Velika Baba – okruh z rakouské strany

13. 8. 2019 | zobrazeno 3641×


[Rakousko, Slovinsko] Velika Baba je jedním z vrcholů bočního hřebene Kamnicko-Savinjských Alp, po němž probíhá rakousko-slovinská hranice. Výstup se dá zvládnout jako pohodový jednodenní výlet a pokud vyrazíte z rakouské strany, i v sezóně se vyhnete davům.

VellacherturmVellacherturmkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Východiskem je malé parkoviště v údolí potoka Vellach (Bela), proti jehož proudu vede silnice přes malební městečko Železna Kapla (Bad Eisenkappel) stoupající do hraničního sedla Seebergsattel (1218 m n. m.). Záhy za závorou se ve výšce necelých 1000 m n. m. značená stezka rozdvojuje, my pro výstup zvolili variantu směr Jenkalm.

Velika Baba a SkutaVelika Baba a Skutakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Do tohoto travnatého sedla stoupá lesní zpevněná cesta, značka si to zkracuje příkřeji a poslední úsek stoupání je docela výživný. Občas se otevírají výhledy na skalnaté hřebeny s vrcholy Vellachertum a Mrzla Gora v závěru údolí.

JenkalmJenkalmkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Jenksalm je kouzelné místo – na loučce s krásným výhledem na hlavní hřeben v čele s Grintovcem (s 2558 m n. m. nejvyššího bodu pohoří) stojí romantická dřevěná chatička. Po hřebeni se dá pokračovat oběma směry – buď doprava na Goli vrh, nebo doleva na Velikou babu.

hřeben před Velikou Babouhřeben před Velikou Baboukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Tady cesta vede po hranici a příkře stoupá lesem na skalnatý hřeben – les končí až kolem 1800 m n. m., což je v létě velká výhoda. Turista navíc většinu doby vidí jen jeden z předvrcholů samotné Velike Baby, což není tak depresivní. V této části začíná větší zábava – skalní hřeben vyžaduje lehké lezení, není nijak zajištěn, takže pro lidi trpící závratěmi to není.

SkutaSkutakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Samotná Velika Baba (2148 m n. m.) je dvouvrchol, vyšší je ten vzdálenější. Vyjít se sem dá i ze slovinské strany, a tak je tu už lidí více. Výhledy nabízí hora parádní – do hlubokých údolí v Rakousku i Slovinsku (Zgornje Jezersko), hlavní hřeben Kamnicko-Savinjských Alp, na západě se tyčí nezaměnitelná silueta Triglavu a v oparu se bělají i ledovce Hochalmspitze.

Savinjsko sedloSavinjsko sedlokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Následuje prudký sestup pod Ledinskym vrhem, kde se připojuje ferrata ze Slovinska, Ledinsky vrh ale cesta obchází a na hřeben se dostává prudkými serpentinami v suti. Savinjsko sedlo je místem, kde začínáme klesat zpět do údolí Vellachu. Klesání vede kamenitými serpentinami a až do poslední stovky výškových metrů po slunci, takže rozhodně je lepší směr okruhu, který jsme zvolili. Jediným příjemným zpestřením je chladivý pramínek kousek za polorozpadlou „chatou“ Offner-Hütte.

Zgornje JezerskoZgornje Jezerskokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Rozhodně se vyplatí zajet si přes sedlo do SlovinskaZgornje Jezersko je malebná osada se dvěma kostelíčky (na fotogeničtějším místě stojí Cerkev sv. Ožbalta, ale okolí to trochu kazí; Sv. Andrej je níže), a fenomenálním výhledem na stěny Jezerské Kočny, Grintovce, Skuty i Velike Baby.

Planšarsko jezeroPlanšarsko jezerokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Nejhezčí pohled na Velikou Babu se otevírá od Planšarského jezera, jedinou vadou na kráse je, že se tu nemá koupat (a v pozdním létě už ani voda ke koupání moc nelákala). Zaplavat si ale jde cestou zpátky v Klopeiner See, které se vyznačuje čistou a na alpské poměry i hodně teplou vodou.

sv. Andrej, Zgornje Jezersko sv. Andrej, Zgornje Jezersko koupit fotografii | poslat jako pohlednici

Související odkazy

Fotogalerie Slovinsko

Sveti Tomaž – nejfotografovanější slovinský kostel

Goriška Brda – krajina vinic, kopečků a kostelů

Zelenci - smaragdové zrcadlo hor

Ze sedla Vršič Kriškou stěnou k Pogačnikovu domu

Velika Baba – okruh z rakouské strany

Mangart – západ i svítání u horského velikána

Triglav – od západu do svítání u nejvyšší hory Slovinska

Piran - nejhezčí slovinské město

Přes zubaté vrcholky Kamnišských Alp

Zimní krása Julských Alp

Jamnik a Bled - ikonické slovinské kostelíčky

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Slovinsko průvodce Lonely Planet
 

Olympus ambasador Všechny fotografie ve fotočlánku byly pořízeny na fotoaparát Olympus OM-D E-M1 Mark II s objektivy M.ZUIKO Pro 12-100 mm/f4.0 a Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 8-18 mm F2,8-4 ASPH.

Proč je zrovna tato kompaktní a odolná sestava vhodná na krajinářskou a cestovatelskou fotografii? Přečtěte si zde a v případě jakýchkoli dotazů na focení s Olympusem se neváhejte zeptat.

 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace