Ze sedla Vršič Kriškou stěnou k Pogačnikovu domu

26. 9. 2019 | zobrazeno 4062×


[Slovinsko] Julské Alpy jsou nekonečným zdrojem možností výletů. Při loňské cestě na Triglav mě zaujaly jezírka v horách západně od údolí Triglavské Bistrice, a tak jsme se k nim – přesně po roce – vydali.

Planina v KlinuPlanina v Klinukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Ruská cesta, stoupající až do sedla Vršič ve výšce Sněžky, je dobrým východiskem – bezbolestně se tu dá překonat pár set výškových metrů. My zaparkovali u chaty Koča na Gozdu a výlet ráno zahájili sestupem podél potoka Pišnica o pár stovek metrů níž.

RazorRazorkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Od malé kapličky jsme se pak vydali údolím – toho času vyschlé – říčky Velika Suha Pišnica. Cesta nejprve stoupá pomalu k chatě Koča v Krnici, za ní se stoupání zrychluje. Nad lesem se otevírají krásné pohledy, mimo jiné na Hochalmspitze, kterou jsme letos viděli snad ze všech alpských výletů.

Kriška stenaKriška stenakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Pod mohutnými skalními stěnami přicházíme pod asi 300metrovou, impozantní Kriška stěnu, kterou cesta překonává zajištěnou cestou. Nejde o klasickou ferratu, pár míst je zajištěných lanem či kolíky, ale většina vede skrze přístupnější místa skal až na hřebínek u sedla Bovšska vratca.

Zgornje Kriško jezeroZgornje Kriško jezerokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Odsud by byla škoda nevyjít doslova pár výškových metrů na vrchol Križ (2410 m n. m.), z nějž se kocháme pohledem na Triglav, Stenar a další vápencové skály.Nad okrouhlou vodní hladinou Zgornje Kriško jezero klesáme na chatu Pogačnikov dom, na níž strávíme noc.

Bovški GamsovecBovški Gamsoveckoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Před západem se ještě vydáváme na hřebínek Bovški Gamsovec, z nějž je krásný výhled na druhou stranu, do hlubokého údolí Triglavské Bistrice a hlavně údolní stěnu, v níž jdou krásně rozeznat trasy stoupající nahoru.

Kamnišské AlpyKamnišské Alpykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

TriglavTriglavkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Klesající slunce zabarvuje hory do ruda, jako poslední září Škrlatica a samozřejmě Triglav. Mnohem dál se zubí vrcholky Kamnišských Alp.

Pogačnikov domPogačnikov domkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

úplněk nad Goličicouúplněk nad Goličicoukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

V noci je úplněk, který stíháme pozorovat ještě ráno, jak zapadá za zubaté skály. Čeká nás výstup do sedla Nad Rjavim žlebom, kde se pozdravíme s kozorožcem a pokocháme výhledem na masiv Prisojniku. Původní plán – ferratovou hřebenovku Jubilejna cesta – opouštíme a jen scházíme úbočím do sedla Vršič.

údolí Sočiúdolí Sočikoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Klesání ze sedla je v první části poměrně zdlouhavé, nepříjemné, i když výhledy to kompenzují. Ze sedla ještě musíme sejít pár set výškových metrů po staré cestě k autu, na několika místech je nutno jít po silnici. I tak je to ale pěkný okruh…

cesta do sedla Nad Rjavim žlebomcesta do sedla Nad Rjavim žlebomkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Související odkazy

Fotogalerie Slovinsko

Sveti Tomaž – nejfotografovanější slovinský kostel

Goriška Brda – krajina vinic, kopečků a kostelů

Zelenci - smaragdové zrcadlo hor

Ze sedla Vršič Kriškou stěnou k Pogačnikovu domu

Velika Baba – okruh z rakouské strany

Mangart – západ i svítání u horského velikána

Triglav – od západu do svítání u nejvyšší hory Slovinska

Piran - nejhezčí slovinské město

Přes zubaté vrcholky Kamnišských Alp

Zimní krása Julských Alp

Jamnik a Bled - ikonické slovinské kostelíčky

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Slovinsko průvodce Lonely Planet
 

výhled ze sedla Nad Rjavim žlebomvýhled ze sedla Nad Rjavim žlebomkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Olympus ambasador Všechny fotografie ve fotočlánku byly pořízeny na fotoaparát Olympus OM-D E-M1 Mark II s objektivy M.ZUIKO Pro 12-100 mm/f4.0 a Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 8-18 mm F2,8-4 ASPH.

Proč je zrovna tato kompaktní a odolná sestava vhodná na krajinářskou a cestovatelskou fotografii? Přečtěte si zde a v případě jakýchkoli dotazů na focení s Olympusem se neváhejte zeptat.

 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace