Jeruzalém - svaté město

26. 3. 2017 | zobrazeno 9821×


[Izrael] Historie Jeruzaléma je dlouhá a pohnutá. Díky tomu je město doslova nabité různorodými památkami a každá čtvrť starého města dýchá úplně odlišnou atmosférou. A nejsilnější pocity se dostaví na místech, kde se před dvěma tisíci lety staly skutky popsané v Bibli – ať už jí věříte nebo ne.

Davidova bránaDavidova bránakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Jeruzalémské staré město, změť křivolakých uliček až na pár výjimek výhradně pro pěší, obklopují hradby. Skrze ně se dovnitř dá dostat pouze branami, v dnešní době – jako ostatně spousta míst v Jeruzalémě – hlídaných ozbrojenými vojáky.

Staré město | JeruzalémStaré město | Jeruzalémkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Ubytovat se přímo ve starém městě má své kouzlo – kromě blízkosti hlavních památek to je zejména fakt, že mnohé z hotelů a hostelů mají přístupnou střechu s krásným výhledem na město, což se hodí zejména brzo ráno nebo večer, kdy se postupně rozsvěcí světla.

Chrámová hora a Olivetská horaChrámová hora a Olivetská horakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Zeď nářkůZeď nářkůkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Středobodem jeruzalémského starého města je Chrámová hora – posvátné místo Židů i muslimů. Židé se sem chodí modlit ke Zdi nářků, jedinému pozůstatku Šalamounova chrámu. Ke Zdi nářků mohou i turisté, podmínkou je (kromě průchodu bezpečnostní prohlídkou jako na letišti) respektování oddělené ženské a mužské části, a u mužů jarmulka na hlavě (ta se dá vypůjčit cestou).

Zeď nářkůZeď nářkůkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Na prostranství před zdí to neustále žije, kromě turistů je tady hlavně plno místních, časté jsou skupinky vojáků a vojákyň základní služby s nezbytnými zbraněmi přes rameno…

mešita al-Aksá | Chrámová horamešita al-Aksá | Chrámová horakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Přímo v areálu Chrámové hory – také obklopeného samostatnými zdmi s branami, z nichž pro nemuslimy je průchozí jen jedna s nezbytnými bezpečnostními prohlídkami – se nachází posvátná místa muslimská.

Skalní dómSkalní dómkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Chrámová horaChrámová horakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Jednak je to mešita al-Aksá a hlavně Skalní dóm – místo, odkud prý Mohamed vystoupal roku 621 do nebe. Jeho do dáli zářící kupole obsahuje 80 kg zlata a chrám je bohatě zdoben zvenku i zevnitř – nemuslimové ovšem mohou posoudit pouze vnější podobu…

Chrámová horaChrámová horakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Otevírací doba areálu pro nemuslimy je docela krátká, od 7.30 do 10 a pak 12.30-13.30, což ve spojení s frontami na bezpečnostní prohlídku znamená, že ideální je na místo dorazit co nejdříve ráno.

zastavení křížové cestyzastavení křížové cestykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Nejdůležitějším místem starého města pro křesťany je chrám Božího hrobu, stojící na místě ukřižování Ježíše Krista. Ačkoliv údajných Ježíšových hrobů je v Jeruzalémě více, ten zdejší je „oficiální“. Chrám je docela rozlehlý a je v něm spousta kaplí a výklenků s oltáři, třeba na místě, kde byly sv. Helenou údajně nalezeny pozůstatky kříže.K vidění je tu třeba kámen, na němž bylo Ježíšovo tělo připraveno k pohřbení či místo, kde stál kříž. Správa kostela je rozdělena mezi tři církve – pravoslavnou, katolickou a arménskou, každá má na starosti určitou část.

zastavení křížové cestyzastavení křížové cestykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

K chrámu Božího hrobu vede Via Dolorosa, ulice, vedoucí místy, kudy podle tradice nesl Ježíš svůj kříž. Nachází se na ní devět zastavení (zbývajících pět je přímo v chrámu). Zatímco některá jsou vyznačena jen cedulkou či malým vytesaným znamením, na místě jiných vyrostly kostely či kaple.

židovský hřbitov na Olivetské hořežidovský hřbitov na Olivetské hořekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Dalším významným místem, pro židy i křesťany, je Olivetská hora, vrch východně od starého města. Na jeho svazích leží tři tisíce let používaný židovský hřbitov se zhruba 150 tisíci hrobů – největší na světě.

bazilika Všech Národůbazilika Všech Národůkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Na úpatí hory pak stojí bazilika Všech národů, poměrně nový kostel, tyčící se vedle Getsemanské zahrady. Na ní roste několik oliv, které jsou podle tradice staré dva tisíce let a byly tak svědky noci, kterou zde údajně Ježíš strávil před svým ukřižováním.

Getsemanská zahradaGetsemanská zahradakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Jejich dřevo bylo datováno, avšak výsledky tuto teorii nepotvrdily ani nevyvrátily – vypočítanéstáří spadá do 11. – 12. století, ale několik oliv pochází ze stejného jedince, a navíc nejstarší dřevo – ze středu kmenů – je již pryč.

před úsvitem na Olivetské hořepřed úsvitem na Olivetské hořekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

ranní výhled z Olivetské horyranní výhled z Olivetské horykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Z Olivetské hory se otevírá asi nejhezčí výhled na Jeruzalém. Nám se navíc poštěstilo natrefit na skvělé podmínky, kdy se údolím mezi Olivetskou horou a pahorkem se starým městem valila mlha.

Skalní dóm z Olivetské horySkalní dóm z Olivetské horykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Před úsvitem byla poměrně hustá, s prvními slunečními paprsky se pomalu začala rozpouštět, ale i tak to bylo úžasné divadlo.

synagoga Churvasynagoga Churvakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Židovské svatostánky jsou v Jeruzalémě paradoxně nejméně nápadné, na rozdíl od křesťanských kostelů s vysokými věžemi nebo minaretů mešit. Jednou z nejvýznamnějších synagog je synagoga Churva, sloužící jako hlavní aškenázská synagoga od 16. století – s přestávkou ve 20. století, kdy byla během bojů zdemolována; k rekonstrukci došlo teprve nedávno.

Me´a Še´arimMe´a Še´arimkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Zajímavým místem pro návštěvu je také čtvrť Me´a Še´arim, centrum ortodoxních židů. Nebýt toho, že prakticky všichni muži neustále telefonují z mobilních telefonů a ulicemi občas projede auto, podle oblečení zdejších obyvatel to vypadá na první desetiletí 20. století.

Me´a Še´arimMe´a Še´arimkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Související odkazy

Fotogalerie Izrael

Jeruzalém, svaté město

Ein Avdat - za krásami kaňonů Negevské pouště

Mitzpe Ramon - město s nejhezčím výhledem

Masada, Ein Gedi a Mrtvé moře

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet.

Izrael průvodce Lonely Planet
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace