Triglav – od západu do svítání u nejvyšší hory Slovinska

30. 9. 2018 | zobrazeno 7297×


[Slovinsko] Na Triglav a zpět do údolí se sice dá vylézt za jeden den, ale byla by škoda nevyužít možnosti přespat okolo dvou tisíc metrů nad mořem přímo ve středu Julských Alp. A když dobře vyjdou podmínky, je to ráno i večer přenádherná podívaná.

severní stěna Triglavuseverní stěna Triglavukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Na Triglav se dá vyrazit z několika stran, asi nejpopulárnější je několik možností vycházejících z parkoviště u říčky nedaleko chaty Aljažev dom, v nadmořské výšce okolo 900 metrů. Ještě za tmy vyrážejí první turisté, kteří chtějí výstup a návrat stihnout za jeden den, směrem k majestátní severní stěně Triglavu.

první paprsky na Triglavuprvní paprsky na Triglavukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

My si pro výstup vybrali cestu Pot čez Prag, která střídavě serpentinami, stupačkami a žebříky stoupá do sedla pod Begunjski vrhem, odkud pokračuje k chatě Triglavski dom Kredarica. Ta je ze všech chat obklopujících Triglav nejvýše položená (a proto nejpopulárnější).

z Triglavuz Triglavukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Nabízí kapacitu 300 lůžek, ale žádný komfort zde nečekejte – pár suchých záchodů, „dvoulůžka“ o šířce normální postele, na chatě není pitná voda.

TriglavTriglavkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Vynahrazuje to ale poloha – ze samotné chaty, respektive vrchu Kredarica asi pět minut pěšky od ní se otevírají krásné výhledy, a hlavně na vrchol Triglavu to je už zhruba jen hodina cesty.

Mali TriglavMali Triglavkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Stoupání z Kredarici na Triglav začíná prudkým výstupem nově zajištěnou cestou, vedoucí nejprve na Mali Triglav (2739 m n. m.). Pak pokračuje místy docela ostrým hřebínkem a finálním výstupem na samotný vrchol (2864 m n. m.). Jištění není třeba, všude se dá krásně držet lana či kolíků.

StínohraStínohrakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

z vrcholu Triglavuz vrcholu Triglavukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

My na Kredaricu došli okolo poledne, ubytovali se, najedli, chvíli si odpočinuli a nahoru se vydali kolem půl čtvrté, takže na vrcholu jsme byli v době, kdy slunce bylo již nízko. Za horou se navíc vařily mraky, což vytvářelo pěkné divadlo. Dolů jsme vyrazili těsně před západem, takže cestou jsem fotil do ruda se zabarvující mraky i hory…

Triglav před svítánímTriglav před svítánímkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

z Kredariciz Kredaricikoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Druhý den ráno jsem před východem vyrazil na Kredaricu (2540 m n. m.). S blížícím se vítáním se Triglav barvil do růžové, údolí vyplňovala řídká inverze.

svítání na Kredaricisvítání na Kredaricikoupit fotografii | poslat jako pohlednici

První paprsky zasvítily na Triglav, pak do údolí, na okolní hory (včetně Grossglockneru na obzoru), mlha se z údolí zvedla a nezbývalo než se sbalit, posnídat na terase chaty se skvělým výhledem a vyrazit dolů.

mlhavé ránomlhavé ránokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Pro sestup jsme vybrali Tominškova pot, cestu, která je v horní části spíše feratová, posledních 800 výškových metrů pak prudce serpentinová. Poobědvali jsme polévku na Aljažev domě a vyrazili zpět.

Peričnik slapPeričnik slapkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Cestou údolím Triglavske Bistrice se vyplatí zastavit u vodopádu Peričnik, který spadá majestátních 52 metrů. Po pěšince se dá jít podél skály za vodopád, což je hodně zajímavý pohled…

při západupři západukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Související odkazy

Fotogalerie Slovinsko

Sveti Tomaž – nejfotografovanější slovinský kostel

Goriška Brda – krajina vinic, kopečků a kostelů

Zelenci - smaragdové zrcadlo hor

Ze sedla Vršič Kriškou stěnou k Pogačnikovu domu

Velika Baba – okruh z rakouské strany

Mangart – západ i svítání u horského velikána

Triglav – od západu do svítání u nejvyšší hory Slovinska

Piran - nejhezčí slovinské město

Přes zubaté vrcholky Kamnišských Alp

Zimní krása Julských Alp

Jamnik a Bled - ikonické slovinské kostelíčky

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Slovinsko průvodce Lonely Planet
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace