Fanes - (pod)zimní dolomitské zrcadlení
11. 10. 2015 | zobrazeno 5832×[Itálie] Na konci září se nám v Dolomitech během několika dnů podařilo zažít hned několik ročních období: barvy začínajícího podzimu, pohodově letní teploty i krajinu zasněženou takřka jako v zimě. A to vše za (skoro) dokonalých fotografických podmínek.
Parco Naturale Fanes-Senes-Braieskoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Cestou přes Rakousko jsme projeli několik průtrží mračen, čím více jsme se blížili italské hranici, tím byla obloha protrhanější a dírami v mracích se objevovaly první hory – krásně zasněžené čerstvým sněhem. Ten nás přivítal i na parkovišti u chaty Pederü, ležící v údolí Val dai Tàmersc. V pozdním odpoledni nás čekalo ještě několik kilometrů pěšky dál údolím k chatě Üćia de Fanes (2060 m n. m.). Okolní štíty byly převážně zahaleny v mracích, ale okolo západu se objevilo aspoň pár červánků nad zasněženou, docela zimní krajinou.
Ráno v sedle Ju de Limokoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Do rána se mraky rozplynuly, a tak před svítáním jsme vyrazili do nedalekého sedla Ju de Limo, které slibovalo pěkné výhledy do údolí a hlavně na tři skalnaté „zuby“ (které kupodivu, aspoň podle mapy, nemají jméno). Slunečním paprskům dlouho bránila Pareispitze i mraky na východní straně obzoru, ale když se jimi konečně probily, stálo to za to.
Podzimní barvykoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Dolomitské zrcadleníkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Jako cíl denního výletu jsme vybrali Piz de Lavarella, cestou k němu – na hranici údolí Gran Fanes – se v rozlivu jednoho z potůčku i kalužích na cestě krásně zrcadlily zakroucené špičky Furcia Rossa a Cime Ciampestrin.
pod Piz de Lavarellakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Vzhledem k množství sněhu jsme výlet skončili kousek pod vrcholem, v sedle (cca 2900 m n. m.) pod Piz dles Conturines, odkud jihozápadním směrem do údolí Valle di Cassiano spadají skály opravdu skoro kolmě, výška stěn se blíží kilometru… V údolí se vařily mraky, přes které jsme se mohli kochat zasněženými masivy Marmolady, Piz Boa nebo Sas Rigais.
Kleine Faneskoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Červánky nad Kleine Faneskoupit fotografii | poslat jako pohlednici
V podvečer jsme se vrátili k chatě, kde slunce nejprve – než zapadlo za hranu v masivu Sasso Santa Croce – rozzářilo modříny, aby posléze rozehrálo na nebi koncert růžovo-oranžovo-fialových červánků.
Pro druhé svítání jsme si k focení vybrali okolí jezera Lé Vért. V dokonale (pravda, zahnat kačeny, které se začaly sjíždět (a tím kazit odraz) přesně v okamžiku, kdy jsem na břehu postavil stativ, nebylo úplně jednoduché) klidné hladině jezera se zrcadlily okolní špičky, tentokrát už dokonale nasvícené rudými ranními paprsky.
Dolomitské zrcadlení | Lé Vértkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Dolomitské zrcadlení | Lé Vértkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Související odkazy
Passo di Falzarego a Valparola – krásné výhledy okolo dolomitských sedel
Lago di Braies – nejhezčí dolomitské jezero?
Lago di Sorapiss – smaragdová perla Dolomit
Campo Imperatore – italský Tibet v pohoří Gran Sasso
Monti Sibillini – v divadle světla a mraků
Monte Robon aneb Julské Alpy po Italsku II
Passo di Giau – mezi mraky a dolomitskými velikány
Monte Morgenleit – dolomitské vyhlídkové překvapení
Alpe di Siusi – zasněžené italské altipláno
Villnöß – Funes: nejhezčí dolomitské údolí?
Cinque Torri a Tre Cime - okolo Dolomitských legend
Tre Cime di Lavaredo – fotografův ráj
Fanes - (pod)zimní dolomitské zrcadlení
Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .