Salar de Surire – termální prameny, lamy, plameňáci a nanduové

26. 11. 2017 | zobrazeno 3544×


[Chile] Salar de Surire je 160kilometrová solná poušť, jejíž název pochází od španělského označení suri pro nandu Darwinova – jihoamerického ptačího běžce. Na jižním okraji salaru se nachází také Termas de Polloquere s gejzíry a termálními bazénky.

lamy vikuňa | Salar de Surirelamy vikuňa | Salar de Surirekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

lama vikuňalama vikuňakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Salar de Surire je součástí Reserva Nacional Las Vicuñas, chráněného území vyhlášeného roku 1983 jako jakéhosi nárazníkového pásma severněji položeného národního parku Lauca. Název neklame a kdysi vzácných lam vikuní zde žije opravdu spousta a člověk na ně narazí na každém rohu.

nandu Darwinův | Salar de Surirenandu Darwinův | Salar de Surirekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Spatřit nandu Darwinova(Rhea pennata) je trochu větší vzácnost. Až metr vysocí ptáci jsou docela obezřetní a od lidí se drží dál a při náznaku pohybu směrem k nim začínají prchat – dosahují rychlosti až 60 km/h, takže za obzor zmizí rychle… Párkrát jsme ale měli štěstí a suri zahlédli.

plameňáci | Salar de Surireplameňáci | Salar de Surirekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Ve středu rozlehlého salaru je několik lagun, na nichž se zdržují plameňáci. Zdejší hejna byla ta nejpočetnější ze všech míst, kde jsme plameňáky v Chile pozorovali.

Salar de SurireSalar de Surirekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Salar de Surire(solná pláň leží na úrovni asi 4 300 m n. m.) obklopuje několik hor, dávných sopek – na jihovýchodě Cerro Polloquere (4 853 m n. m.), zatímco severní obzor ohraničují pětitisícové sopky Cerro Arintica a Cerro Puquintica.

Termas de PolloquereTermas de Polloquerekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Termas de PolloquereTermas de Polloquerekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Největší zajímavost Salaru de Surire leží na jeho jižním okraji: Termas de Polloquere jsou místem, kde podél zlomu k povrchu stoupá horká voda a vulkanické plyny. V nich bublá voda, k nebi stoupá pára, všude se vznáší sirný pach, a sirné povlaky místy barví jinak bílou sůl do jasně žluté.

Termas de PolloquereTermas de Polloquerekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Termas de PolloquereTermas de Polloquerekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Asi nejzajímavější podívaná na termální pole je ráno, kdy díky mrazivému vzduchu je pára stoupající z horké vody nejlépe vidět. U největších bazénků je pár laviček a zídka chránící před větrem, takže horká voda samozřejmě láká ke koupání.

Termas de PolloquereTermas de Polloquerekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Přímo u vývěrů je ale tak horká (66 °C), že se tam nedá vydržet a je třeba se posunout dále, kde už je trochu vychladlá. Voda s vysokým obsahem arzénu a bromu je léčivá – a smradlavá. Sprchy (nebo nějaká čistá voda) tady ale není…

Altiplánský roadtrip II.

Praktické informace

Návštěva těchto míst byla součástí našeho druhého chilského roadtripu, při němž jsme jeli z Iquique do Aricy přes opuštěné město duchů Humberstone, kaktusový les u Panavinta, gejzírové pole Puchuldiza, národní park Volcán Isluga, solnou pláň Salar de Surire s termály Polloquere a národní park Lauca – celkem naše trasa měřila necelých 900 km. 

Zatímco chilské altipláno u San Pedra de Atacama je sice poměrně pusté, ale relativně dostupné a turisticky často navštěvované, náhorní plošina u bolivijské hranice na úrovni mezi přístavy Iquique a Arica je ještě liduprázdnější a opuštěnější. Na zdejších prašných cestách často za celý den nepotkáte jediné auto. Právě terénní auto je jedinou možností, jak tyto oblasti projet. Naše SUV na některé vytipované lokality nedojelo a některé cesty byly na hraně jeho možností, rozhodně tedy doporučuji pořádný džíp, pohon na čtyři kola je nezbytností. Některé cesty jsou relativně pěkné, jiné kamenité a rozbité, mnohé toky se brodí a jejich niva mlže být pěkně rozbahněná. Je třeba proto počítat s tím, že cestovní rychlost nebude moc vysoká. V celé oblasti není benzínka, bez nafty/benzínu v kanystru se tady neobejdete. Od Colchane (hranice s Bolívií na silnici 15-CH) po Putre (11-CH) zůstává mobilní telefon bez signálu a zejména mezi Islugou a Salarem de Surire je krajina a cesty opravdu liduprázdná; je tedy nutné s tímto počítat. Auto jsme půjčovali přes chilskou stránku Europcaru, což je výrazně levnější než mezinárodní verze s koncovkou .com, i tak ale půjčení auta s vrácením na jiném místě než vypůjčením není v Chile levnou záležitostí (nás to konkrétně stálo na čtyři dny 11 tis. Kč). 

 

Termas de PolloquereTermas de Polloquerekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Související odkazy:

Fotogalerie Chile

Iquique – přístav ve stínu písečných dun

La Serena - malebné město kostelů

Salar de Surire – termální prameny, lamy, plameňáci a nanduové

NP Volcán Isluga – kaktusový les a gejzíry pod dýmící sopkou

Monjes de la Pacana a skalní katedrály Salar de Tara

Laguny Miscanti a Miñiques pod sněhem ukryté

Salar de Talar, Piedras Rojas a laguna Tuyajto – daleké poklady chilského altiplána

Laguny Chaxa a Tebenquiche – slané perly Atacamy

Valle de la Luna – písek, sůl a skály

Ovalle a údolí kouzel

Národní park Lauca

Na kolech kolem San Pedro de Atacama

Altipláno, krajina jiného světa

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Chile průvodce Lonely Planet
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace