Barcelona I. - historická

6. 4. 2011 | zobrazeno 7415×


[Španělsko] Barcelona, katalánské hlavní město, je směsicí architektury moderní i té historické, soustředěné především ve starých čtvrtích La Ribera, Barri Gotic a El Raval. Najdete zde úzké uličky, kamennou dlažbu a především nádherné gotické katedrály.

Arc de TriomfArc de Triomfkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Arc de Triomf stojí na severním okraji parku Parc de la Ciutadella, největšího ostrůvku zeleně v centru. Architektem byl Josep Vilaseca, výzdobu vytvořil Josep Llimona. Oblouk vznikl roku 1888 jako hlavní vstup na světovou výstavu v historizujícím stylu s arabskými prvky.

Palau Nacional, Montjuïc Palau Nacional, Montjuïc koupit fotografii | poslat jako pohlednici

U světové výstavy z roku 1929 ještě zůstaneme. Na vrchu Montjuïc (= židovský kopec), do počátku minulého století ostrůvku lesa, byl postaven hlavní výstavní areál a lokalita byla změněna v park. Dominantou, shlížející na Plaça d´Espanya, je budova Palau Nacional, v současnosti hostící sbírky Museu Nacional d´Art de Catalunya.

Avenida de la Reina Maria Cristina, Montjuïc Avenida de la Reina Maria Cristina, Montjuïc koupit fotografii | poslat jako pohlednici

K paláci se stoupá po Avenida de la Reina Maria Cristina okolo několika kaskád a Font Màgica – kouzelné fontány, která se o víkendu mění v nasvětlenou a ozvučenou show. Avenida nabízí také pěkný výhled na město.

Castell de MontjuïcCastell de Montjuïckoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Na jihovýchodním okraji kopce, s výhledem na přístavní čtvrť a moře, stojí od 17. stol. mohutně opevněný Castell de Montjuïc, dnes s expozicí Museu Militar.

La RamblaLa Ramblakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Ale zpátky dolů do města. Jeho tepnou je ulice La Rambla, alejí lemovaná pěší zóna s bezpočtem obchůdků, restaurací, kaváren, pouličních prodavačů čehokoli, živých soch, spojující Plaça de Catalunya a Plaça del Portal de la Pau s nedalekou monumentální sochou Kryštofa Kolumba (Monument a Colom).

Mercat de la BoqueriaMercat de la Boqueriakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Jednou z nejzajímavějších budov na této ulici je tržnice Mercat de la Boqueria, modernistická budova postavená mezi roky 1840 až 1914 na místě dřívějšího kláštera sv. Josefa.

Mercat de la BoqueriaMercat de la Boqueriakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Uvnitř je bezpočet stánků se spoustou dobrot, od čokolády všech tvarů a barev přes klobásy a obrovské vepřové kýty po plody moře, skladované hezky na ručně nasekaném ledu.

PortvellPortvellkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Po La Rambla dojdete až do přístavu, respektive čtvrti Portvell. Kromě moderních jachet a plachetnic zde kotví i jedna historická, patřící námořnímu Museu Marítim.

Barri Gotic Barri Gotic koupit fotografii | poslat jako pohlednici

A nyní už do Gotické čtvrti se slibovanou kamennou dlažbou, úzkými uličkami či historickými domy. Na první pohled trochu podobný charakter má i El Raval (Arabská čtvrť), ale do dnešní doby jde poznat odlišná nálada – v architektuře, tvářích i oblečení lidí…

La Catedral de la Santa Cruz y Santa EulaliaLa Catedral de la Santa Cruz y Santa Eulaliakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Hlavním barcelonským kostelem je La Catedral (celým názvem La Catedral de la Santa Cruz y Santa Eulalia), postavená mezi roky 1298 až 1460. Obrovská budova, uvnitř se spoustou různě vyzdobených kaplí po straně či nádherným, ze dřeva pečlivě vyřezaným chórem s místy patřícím místním členům Řádu zlatého rouna. Zajímavý je i přiléhající dvorek s husami.

Església de Santa Maria del Mar Església de Santa Maria del Mar koupit fotografii | poslat jako pohlednici

Největší dojem ale na mě udělala Església de Santa Maria del Mar v bohaté čtvrti La Ribera, dříve nazývané Vilanova de la Mar.

Església de Santa Maria del MarEsglésia de Santa Maria del Markoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Postavena ve 14. století, představuje nejčistší ukázku gotického stavitelství v Barceloně. Strohé kamenné zdi, obrovský prostor a nádherné vitráže v oknech.

Església de Santa Maria del MarEsglésia de Santa Maria del Markoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Související odkazy:

Istanbul - město na hranici kontinentů

Benátky ve víru karnevalu

Všechny barvy Burana

Bergamo, skrytá perla Lombardie

Civita di Bagnoregio – umírající město

Milán - památky města módy

Bratislavský hrad

Budapešť, město na Dunaji

Esztergom, největší maďarská katedrála

Barcelona I. - historická

Barcelona II. - moderní

Girona - perla severního Katalánska

Londýn

Pitigliano, Orvieto a další etruská romantika

Řím - věčné město

San Gimignano – město kamenných věží

Sorano – kamenné město na skalách

Noční Praha

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Budapešť průvodce Lonely Planet Budapešť průvodce Lonely Planet Florencie a Toskánsko průvodce Lonely Planet Benátky a Benátsko průvodce Lonely Planet
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace