Pedraza de la Sierra – nejromantičtější španělská vesnice?

9. 3. 2018 | zobrazeno 5344×


[Španělsko] Španělsko je romantických, malebných a překrásných historických městeček plné. O tom, které je to nej, se dá diskutovat celé dny. Jisté ale je, že v kategorii těch nejmenších bude na předních příčkách Pedraza, ležící v předhůří Sierra de Guadarrama v půli cesty mezi Segoviou a Sepúlvedou.

Plaza ÁlamoPlaza Álamokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Pedraza je opravdu maličká – hradby obepínají elipsovitý prostor o rozměrech 500×275 metrů, v nich pár ulic a náměstíček. Tyhle uličky a náměstí jsou ale mimořádně malebné (a kdyby zakázali autům vjezd přímo do vesnice, bylo by to ještě lepší) – iluzi cesty v čase do středověku by nic nebránilo. Pedraza totiž leží kousek od turistické Segovii a ta zase neleží až tak daleko od Madridu, takže zejména o víkendu se vesnice zaplní stovkami aut výletníků. Přes týden jsou ale zdejší ulice tiché.

Plaza MayorPlaza Mayorkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Středem Pedrazy je náměstí Plaza Mayor, lemované domy s podloubími – některé z nich byly postaveny už v 16. století. Na náměstí shlíží věž původně románského kostela San Juan a jednou ročně se zde konají býčí zápasy. Na druhé straně hradeb se vypíná hrad, jehož historie sahá do 13. století a dnešní podobu získal v 15. století.

Castillo de PedrazaCastillo de Pedrazakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Největšího rozkvětu dosáhla Pedraza mezi 16. a 17. století díky obchodu s ovčí vlnou. Tehdy tu prý žilo pět tisíc obyvatel. Válka o nezávislost v 18. století odstartovala úpadek vesnice. Namísto zemědělců se stala známá mezi umělci – hrad na počátku 20. století koupil malíř Ignacio Zuloaga (jehož dílo pak obohatily malby vesnice a jejích obyvatel), natáčelo se zde více filmů...

Pedraza de la SierraPedraza de la Sierrakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Pedrazu obepínají potoky Cega, San Miguel a Vadillo, samotné hradby zabírají návrší, lehce se vypínající nad okolí. Krásný výhled na Pedrazu nabízí vyhlídka na protějším kopci Alto del Rastrillo. Pokud má člověk štěstí, dohlédne až na hřeben Sierra de Guadarrama.

Plaza MayorPlaza Mayorkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Roadtrip kolem Madridu

Madrid je díky přímým letům Ryanairu z Bratislavy z Česka dobře dostupný a za návštěvu stojí nejen město samotné, ale i jeho okolí v dojezdové vzdálenosti řádově pár hodin. Během týdnového 1400kilometrového roadtripu na konci února jsme projeli zajímavá města regionu Castilla y León – Segoviu s ikonickým římským akvaduktem, malebnou vesničku Pedrazza de la Sierra, starobylou Sepúlvedu s divokým meandrujícím kaňonem P.N. Hoces del Río Duratón a Ávilu s jejími nádherně zachovanými hradbami. Východně od Madridu – v regionu Castilla-La Mancha – jsme projeli přírodní zajímavosti Serrania de Cuenca u historické Cuency s domy balancujícími na skále, asi nejhezčí španělské město Albarracín a okolní skalnaté hory a navštívili Toledo, dřívější hlavní město Španělska.

 

Plaza del GanadoPlaza del Ganadokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Související odkazy:

Fotogalerie Španělsko

Ávila – majestátní katedrála za hradbami

Toledo a Madrid – španělská královská města

Nejhezčí španělské město Albarracín a rudé skály Pinares del Rodeno

Ciudad Encantada a skalní krajina Serranía de Cuenca

Sepúlveda a Hoces del Río Duratón – supi nad skalními meandry

Pedraza de la Sierra – nejromantičtější španělská vesnice?

Segovia – pohádkový hrad a monumentální akvadukt

Girona - perla severního Katalánska

Barcelona historická

Barcelona moderní

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Barcelona průvodce Lonely Planet Spain průvodce Lonely Planet Madrid průvodce Lonely Planet
 

Olympus ambasador Všechny fotografie ve fotočlánku byly pořízeny na fotoaparát Olympus OM-D E-M1 Mark II s objektivy M.ZUIKO Pro 12-100 mm/f4.0 a Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 8-18 mm F2,8-4 ASPH.

Proč je zrovna tato kompaktní a odolná sestava vhodná na krajinářskou a cestovatelskou fotografii? Přečtěte si zde a v případě jakýchkoli dotazů na focení s Olympusem se neváhejte zeptat.

 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace