Letní Hochschwab ve znamení oblak a kamzíků

11. 9. 2016 | zobrazeno 6813×


[Rakousko] Vápencový masiv pohoří Hochschwab leží docela kousek od českých hranic a je tak ideálním cílem vysokohorského přechodu na pár dnů. Nejvyšší bod (po němž se celé pohoří jmenuje) dosahuje 2277 m n. m., pohoří tvoří soustava rozlámaných mohutných vápencových bloků, a tak zde najdeme jak vysokohorské planiny, tak hluboké soutěsky a kolmé skalní stěny.

hřeben Hochschwabuhřeben Hochschwabukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Hochschwab a mrakyHochschwab a mrakykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Skrze hory vede množství značených i neznačených cest, stejně jako tu stojí několik chat a bivaků, a tak možností k výletům je hodně. My si jako výchozí místo vybrali vesničku Seewiesen, respektive parkoviště na křižovatce turistických cest v sedle Seebergpass v nadmořské výšce 1250 metrů. Tady začíná hřebenová trasa č. 855, která hned zostra začíná stoupat, nejprve chvíli lesem, pak kosodřevinou, až mezi vrcholy Seeleiten a Mieserkogel dojde na hlavní hřeben hor, ve výšce asi 1750 m n. m. Pěkná rozcvička na rozdýchání na začátek.

kamzík na Hochschwabukamzík na Hochschwabukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

kamzíci na Hochschwabukamzíci na Hochschwabukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Hřebenovka vede nejprve po hraně masivu, takže zatímco na pravé straně mírně klesají rovné travnaté svahy, po levé ruce skály ostře padají takřka kolmým srázem o několik set metrů níže. Poprvé se objevují stáda kamzíků (kterých tady žije velké množství, stáda potkáváme několikrát denně; zato zahlédnout kozorožce je těžší) a slyšíme pískání svišťů, majestátní skály a srázy se objevují i na druhé straně, jak se cesta vine po hřebeni. Úseky klesání se neustále střídají se stoupáním, a tak když přicházíme – po asi šesti hodinách od parkoviště – k chatě Schiestlhaus, v nohách už máme 1500 výškových metrů (a – ač se to nezdá – také 400 metrů dolů).

Schiestlhaus, podvečerní slunce a mrakySchiestlhaus, podvečerní slunce a mrakykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Současná chata Schiestlhaus byla postavena v roce 2005 kousíček pod vrcholem Hochschwabu, v nadmořské výšce 2154 m. Díky solárním panelům a dalším moderním technologiím se jedná o pasivní stavbu, z oken restaurace je možno pozorovat okolní hory. I když se neustále honily mraky, před západem jsme se vydali na vrchol o zhruba 150 výškových metrů výše. Pár oken se v mracích sice otevřelo, ale vždy jen na chvíli a beze světla, po západu se mraky docela rozestoupily…

před úsvitem pod Hochschwabempřed úsvitem pod Hochschwabemkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

ráno na Eismaueruráno na Eismauerukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

ráno na Eismaueruráno na Eismauerukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Druhý den ráno vstáváme před východem. Venku silně fouká a přes hřeben se valí mraky, tentokrát přesně v opačném směru než večer. Jednu fotku dělám pod chatou, pak se jako zázrakem vítr úplně tiší a mraky klesají dolů, takže vybíháme na vrcholek Eismauer (2194 m n. m.) těsně nad chatou, odkud pozorujeme slunce stoupající nad obzor, nasvěcující malý i velký Hochschwab a inverzní oblačnost v údolích.

ranní výhled z Hochschwaburanní výhled z Hochschwabukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

modravé dálkymodravé dálkykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Výhled z Hochschwabu je tentokrát perfektní, na obzoru lze zahlédnout i Grossglockner. Po chvíli se ale mraky zase začnou zvedat a zahalovat hlavní hřeben, ale pohledy občasnými dírami jsou zajímavé. Zajištěnou cestou G´Hackte sestupujeme skoro půl kilometru, nahoru by se po žebřících a schodech šlo rozhodně lépe.

ze sedla pod G´hackt Kogelze sedla pod G´hackt Kogelkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

klettersteig G´hackteklettersteig G´hacktekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Přes sedýlko Trawiessattel přecházíme do hlavního údolí, které odděluje dva víceméně souběžné masivy pohoří a kolem chaty Voisthalerhütte míříme do sedla Fölzsattel a z něj pomalu klesáme k chatě Grasserhütte na pastvinách Fölzalm (1490 m n. m.).

Grasserhütte, Fölzalm a FölzsteinGrasserhütte, Fölzalm a Fölzsteinkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

nad údolím Fölzalm nad údolím Fölzalm koupit fotografii | poslat jako pohlednici

Na rozdíl od supermoderního Schiestlhausu je Grasserhütte stará chalupa s jedním bodrým hospodským, postelemi s klasickými peřinami na půdě – a jsme tu (na noc) sami. Slunce krásně hřeje, odpoledne odpočíváme a pozorujeme masiv hor Fölzstein a Fölzkogel, tyčící se o půl kilometru výše – náš podvečerní cíl.

kamzík na Fölzstein kamzík na Fölzstein koupit fotografii | poslat jako pohlednici

výhled z Fölzstein výhled z Fölzstein koupit fotografii | poslat jako pohlednici

kamzík na Fölzstein kamzík na Fölzstein koupit fotografii | poslat jako pohlednici

Cesta na Fölzstein vede nejprve serpentinami v kleči, kousek pod vrcholem přichází nejprudší a nejnepříjemnější – značně zerodovaný suťový kousek. Za necelou hodinku už stojíme u kříže Fölzsteinu, odkud je opravdu impozantní výhled jak na protější skály (Wintelkogel), tak hlavně předhůří Hochschwabu hluboko pod námi.

podvečer na Fölzkogel podvečer na Fölzkogel koupit fotografii | poslat jako pohlednici

Waschenriegel z Fölzkogel Waschenriegel z Fölzkogel koupit fotografii | poslat jako pohlednici

Po rovinatém hřebeni pokračujeme ještě na Fölzkogel (2022 m n. m.), odkud jsou výhledy ještě lepší, krásně vidět je totiž jak vrchol Hochschwabu, tak další části údolí. U křížku a vrcholové knihy čekáme na západ, pozorujeme kamzíky a kocháme se krásnými výhledy.

poslední paprsky na Fölzkogel poslední paprsky na Fölzkogel koupit fotografii | poslat jako pohlednici

Alpské vrcholkyAlpské vrcholkykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Po poměrně rychlém západu slunce jdeme stejnou cestou nazpět (přímo na Fölzkogel vede odbočka z přímější cesty na Fölzstein, je ale méně chozená a nezřetelná), dolů přicházíme prakticky za tmy. Druhý den jsme ušli na vzdálenost stejně jako první – 14 km, nastoupali 1170, naklesali 1800 metrů.

mraky v Seetal, Hochschwabmraky v Seetal, Hochschwabkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Poslední den vyrážíme zpátky údolím do sedla Fölzsattel a z něj hřebenovkou na Mitteralm, cestou se otevírají krásné výhledy do údolí Fölzalmu, hlavní údolí i předhůří skryté inverzní oblačností. Ze Zlackensattel už scházíme klečí a lesem do Seewiessenu, jako bonus na závěr máme výstup k parkovišti (kdybychom nechali auto dole, přidali bychom si těchto 370 výškových metrů k prvnímu dni, a to je asi horší varianta).

Hochschwab  z EismaueruHochschwab z Eismauerukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Celkově jsme za tři dny (de facto ale dva půldny a jeden celý den) ušli 40 km (což není moc), ale vystoupali a sešli asi 3850 výškových metrů (to už je docela pěkná porce). Hochschwab je opravdu krásný, nabízí spoustu možností okružních tras, super výhledy, chaty na dobrých místech, takže se sem určitě někdy zase vrátíme.

ráno na Eismaueruráno na Eismauerukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Související odkazy

Fotogalerie Rakousko

Grossglockner Hochalpenstrasse – autem na dosah alpských velikánů

Almsee a Gosauseen – zrcadla Dachsteinu

Rossbrand – kopec s Dachsteinem jako na dlani

Velika Baba – okruh z rakouské strany

Mostviertel – alpské výhledy v kraji rozkvetlých hrušní

Mostviertel – rakouské Toskánsko pod katedrálou Sonntagberg

Totes Gebirge – na Spitzmauer a zpět za jeden den

Jarně-zimní Hochschwab

Letní Hochschwab ve znamení oblak a kamzíků

Vysoké Taury - nad údolím Giess

Nízké Taury a Ennstálské Alpy

Stubaiské Alpy - Schrankogel a Sulzkogel

Zillertálské Alpy - výstup na Hochfeiler

 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace