Grossglockner Hochalpenstrasse – autem na dosah alpských velikánů
29. 11. 2020 | zobrazeno 4583×[Rakousko] Přímo do srdce Vysokých Taur, pod nejvyšší horu Rakouska, vedou nekonečné serpentiny vysokohorské Groβglocknerské silnice.
údolí Fuscherachekoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Již v údolí řeky Fuscherache nás vítal pohled na zasněžený hřeben hor, lemující jižní obzor. Začátek října s sebou přinesl docela bohatou sněhovou nadílku, silnici v horách ale ještě protáhly a po kontrole zimních pneumatik a zaplacení 27 EUR jsme mohli vyrazit vstříc prvním serpentinám.
modřín na Grossglockner Hochalpenstrasse koupit fotografii | poslat jako pohlednici
Se stavbou silnice začali v době hospodářské krize – motivací bylo dát místním lidem práci a vybudovat turistickou atrakci. Stavba trvala 5 let, otevřena byla přesně podle plánu 3. srpna 1935 a protože stála méně, než byl plánovaný rozpočet, postavili proti původním plánům ještě odbočku k Edelweissspitze, s 2571 m n. m. nejvyššího bodu cesty. Zní to trochu jako sci-fi (v časovém plánu a levněji), ale Rakousko holt bylo (a je) země, které nevládnou nemehla.
Grossglockner Hochalpenstrasse koupit fotografii | poslat jako pohlednici
Trasa silnice měří 48 km, auto na ní překoná přes 1,5 km převýšení a bez odbočky k Edelweissspitze je nejvyšším bodem průsmyk Hochtor (2571 m n. m.), který překonává tunelem.
první pohled na Groβglocknerkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
podzim versus zimakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Podél serpentin je spousta zastávek se zajímavostmi a muzei – kdyby je chtěl člověk všechny projít, potřeboval by na silnici strávit určitě více dnů.
před úsvitem na Kaiser-Franz-Josef-Höhekoupit fotografii | poslat jako pohlednici
zrcadlo horkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Další odbočka – už za sedlem – vede na Kaiser-Franz-Josef-Höhe, vyhlídku nad ledovcem Pasterze, jíž jméno dala návštěva mladého rakouského císaře. V prosklené fasádě parkovacího domu se hezky odráží hory v čele s Groβglocknerem, navštívit se tu (zdarma) dá muzeum s vcelku pěkně udělanou expozicí a sezónními výstavami.
Groβglockner, Sandersee a Pasterzekoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Groβglocknerkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Srovnávací fotky stavu na přelomu 19. a 20. století se současným pohledem ukazují, jak moc ledovce ubylo – a není nejspíš daleko doba, kdy Pasterze zmizí úplně.
Margaritzenstauseekoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Pod ledovcem leží naopak tající vodou napájené jezero Sandersee a ještě pod ním přehrada Margaritzenstausee. Z vyhlídky nad ní se otevírá krásný výhled do údolí řeky Möll.
pastvina u Apriach koupit fotografii | poslat jako pohlednici
Právě tam, v Heiligenblut s charakteristickou vysokou štíhlou kostelní věží Grossglockner Hochalpenstrasse končí. Krásné výhledy na malebnou podhorskou krajinu ale ještě nabízí třeba silnička, vedoucí nad údolním dnem skrz osady Schachnern a Apriach – za zajížďku stojí.
Mittenkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Související odkazy
Grossglockner Hochalpenstrasse – autem na dosah alpských velikánů
Almsee a Gosauseen – zrcadla Dachsteinu
Rossbrand – kopec s Dachsteinem jako na dlani
Velika Baba – okruh z rakouské strany
Mostviertel – alpské výhledy v kraji rozkvetlých hrušní
Mostviertel – rakouské Toskánsko pod katedrálou Sonntagberg
Totes Gebirge – na Spitzmauer a zpět za jeden den
Letní Hochschwab ve znamení oblak a kamzíků
Vysoké Taury - nad údolím Giess
Stubaiské Alpy - Schrankogel a Sulzkogel
Zillertálské Alpy - výstup na Hochfeiler
Všechny fotografie ve fotočlánku byly pořízeny na fotoaparát Olympus OM-D E-M1 Mark II s objektivy M.ZUIKO Pro 12-100 mm/f4.0 a Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 8-18 mm F2,8-4 ASPH.
Proč je zrovna tato kompaktní a odolná sestava vhodná na krajinářskou a cestovatelskou fotografii? Přečtěte si zde a v případě jakýchkoli dotazů na focení s Olympusem se neváhejte zeptat.