus | Panavintokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Národní park byl založen roku 1967 na rozloze 1747 km2 a kromě Islugy zahrnuje několik dalších pětitisícovek, třeba vrcholy Qinsachata a Tatajachura. Zdejší flóra a fauna je typicky altiplánská: keře a stromky queñoas (Polylepis sp.) dosahující ze všech dřevin světa jedny z nejvyšších výšek, kaktusy, lamy vikuně a plameňáci.

plameňák Jamesův | laguna Arabillaplameňák Jamesův | laguna Arabillakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Právě na zdejší laguně Arabilla se nám poštěstilo pozorovat plameňáky Jamesovy, nejvzácnější ze tří altiplánských druhů plameňáků. V první polovině 20. století byli dokonce považováni za vyhynulý druh, ale v 50. letech byly právě na altiplánu objeveny skryté populace.

lamylamykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Kromě divoké zvěře se tady pasou všudypřítomné lamy alpaky, zvědavě pozorující vzácné turistické návštěvy…

Altiplánský roadtrip II.

Praktické informace

Návštěva těchto míst byla součástí našeho druhého chilského roadtripu, při němž jsme jeli z Iquique do Aricy přes opuštěné město duchů Humberstone, kaktusový les u Panavinta, gejzírové pole Puchuldiza, národní park Volcán Isluga, solnou pláň Salar de Surire s termály Polloquere a národní park Lauca – celkem naše trasa měřila necelých 900 km. 

Zatímco chilské altipláno u San Pedra de Atacama je sice poměrně pusté, ale relativně dostupné a turisticky často navštěvované, náhorní plošina u bolivijské hranice na úrovni mezi přístavy Iquique a Arica je ještě liduprázdnější a opuštěnější. Na zdejších prašných cestách často za celý den nepotkáte jediné auto. Právě terénní auto je jedinou možností, jak tyto oblasti projet. Naše SUV na některé vytipované lokality nedojelo a některé cesty byly na hraně jeho možností, rozhodně tedy doporučuji pořádný džíp, pohon na čtyři kola je nezbytností. Některé cesty jsou relativně pěkné, jiné kamenité a rozbité, mnohé toky se brodí a jejich niva mlže být pěkně rozbahněná. Je třeba proto počítat s tím, že cestovní rychlost nebude moc vysoká. V celé oblasti není benzínka, bez nafty/benzínu v kanystru se tady neobejdete. Od Colchane (hranice s Bolívií na silnici 15-CH) po Putre (11-CH) zůstává mobilní telefon bez signálu a zejména mezi Islugou a Salarem de Surire je krajina a cesty opravdu liduprázdná; je tedy nutné s tímto počítat. Auto jsme půjčovali přes chilskou stránku Europcaru, což je výrazně levnější než mezinárodní verze s koncovkou .com, i tak ale půjčení auta s vrácením na jiném místě než vypůjčením není v Chile levnou záležitostí (nás to konkrétně stálo na čtyři dny 11 tis. Kč). 

 

lamylamykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Související odkazy:

Fotogalerie Chile

Iquique – přístav ve stínu písečných dun

La Serena - malebné město kostelů

Salar de Surire – termální prameny, lamy, plameňáci a nanduové

NP Volcán Isluga – kaktusový les a gejzíry pod dýmící sopkou

Monjes de la Pacana a skalní katedrály Salar de Tara

Laguny Miscanti a Miñiques pod sněhem ukryté

Salar de Talar, Piedras Rojas a laguna Tuyajto – daleké poklady chilského altiplána

Laguny Chaxa a Tebenquiche – slané perly Atacamy

Valle de la Luna – písek, sůl a skály

Ovalle a údolí kouzel

Národní park Lauca

Na kolech kolem San Pedro de Atacama

Altipláno, krajina jiného světa

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Chile průvodce Lonely Planet
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace