Jamnik a Bled – ikonické slovinské kostelíčky

15. 5. 2016 | zobrazeno 1974×


[Slovinsko] Kostely v Jamniku a na ostrově Blejski Otok v Bledu nechybí na žádném propagačním materiálu Slovinska. Není divu, jejich poloha je ideální – zatímco kostel sv. Prima a Felicia v Jamniku shlíží na okolní hory, kostel Nanebevzetí Panny Marie doplňuje romantické Bledské jezero.

kostel sv. Prima a Felicia, Jamnikkostel sv. Prima a Felicia, Jamnikkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Jamnik a StoržičJamnik a Storžičkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Jamnik je miniaturní vesnička ležící v nadmořské výšce okolo 800 m n. m. Z údolí řeky Sávy sem přes malebnou Kropu stoupají serpentiny, v nichž se auto zapotí, přeci jen to je asi 400 výškových metrů. Kostel sv. Prima a Felicia (slovinsky Cerkev sv. Primoža in Felicijana) stojí na ostrohu na místě s dokonalým výhledem do Ljubljanské doliny a na hřebeny hor za ní.

Jamnik a StoržičJamnik a Storžičkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

kostel sv. Prima a Felicia, Jamnikkostel sv. Prima a Felicia, Jamnikkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Na východní straně to je hřeben Kamnických Alp, přímo za kostelem se vypíná pravidelný kužel (od něj ostatně hora dostala své jméno) Storžiče, se 2 132 m n. m. nejvyšší hory západní části pohoří. Strategické polohy kostela s dalekými výhledy využívali místní obyvatelé v době tureckých invazí, kdy zde v případě ohrožení vzplála daleko viditelná vatra. První zmínka o kostelu pochází z přelomu 15. a 16. století, podobně staré jsou fresky v presbytáři.

BledBledkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Ostrov na Bledském jezeru(Blejski otok) má rozlohu pouhých 0,82 ha, nejvyšší bod je 18 metrů nad jeho hladinou a jedná se o jediný přírodní jezerní ostrov Slovinska. Kostel Nanebevzetí Panny Marie s 52 metrů vysokou věží byl poprvé zmíněn již v záznamech z roku 1185, ale současnou podobu dostal přestavbou v roce 1698. Hlavní oltář pochází z roku 1747, zatímco ty nejstarší pozůstatky – fresky – jsou ze století patnáctého. Nad jezerem se tyčí také Bledský hrad a několik kopců (třeba Osojnica), ze kterých se otevírají celkové panoramatické výhledy na město a jeho malebné okolí.

BledBledkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Související odkazy

Fotogalerie Slovinsko

Piran - nejhezčí slovinské město

Přes zubaté vrcholky Kamnišských Alp

Zimní krása Julských Alp

Jamnik a Bled - ikonické slovinské kostelíčky

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Slovinsko průvodce Lonely Planet
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace