Toledo a Madrid – španělská královská města

8. 4. 2018 | zobrazeno 8112×


[Španělsko] Zatímco Toledo se může pyšnit dlouhou a slavnou historií, Madrid je současnou metropolí Španělska. Obě města ale rozhodně stojí za návštěvu, i když každé z trochu jiného důvodu.

Catedral de ToledoCatedral de Toledokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Toledo se stalo hlavním městem Vizigótského království i sídlem arcibiskupství, po dobytí Maury v roce 711 se hlavním městem stala Sevilla a následně Cordoba, ale Toledo zůstalo centrem umění a vzdělání. V květnu roku 1085 se Toledo vrátilo pod křesťanskou vládu a hlavním městem Španělska bylo do poloviny 16. století, kdy se jím stal právě Madrid. Toledo zůstalo do dneška sídlem španělské katolické církve.

Puente de AlcántaraPuente de Alcántarakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Catedral de ToledoCatedral de Toledokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Toledu se přezdívá město tří kultur – kromě křesťanské a muslimské zde výrazné stopy zanechali i Židé. Nějakou dobu bylo Toledo ukázkovým místem soužití těchto odlišných kultur, ale moc dlouho to nevydrželo a Židé i muslimové byly z města několikrát vyhnáni. Památky (třeba synagogy) se ale zachovaly dodnes, i když už budovy slouží k jinému účelu.

Catedral de ToledoCatedral de Toledokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Catedral de ToledoCatedral de Toledokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Hlavními dominantami Toleda jsou bezesporu dvě stavby: hrad Alcázar (dnes v něm sídlí vojenské muzeum) a gotická katedrála Catedral Primada Santa María de Toledo, jejíž stavba byla zahájena v roce 1226 a která bývá považována za nejlepší ukázku gotiky ve Španělsku.

Catedral de ToledoCatedral de Toledokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Katedrála má opravdu impozantní rozměry (120 × 59 × 45 metrů) a najdeme zde královské hrobky, množství zdobných kaplí, krásně vyřezávaný chór, monstranci zhotovenou mimo jiné z 18 kg zlata a 183 kg stříbra a sakristii, v níž na zdech visí obrazy takových mistrů, jako byl El Greco, Diego Velázques nebo Titian, strop pokrývají fresky od italského barokního malíře Luca Giordaniho.

Toledo z Peña del Rey MoroToledo z Peña del Rey Morokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Toledo je posazeno na návrší nad řekou Río Tajo a nejkrásnější pohled je z protějšího břehu, z vyhlídek Mirador del Valle, Cerro del Bú nebo (ta je asi nejlepší) Peña del Rey Moro. Hlavně večer, kdy zapadne slunce a postupně se rozsvěcí světla města…

Barrancas de BurujónBarrancas de Burujónkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Přírodní zajímavostí asi třicet kilometrů západně od Toleda jsou útesy Barrancas de Burujón, tyčící se nad hladinou přehrady Embalse de Castrejón. Hluboce zaříznuté kaňony a soutěsky je možno pozorovat z několika dobře dostupných vyhlídek, a nebo se rovnou vydat po stezce po hraně skal – jen je třeba dávat pozor a nechodit moc blízko nestabilních krajů…

Catedral de Santa María la Real de la Almudena | MadridCatedral de Santa María la Real de la Almudena | Madridkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Madridu nějaká ikonická budova chybí – zdejší katedrála je novější a atmosféry svatostánků v Toledu nebo i Ávile zdaleka nedosahuje, královský palác je sice velký, ale nikterak originální. Přesto má Madrid příjemnou atmosféru, jeho ulice působí malebně a jen tak se procházet městem není špatné.

královský palác, Madridkrálovský palác, Madridkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Hlavní atrakcí Madridu jsou ale galerie, hned tři se můžou řadit k těm světovým top: Museo del Prado s tradičním uměním, Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía s moderními díly včetně Guernica Salvádora Dalího a Museo Thyssen-Bornemisza, jednu s kdysi největších soukromých sbírek s reprezentativním průřezem od klasiky po modernu.

Gran Vía | MadridGran Vía | Madridkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Roadtrip kolem Madridu

Madrid je díky přímým letům Ryanairu z Bratislavy z Česka dobře dostupný a za návštěvu stojí nejen město samotné, ale i jeho okolí v dojezdové vzdálenosti řádově pár hodin. Během týdnového 1400kilometrového roadtripu na konci února jsme projeli zajímavá města regionu Castilla y León – Segoviu s ikonickým římským akvaduktem, malebnou vesničku Pedrazza de la Sierra, starobylou Sepúlvedu s divokým meandrujícím kaňonem P.N. Hoces del Río Duratón a Ávilu s jejími nádherně zachovanými hradbami. Východně od Madridu – v regionu Castilla-La Mancha – jsme projeli přírodní zajímavosti Serrania de Cuenca u historické Cuency s domy balancujícími na skále, asi nejhezčí španělské město Albarracín a okolní skalnaté hory a navštívili Toledo, dřívější hlavní město Španělska.

 

radnice, Madridradnice, Madridkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Související odkazy:

Fotogalerie Španělsko

Ávila – majestátní katedrála za hradbami

Toledo a Madrid – španělská královská města

Nejhezčí španělské město Albarracín a rudé skály Pinares del Rodeno

Ciudad Encantada a skalní krajina Serranía de Cuenca

Sepúlveda a Hoces del Río Duratón – supi nad skalními meandry

Pedraza de la Sierra – nejromantičtější španělská vesnice?

Segovia – pohádkový hrad a monumentální akvadukt

Girona - perla severního Katalánska

Barcelona historická

Barcelona moderní

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Barcelona průvodce Lonely Planet Spain průvodce Lonely Planet Madrid průvodce Lonely Planet
 

Olympus ambasador Všechny fotografie ve fotočlánku byly pořízeny na fotoaparát Olympus OM-D E-M1 Mark II s objektivy M.ZUIKO Pro 12-100 mm/f4.0 a Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 8-18 mm F2,8-4 ASPH.

Proč je zrovna tato kompaktní a odolná sestava vhodná na krajinářskou a cestovatelskou fotografii? Přečtěte si zde a v případě jakýchkoli dotazů na focení s Olympusem se neváhejte zeptat.

 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace