Totes Gebirge – na Spitzmauer a zpět za jeden den

19. 8. 2018 | zobrazeno 5710×


[Rakousko] Vápencové „Mrtvé hory“ lákají k víkendovým výletům pro svou blízkost a krátkou dojezdovou vzdálenost. Když si ale člověk na víkend nezamluví chatu dlouho dopředu, nezbude než si máknout trochu víc.

Spitzmauer z HinterstoderuSpitzmauer z Hinterstoderukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

My jsme si vybrali horu Spitzmauer (2446 m n. m.), ležící vedle nejvyššího bodu Totes Gebirge, vrcholu Großer Priel (2515 m n. m.). Na ten vede jedna z nejtěžších zajištěných cest (klettersteig) v této části Alp, na Spitzmauer se dá vystoupat vcelku pohodovým krátkýmStodertaler Klettersteigs obtížností B.

výhled ze Stodertaler Klettersteigvýhled ze Stodertaler Klettersteigkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Východiskem na obě hory je parkoviště ve vísce Hinterstoder, ležící u řeky Steyr necelých 650 metrů nad mořem. Cesta nejprve vede kousek po loukách s hezkým výhledem na oba vrcholy, tyčící se pekelně vysoko. Brzo ale už začne stoupat serpentinami k chatě Prielschutzhaus (1410 m n. m.).

výhled ze Stodertaler Klettersteigvýhled ze Stodertaler Klettersteigkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Zatímco tento úsek vede převážně lesem, od chaty už nemilosrdně praží slunce a kosodřevinu brzy střídá nekonečná suť. Nástup na zajištěnou cestu Stodertaler Klettersteig z turistické odbočuje ve výšce 1800 m n. m., ještě chvíli vede sutí, než začnou žebříky. Klettersteig míří takřka kolmo vzhůru, ale většinu času se leze po žebřících či kovových stupech.

Spitzmauer - vrcholový výhledSpitzmauer - vrcholový výhledkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

K turistické značce se cesta připojuje v sedle mezi Spitzmauerem a Weitgrubenkopf ve výšce cca 2200 m n. m., takže k samotnému vrcholu už chybí jen kousek, i ten ale trochu potrápí (suť, štěrk, sem tam skalka). Výhled shora je ovšem dech beroucí – hluboko dole louky u parkoviště, na druhou stranu pusté kamenité svahy Totes Gebirge, na obzoru ledovec Dachsteinu

Spitzmauer z MaisenbergsattelSpitzmauer z Maisenbergsattelkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Pro cestu dolů jsme si vybrali turistickou cestu přesMaisenbergsattel , abychom aspoň částečně udělali okruh. To byla chyba – tato varianta je mnohem zdlouhavější, prudký sestup po suti je nepříjemný a slunce nemilosrdně pražilo (na horu jsme šli na vrcholu letních veder…). Na parkoviště jsme tak došli večer a po naklikání trasy do mapy zjistili, že to bylo „pěkných“ 2400 výškových metrů nahoru a dolů.

GleinkerseeGleinkerseekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Druhý den tak jakýkoli výlet vzdáváme a pohledem na hory se kocháme už jen při plavání v nedalekém jezeru Gleinkersee s krásně průzračnou a osvěžující vodou.

Stodertaler KlettersteigStodertaler Klettersteigkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Související odkazy

Fotogalerie Rakousko

Grossglockner Hochalpenstrasse – autem na dosah alpských velikánů

Almsee a Gosauseen – zrcadla Dachsteinu

Rossbrand – kopec s Dachsteinem jako na dlani

Velika Baba – okruh z rakouské strany

Mostviertel – alpské výhledy v kraji rozkvetlých hrušní

Mostviertel – rakouské Toskánsko pod katedrálou Sonntagberg

Totes Gebirge – na Spitzmauer a zpět za jeden den

Jarně-zimní Hochschwab

Letní Hochschwab ve znamení oblak a kamzíků

Vysoké Taury - nad údolím Giess

Nízké Taury a Ennstálské Alpy

Stubaiské Alpy - Schrankogel a Sulzkogel

Zillertálské Alpy - výstup na Hochfeiler

 

Olympus ambasador Všechny fotografie ve fotočlánku byly pořízeny na fotoaparát Olympus OM-D E-M1 Mark II s objektivy M.ZUIKO Pro 12-100 mm/f4.0 a Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 8-18 mm F2,8-4 ASPH.

Proč je zrovna tato kompaktní a odolná sestava vhodná na krajinářskou a cestovatelskou fotografii? Přečtěte si zde a v případě jakýchkoli dotazů na focení s Olympusem se neváhejte zeptat.

 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace