Alpe di Siusi – zasněžené italské altipláno

28. 5. 2017 | zobrazeno 6621×


[Itálie] Alpe di Siusi (německy Seiser Alm) je nejvýše položená horská pastvina v Dolomitech. Zatímco stovky seníků a chatiček rozmístěných po lehce zvlněných travnatých pláních odkazují na minulost, dnes jde především o oblíbené zimní středisko se spoustou vleků a sjezdovek.

kostel S. Valentino, Siusi allo Scilliarkostel S. Valentino, Siusi allo Scilliarkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Branou doAlpe di Siusi je poněkud ospalé městečko Siusi allo Sciliar (Seis am Schlern), odkud nahoru jede lanovka a stoupá serpentinová cesta. Zpestřením ve stoupání je velmi krásně položený kostelíček sv. Valentina ve stejnojmenné obci (nebo spíše uskupení stavení s hezkým výhledem do údolí), za nímž se rýsuje charakteristická silueta masivu hory Scilliar (Schlern, 2448 m n. m.).

Alpe di Siusi (Seiser Alm)Alpe di Siusi (Seiser Alm)koupit fotografii | poslat jako pohlednici

Zatímco Siusi leží v nadmořské výšce lehce nad 1000 m n. m., jedna ze dvou obcí pastviny – Compaccio (Compatsch) má kótu 1825 m n. m. Pokud na Alpe di Siusi přijedete autem, právě na parkovištích na hraně u Compaccia je třeba jej nechat, protože jízda autem je po planině silně omezena.

Alpe di Siusi a ScilliarAlpe di Siusi a Scilliarkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Pro Alpe di Siusi jsou charakteristické chatky, chaty a seníky, které jsou po planině s průměrnou nadmořskou výškou zhruba 1850 metrů rozházeny prakticky všude…

Sassolungo a Sasso Piatto z Alpe di SiusiSassolungo a Sasso Piatto z Alpe di Siusikoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Zdejší sezóna (a doba provozu naprosté většiny chat a hotelů) je rozdělena na dvě části, zimní a letní. Od dubna do června je většina chat zavřena, lanovky nejezdí, a na náhorní planině tak panuje příjemný klid. Mimo zimu je Alpe di Siusi oblíbené třeba mezi cyklisty, nabízí se tady ale i možnosti pěších výletů.

Sassolungo (Langkofel)Sassolungo (Langkofel)koupit fotografii | poslat jako pohlednici

V době naší dubno-květnové návštěvy byly pastviny (opět) čerstvě zasněžené, a tak jsme se vydali z Compaccia do druhé obce – Saltria – a z ní vystoupali k Williams Hütte. Ta leží prakticky pod dvojmasivem Sassolunga (Langkofel, 3181 m n. m.) a trochu nevzhledné hroudy Sasso Piatto (Plattkofel, 2958 m n. m.), dominant východní části planiny.

Zallinger KapelleZallinger Kapellekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

kostelík pod Großer Rosszahnkostelík pod Großer Rosszahnkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Vzhledem ke sněhu jsme nepokračovali na hřebenovku, ale zpět se vydali po traverzové cestě přes Zallinger Kapelle, Mahlknecht Hütte a Edelweiß Hütte.

ráno na Alpe di Siusiráno na Alpe di Siusikoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Související odkazy

Fotogalerie Itálie

Passo di Falzarego a Valparola – krásné výhledy okolo dolomitských sedel

Lago di Braies – nejhezčí dolomitské jezero?

Lago di Sorapiss – smaragdová perla Dolomit

Campo Imperatore – italský Tibet v pohoří Gran Sasso

Monti Sibillini – v divadle světla a mraků

Monte Robon aneb Julské Alpy po Italsku II

Passo di Giau – mezi mraky a dolomitskými velikány

Monte Morgenleit – dolomitské vyhlídkové překvapení

Julské Alpy po Italsku

Alpe di Siusi – zasněžené italské altipláno

Villnöß – Funes: nejhezčí dolomitské údolí?

Cinque Torri a Tre Cime - okolo Dolomitských legend

Tre Cime di Lavaredo – fotografův ráj

Fanes - (pod)zimní dolomitské zrcadlení

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Italy průvodce Lonely PlanetItaly The Best of průvodce Lonely Planet
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace