Ciudad Encantada a skalní krajina Serranía de Cuenca

25. 3. 2018 | zobrazeno 4873×


[Španělsko] Vápencové pohoří Serranía de Cuenca nevyniká mohutnými horami, ale spíše bizarními skalními útvary, strmými útesy, vodopády a hustými borovými lesy, které poskytují útočiště divokým zvířatům. Na skalách ostatně vyrostlo i největší město oblasti, Cuenca, proslulá svými „Visícími domy“.

Miradore del Tío CogoteMiradore del Tío Cogotekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Serranía de Cuenca má charakter náhorní plošiny s táhlými, plochými hřebeny – kuestami, které ale na svých strmých vrstevních čelech spadají do údolí řek prudkými útesy. Pohoří odvodňují tři hlavní řeky – zatímco Cuervo a Escabas odtékají do Atlantiku, Júcar svádí vodu na opačnou stranu do Středozemního moře.

Miradore del Tío CogoteMiradore del Tío Cogotekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Krásnou ukázkou kuestových hran jsou vyhlídky Miradores del Tío Cogote, dostupné po lesních cestách z vesničky Las Majadas. Skalní hrana nabízí tisíc a jednu variantu výhledů a fotografických kompozic do údolí Río Juncar, tekoucí o 300 metrů níže.

sup bělohlavý (Gyps fulvus)sup bělohlavý (Gyps fulvus)koupit fotografii | poslat jako pohlednici

Skalní hrany jsou oblíbeným útočištěm supů bělohlavých, kterých zde (podobně jako třeba v přírodním parku Hoces del río Duratón ) krouží desítky. Supi rádi sedávají na stromech pod skalními hranami, takže je možné pozorovat je relativně zblízka.

Serranía de CuencaSerranía de Cuencakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Lesy jsou jedním z hlavních důvodů ochrany pohoří – spolu s lesy nedalekého Parque Natural del Alto Tajo tvoří jeden z nejrozsáhlejších lesních komplexů Španělska. V nejnižších partiích převládají duby cesmínové a borovice přímořské, mezi 1000 až 1500 m n. m. je hlavní lesnaté pásmo s borovicí černou, dubem portugalským a jalovcem Juniperus thurifera. Do nejvyšších poloh (nejvyšší vrchol pohoří je La Mogorrita s 1864 m n. m.) vystupuje borovice lesní a jalovec chvojka.

Ciudad EncantadaCiudad Encantadakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Pohoří tvoří vrstvy křídových, 90 milionů let starých vápenců, které eroze a krasové procesy vymodelovaly do nejrůznějších tvarů. Asi nejnavštěvovanější lokalitou celého parku je Ciudad EncantadaMěsto duchů, skalní město plné opravdu bizarních útvarů.

El Tormo Alto | Ciudad EncantadaEl Tormo Alto | Ciudad Encantadakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Po zaplacení vstupného (5 EUR) je možno projít asi tříkilometrový okruh, vedoucí kolem útvarů jako jsou Lodě, Souboj krokodýla se slonem, Medvědi, Milenci z Teruelu, škrapové Kamenné moře, nebo symbolu zkamenělého města – dvacet metrů vysokého skalního hřibu El Tormo Alto.

Laguna del TejoLaguna del Tejokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Jiným exemplárním příkladem krasové činnosti jsou závrtová jezera Lagunas de Cañada del Hoyo – největší z pětice velkých jezer je Laguna del Tejo, dosahující 150metrového průměru a asi 30metrové hloubky.

Laguna de UñaLaguna de Uñakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Laguna de Uña je několikahektarové jezero v údolí Río Juncar, na severní straně lemované sto metrů vysokými útesy. V jeho vodách žijí pstruzi potoční, endemická ostroretka jucarská nebo pestrobarevná slunečnice pestrá.

El Molino de la ChorreraEl Molino de la Chorrerakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Z přírodních zajímavostí ještě nutno zmínit vodopády, kterých zdejší hory nabízejí hned několik. Často navštěvovaný je El Molino de la Chorrera, ležící kousek za vesničkou Tragacete na Río Juncar sotva pár kilometrů od jejího pramene. Cesta od parkoviště je lemována spoustu cedulí upozorňujících na zdejší druhy stromů a keřů.

Salto del Molino de San Pedro, Río Cabriel Salto del Molino de San Pedro, Río Cabriel koupit fotografii | poslat jako pohlednici

Možná zajímavější vodopády leží na řece Cabriel u vesničky San Pedro. Dvanáct metrů vysoký vodopád spadá přes relativně širokou hranu v několika proudech, a s trochou opatrnosti lze po zablácených skalách projít do skalního výklenku za vodními proudy, odkud se naskytne nevšední pohled na vodopád zezadu.

CuencaCuencakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Město Cuenca bylo vystavěno na skalním ostrohu mezi řekami Júcar a Huécar na hranici 1000 m n. m. Název pochází od jménaKunka arabské pevnosti, prvního lidského osídlení na tomto místě.

Catedral de Santa María y San Julián de CuencaCatedral de Santa María y San Julián de Cuencakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Ve městě stojí množství kostelů, v čele s majestátní katedrálou Catedral de Santa María y San Julián de Cuenca. Stavba ve stylu normanské gotiky byla dostavěna v polovině 13. století, mohutné průčelí shlíží na Plaza Mayor lemované pestrobarevnými domy.

Casas Colgadas, CuencaCasas Colgadas, Cuencakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Nejpozoruhodnější památku Cuency jsou Casas Colgadas – „Visuté domy“ balancující na hraně skalních útesů, zdvihajících se nadúdolí Huécar. Krásné pohledy na domy se naskýtají z vyhlídek u hradeb Barrio del Castillo na úpatí kopce Cerro de San Cristóbal, bývalého kláštera sv. Pavla (dnešní hotel Parador Nacional de Turismo in Cuenca) nebo nedalekého železného mostu.

CuencaCuencakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Roadtrip kolem Madridu

Madrid je díky přímým letům Ryanairu z Bratislavy z Česka dobře dostupný a za návštěvu stojí nejen město samotné, ale i jeho okolí v dojezdové vzdálenosti řádově pár hodin. Během týdnového 1400kilometrového roadtripu na konci února jsme projeli zajímavá města regionu Castilla y León – Segoviu s ikonickým římským akvaduktem, malebnou vesničku Pedrazza de la Sierra, starobylou Sepúlvedu s divokým meandrujícím kaňonem P.N. Hoces del Río Duratón a Ávilu s jejími nádherně zachovanými hradbami. Východně od Madridu – v regionu Castilla-La Mancha – jsme projeli přírodní zajímavosti Serrania de Cuenca u historické Cuency s domy balancujícími na skále, asi nejhezčí španělské město Albarracín a okolní skalnaté hory a navštívili Toledo, dřívější hlavní město Španělska.

 

Miradore del Tío CogoteMiradore del Tío Cogotekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Související odkazy:

Fotogalerie Španělsko

Ávila – majestátní katedrála za hradbami

Toledo a Madrid – španělská královská města

Nejhezčí španělské město Albarracín a rudé skály Pinares del Rodeno

Ciudad Encantada a skalní krajina Serranía de Cuenca

Sepúlveda a Hoces del Río Duratón – supi nad skalními meandry

Pedraza de la Sierra – nejromantičtější španělská vesnice?

Segovia – pohádkový hrad a monumentální akvadukt

Girona - perla severního Katalánska

Barcelona historická

Barcelona moderní

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Barcelona průvodce Lonely Planet Spain průvodce Lonely Planet Madrid průvodce Lonely Planet
 

Olympus ambasador Všechny fotografie ve fotočlánku byly pořízeny na fotoaparát Olympus OM-D E-M1 Mark II s objektivy M.ZUIKO Pro 12-100 mm/f4.0 a Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 8-18 mm F2,8-4 ASPH.

Proč je zrovna tato kompaktní a odolná sestava vhodná na krajinářskou a cestovatelskou fotografii? Přečtěte si zde a v případě jakýchkoli dotazů na focení s Olympusem se neváhejte zeptat.

 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace