Passo di Giau – mezi mraky a dolomitskými velikány
4. 11. 2018 | zobrazeno 6140×[Itálie] Sedlo Giau je jedno z mnoha silničních sedel, které nekonečnými serpentinami protínají dolomitské hřebeny a poskytují jednoduchou možnost, jak se dostat vysoko do hor. A okolí tohoto sedla rozhodně stojí za to.
Passo di Giaukoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Do Passo di Giau (2236 m n. m.) jsme přejížděli z 90 km vzdáleného Sauris di Sotto, odkud jsme vyrazili po západu slunce na Monte Morgenleit. Cesta to byla výživná – nekonečno serpentin nahoru a dolů, auto překonalo 4,5 výškových kilometrů…
První ráno se po obloze valily mraky, a i když se sem tam objevily nějaké červánky, na horách se východové světlo neobjevilo.
Ra Guselakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Cinque Torrikoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Oblačnost se trochu rozpustila až asi hodinu po chvíli, kdy jsme vyrazili ze sedla severním směrem. Dominantní skalisko vrcholu Ra Gusela jsme minuli východní stranou a po úbočí masivu došli k Cinque Torri, jednomu z nejznámějších dolomitských skalních útvarů.
Tofana di Rozeskoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Okolo vrcholů masivu Tofana se neustále převalovala oblaka. Přes sedlo Forcella Nuvolau jsme se po západní straně masivu Nuvolau vrátili do Passo di Giau a pokračovali na jih, na horu Monte Cernera (2664 m n. m.).
Monte Civettakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Během výstupu se začaly stahovat mraky a na samotném vrcholku se okolní hory objevovaly jen občas, když se otevřela díra. I tak je ale výhled z vrcholu krásný.
Nad Passo di Giau se tyčí skála Ra Gusela a za ní vrcholy Nuvolau a Averau, pod mohutnou Tofana di Rozes vykukují Cinque Torri, na západní straně se tyčí nejvyšší vrchol Dolomit – Marmolada, na jihovýchodu dominuje stěna Monte Pelmo…
Dolomitské modřínykoupit fotografii | poslat jako pohlednici
západ od Passo di Giaukoupit fotografii | poslat jako pohlednici
K večeru se mraky spíše rozpustily v opar, který světlo zapadajícího slunce utlumil, po západu se jako mávnutím kouzelného proutku hory i sedlo zahalily do husté mlhy, která se převalovala většinu noci.
Averau a Nuvolaukoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Do rána ale mraky klesly do údolí, nad hranu inverze čouhaly jen skály v čele s Marmoladou. Při samotném svítání se mlha začala zvedat, a tak se okolní vrcholky nasvícené prvními paprsky objevily vždy na pár vteřin.
Forcella Col Piombinkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Forcella Col Piombinkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Po ránu jsme ještě zamířili do sedla Forcella Col Piombin a dál přes Forcella Giau na Mondeval (2455 m n. m.), táhlý travnatý kopec s pěknými výhledy do všech stran.
zubaté vrcholkykoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Všechny fotografie ve fotočlánku byly pořízeny na fotoaparát Olympus OM-D E-M1 Mark II s objektivy M.ZUIKO Pro 12-100 mm/f4.0 a Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 8-18 mm F2,8-4 ASPH.
Proč je zrovna tato kompaktní a odolná sestava vhodná na krajinářskou a cestovatelskou fotografii? Přečtěte si zde a v případě jakýchkoli dotazů na focení s Olympusem se neváhejte zeptat.
Ranní inverzekoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Související odkazy
Passo di Falzarego a Valparola – krásné výhledy okolo dolomitských sedel
Lago di Braies – nejhezčí dolomitské jezero?
Lago di Sorapiss – smaragdová perla Dolomit
Campo Imperatore – italský Tibet v pohoří Gran Sasso
Monti Sibillini – v divadle světla a mraků
Monte Robon aneb Julské Alpy po Italsku II
Passo di Giau – mezi mraky a dolomitskými velikány
Monte Morgenleit – dolomitské vyhlídkové překvapení
Alpe di Siusi – zasněžené italské altipláno
Villnöß – Funes: nejhezčí dolomitské údolí?
Cinque Torri a Tre Cime - okolo Dolomitských legend
Tre Cime di Lavaredo – fotografův ráj
Fanes - (pod)zimní dolomitské zrcadlení
Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .