Bratislavský hrad

15. 4. 2012 | zobrazeno 14992×


Bratislavský hrad se tyčí více jak 80 m nad hladinou Dunaje na jednom ze skalních ostrohů Malých Karpat. Místo bylo osídleno už od dávných dob, archeologické nálezy potvrdili přítomnost lidí už od eneolitu, a v průběhu tisíciletí zde stály zemnice, keltské oppidum, římská vojenská stanice i slovanské hradisko. Dnes je budova bývalého královského paláce, postaveného v gotickém stylu v polovině 15. století a několikrát stavebně upraveného, nejvýznamnější dominantou Bratislavy.

Bratislavský hradBratislavský hradkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

První pohled na hrad je focený ze Starého mostu před západem slunce, které na chvíli vykouklo dírou v rychle letících mracích. Zvýraznění pohybu mraků i vody napomohlo použití tmavého šedého filtru, který propouští jen minimum světla a umožňuje tak fotit dlouhé expozice i ve dne (expoziční doba 30 sec).

Bratislavský hrad a Nový mostBratislavský hrad a Nový mostkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Nejlepší místo k focení panoramatu Nového mostu a hradního vrchu jsem našel na jedné z lodí, kotvících na pravém břehu Dunaje. Nový most (nebo také Most SNP) byl postaven v 70. letech 20. století, celková délka je 431 m a celý most je zavěšený na jednom pylonu, na jehož vrcholu (ve výšce 85 m) je umístěna restaurace UFO s vyhlídkou na Bratislavu (a lidovými cenami :)

Bratislavský hradBratislavský hradkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Focení Bratislavského hradu komplikuje jeho bílá barva a intenzivní nasvícení, které způsobuje, že hrad samotný je několikanásobně jasnější než zbytek scény. Proto bylo potřeba fotit vždy dvě expoziční varianty – jednu normální a jednu podexponovanou na hrad a tyto snímky zkombinovat.

Katedrála sv. MartinaKatedrála sv. Martinakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Katedrála sv. Martina, která stojí nedaleko hradního vrchu, oddělena silnicí z Nového mostu, je největším a nejvýznamnějším kostelem Bratislavy. Stavba kostela v gotickém stylu začala na počátku 14. století.

Bratislavský hradBratislavský hradkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Související odkazy:

Istanbul - město na hranici kontinentů

Benátky ve víru karnevalu

Všechny barvy Burana

Bergamo, skrytá perla Lombardie

Civita di Bagnoregio – umírající město

Milán - památky města módy

Bratislavský hrad

Budapešť, město na Dunaji

Esztergom, největší maďarská katedrála

Barcelona I. - historická

Barcelona II. - moderní

Girona - perla severního Katalánska

Londýn

Pitigliano, Orvieto a další etruská romantika

Řím - věčné město

San Gimignano – město kamenných věží

Sorano – kamenné město na skalách

Noční Praha

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Budapešť průvodce Lonely Planet Budapešť průvodce Lonely Planet Florencie a Toskánsko průvodce Lonely Planet Benátky a Benátsko průvodce Lonely Planet
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace