Sepúlveda a Hoces del Río Duratón – supi nad skalními meandry

17. 3. 2018 | zobrazeno 4130×


[Španělsko] Starobylé městečko Sepúlveda je posazeno v krásném prostředí – na skalách, do nichž se zařezaly meandry řeky Duratón, dnes tvořící hluboký zakroucený kaňon. V nedalekém přírodním parku turisté obdivují nejen pozůstatky dávných klášterů a kostelů, ale také snad stovky supů bílých, majestátně kroužících nad říčními meandry.

Ermita de San FrutosErmita de San Frutoskoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Jeskyně zdejších vápencových skal skrývají archeologické nálezy dokládající, že lidé tady žili odnepaměti. V 1. století našeho letopočtu zde Římané založili město Confloenta, dnešní Duratón. Staré kroniky zmiňují nesčetné boje a bitvy o město a jeho okolí, včetně tuhého odboje místních proti francouzské okupaci na počátku 19. století.

SepúlvedaSepúlvedakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Z úzkých a křivolakých uliček města, jemuž dominuje kostel sv. Salvadora dokončený v roce 1093, historie přímo sálá. Sepúlveda je oblíbeným výletním víkendovým místem (do Madridu to je jen 127 km), známá je i pro svou gastronomii – ze zdejších specialit jsou nejznámější grilovaná selátka.

SepúlvedaSepúlvedakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Největší kouzlo městu ale dává jeho posazení do krajiny – hluboce zaříznutých meandrů řeky Río Duratón, 106 kilometrů dlouhého přítoku řeky Duero. Ta obtéká město ze severu a na ostruze jednoho z meandrů stojí od 12. století kostel Iglesia de Nuestra Señora de La Peña. Od kostela se naskýtají pěkné výhledy do kaňonu, nejhezčí pohled na něj je naopak z druhé strany řeky, z vyhlídky při silnici do Urueñas.

Ermita de San FrutosErmita de San Frutoskoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Zhruba sto metrů hluboké meandrující kaňony 27kilometrového úseku řeky jsou zahrnuty v pětitisícihektarovém přírodním parku Parque Natural de las Hoces del río Duratón. Řeka se zakousla do druhohorních vápenců a dolomitů oranžovo-okrové barvy, pozorovat zde můžeme nejrůznější krasové fenomény – jeskyně, visutá a suchá údolí.

sup bělohlavý (Gyps fulvus)sup bělohlavý (Gyps fulvus)koupit fotografii | poslat jako pohlednici

Jeskyně a skalní výklenky jsou domovem mnoha druhů ptactva (napočítáno jich zde bylo přes dvě stovky druhů), nejrozšířenějšími druhy parku jsou dravci: sup bělohlavý, sup mrchožravý, orel královský či sokol stěhovavý.

sup bělohlavý (Gyps fulvus)sup bělohlavý (Gyps fulvus)koupit fotografii | poslat jako pohlednici

Emblematickým druhem je právě sup bělohlavý – při nedávném sčítání jich tu napočítali 575 jedinců. Majestátní ptáci s rozpětím křídel až dva a půl metru krouží nad řekou a poslouchat svist křídel desítek jedinců je silný zážitek.

Ermita de San FrutosErmita de San Frutoskoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Jeskyně byly domovem nejen zvířat, ale i lidí. V 7. století byly známé jako působiště poustevníka sv. Fructa a jeho následovníků. Jeho památku uctívá v 11. století benediktýny postavený kostel Ermita de San Frutos v románském stylu, dnes napůl zřícenina, ale s funkčními zvony a hlavně na krásném místě na jednom ze skalních ostrohů. Pěkné výhledy na něj se naskýtají i z vyhlídek podél cesty ke kostelu (ta ze silnice odbočuje z vesnice Villaseca, kde rozhodně doporučujeme stavit se na oběd v tamní restauraci), ale i z druhé strany řeky, v této části už se rozšiřující díky přehradě Embalse de Burgomillodo.

Convento de la HozConvento de la Hozkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Naopak hluboku v kaňonu stojí zřícenina další stavby – kláštera Convento de Nuestra Señora de los Ángeles de la Hoz del Río Duratón. Ten založili v roce 1231 Františkáni a vydrželi zde až do roku 1835.

Ermita de San FrutosErmita de San Frutoskoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Roadtrip kolem Madridu

Madrid je díky přímým letům Ryanairu z Bratislavy z Česka dobře dostupný a za návštěvu stojí nejen město samotné, ale i jeho okolí v dojezdové vzdálenosti řádově pár hodin. Během týdnového 1400kilometrového roadtripu na konci února jsme projeli zajímavá města regionu Castilla y León – Segoviu s ikonickým římským akvaduktem, malebnou vesničku Pedrazza de la Sierra, starobylou Sepúlvedu s divokým meandrujícím kaňonem P.N. Hoces del Río Duratón a Ávilu s jejími nádherně zachovanými hradbami. Východně od Madridu – v regionu Castilla-La Mancha – jsme projeli přírodní zajímavosti Serrania de Cuenca u historické Cuency s domy balancujícími na skále, asi nejhezčí španělské město Albarracín a okolní skalnaté hory a navštívili Toledo, dřívější hlavní město Španělska.

 

Ermita de San FrutosErmita de San Frutoskoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Související odkazy:

Fotogalerie Španělsko

Ávila – majestátní katedrála za hradbami

Toledo a Madrid – španělská královská města

Nejhezčí španělské město Albarracín a rudé skály Pinares del Rodeno

Ciudad Encantada a skalní krajina Serranía de Cuenca

Sepúlveda a Hoces del Río Duratón – supi nad skalními meandry

Pedraza de la Sierra – nejromantičtější španělská vesnice?

Segovia – pohádkový hrad a monumentální akvadukt

Girona - perla severního Katalánska

Barcelona historická

Barcelona moderní

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Barcelona průvodce Lonely Planet Spain průvodce Lonely Planet Madrid průvodce Lonely Planet
 

Olympus ambasador Všechny fotografie ve fotočlánku byly pořízeny na fotoaparát Olympus OM-D E-M1 Mark II s objektivy M.ZUIKO Pro 12-100 mm/f4.0 a Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 8-18 mm F2,8-4 ASPH.

Proč je zrovna tato kompaktní a odolná sestava vhodná na krajinářskou a cestovatelskou fotografii? Přečtěte si zde a v případě jakýchkoli dotazů na focení s Olympusem se neváhejte zeptat.

 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace