Jarně-zimní Hochschwab

6. 5. 2018 | zobrazeno 4346×


[Rakousko] Pohoří Hochschwab nás zaujalo už při první návštěvě – do hor se dá dojet ani ne za tři hodiny a nabízí bezpočet možností túr, hezkých výhledů i horských almů. Na jaře by pak vápencové hory měly být pokryty spoustou kvetoucích rostlin, takže o prvomájovém výletu bylo rozhodnuto.

Häuslalm Häuslalm koupit fotografii | poslat jako pohlednici

Jako výchozí místo jsme zvolili Bodenbauer, jednu ze samot roztahané horské vísky Sankt Ilgen. Odsud – z nadmořské výšky necelých 900 metrů – stoupá značka č. 840 do sedla (1500 m n. m.) se skupinkou domků Häuslalm. Zdejší Häuslalm Hütte je zavřená a množství sněhu ukazuje, že je tak trochu lehce před sezónou.

čemeřice černáčemeřice černákoupit fotografii | poslat jako pohlednici

V první polovině cesty jsme opravdu potkávali spousty rozkvetlých rostlin – devětsily, petrklíče Primula balbisii nebo jedovaté čemeřice černé, jejichž velké květy jsou na stráních, odkud před nedávnem zmizel sníh, asi nejčastější. Na orchideje, kterých zde roste spousta druhů, je samozřejmě ještě brzo.

BrandsteinBrandsteinkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Blíže k sedlu pokrývá stezku sníh a sněhu se v podstatě už nezbavíme – prudší svahy a hřebeny jsou holé, ale na náhorní planině se sníh drží. Naštěstí se (až na pár výjimek) moc neboří, takže se dá chodit normálně, jen to je trochu namáhavější.

úplněk nad Hochschwabemúplněk nad Hochschwabemkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Po značce míjíme z větší části zamrzlé Sackwiesensee, nad nímž se tyčí mohutné vrcholy Seemauer a Allakogel, na obzoru už vidíme náš dnešní cíl – Ebenstein. Před finálním výstupem na skalnatý hřeben ještě míjíme (také zavřenou) Sonnschienhütte na Sonschienalmu, skupině malebných domů a křižovatce mnoha značených cest.

západ slunce na Kleiner Ebenstein západ slunce na Kleiner Ebenstein koupit fotografii | poslat jako pohlednici

Na Ebensteinu docela vyfukuje, a tak stan stavíme na širším hřbítku pod Kleiner Ebenstein (1943 m n. m.), místu s krásným výhledem na hory. Bohužel krásný výhled kazí neuvěřitelně špatná viditelnost – nejprve jsme si mysleli, že jde o mimořádný opar, později jsme zjistili, že ve vzduchu je obrovské množství pylu ze smrků a kleče. To poznamenalo prakticky všechny fotky, západy a východy.

BrandsteinBrandsteinkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Druhý den pokračujeme do sedla Schafhalssattel a odtud neznačenou pěšinkou pod Brandsteinem, mohutnou skalnatou horou, vévodící této části Hochschwabu. Prodírání se klečí, traverzování zasněžených svahů a hledání pokračování cesty pod nemilosrdně pálícím sluncem je docela únavné, takže se těšíme na obědovou pauzu u Androthalmu, (jak jinak než zavřené) malebné chatičce pod Plankogelem.

Häuslalm Häuslalm koupit fotografii | poslat jako pohlednici

Střídavým stoupáním a klesáním docházíme k Sonschienalmu a stejnou cestou jako prve se vracíme do sedla u Häuslalm. Vzhledem k lavičkám a stolům zavřené chaty i únavě se rozhodujeme stan postavit přímo tady a na nedaleký Buchbergkogel (1700 m n. m.) vyběhnout jen ráno nalehko.

východ slunce na Buchbergkogelu východ slunce na Buchbergkogelu koupit fotografii | poslat jako pohlednici

To se rozhodně vyplatí, protože z Buchbergkogelu se otevírá hezký výhled na hlavní hřeben, do údolí i náhorní plató západní části Hochschwabu. Nad údolím ještě odpoledne zaznělo pár hromů a prohnala se bouře, na Häuslalm ale spadlo jen pár kapek. Večer vychází mohutný úplněk.

BuchbergkogelBuchbergkogelkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Původně bylo v plánu poslední den pokračovat hlavním hřebenem směr vrchol Hochschwabu, před ním sejít ferratou Das G´Hackte a dokončit tak okruh. Protože jsme ale z chození po sněhu docela unavení, hřebenovka je stále pod sněhem a možnost sejít ferratu nejistá, se rozhodujeme sejít stejnou cestou a posunout se o kus dál ke Grüner See.

EbensteinEbensteinkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

To je známou atrakcí pro vodu až neuvěřitelně zelené barvy, ale také kolísání hladiny – v zimě dosahuje hloubky metru až dvou, zatímco na jaře – během tání – jej podzemní přítoky napumpují až k desetimetrové hloubce. Od jezera se dá popojít ještě údolím k Jassingalmu, s konečně otevřenou chatou…

Grüner SeeGrüner Seekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Související odkazy

Fotogalerie Rakousko

Grossglockner Hochalpenstrasse – autem na dosah alpských velikánů

Almsee a Gosauseen – zrcadla Dachsteinu

Rossbrand – kopec s Dachsteinem jako na dlani

Velika Baba – okruh z rakouské strany

Mostviertel – alpské výhledy v kraji rozkvetlých hrušní

Mostviertel – rakouské Toskánsko pod katedrálou Sonntagberg

Totes Gebirge – na Spitzmauer a zpět za jeden den

Jarně-zimní Hochschwab

Letní Hochschwab ve znamení oblak a kamzíků

Vysoké Taury - nad údolím Giess

Nízké Taury a Ennstálské Alpy

Stubaiské Alpy - Schrankogel a Sulzkogel

Zillertálské Alpy - výstup na Hochfeiler

 

Olympus ambasador Všechny fotografie ve fotočlánku byly pořízeny na fotoaparát Olympus OM-D E-M1 Mark II s objektivy M.ZUIKO Pro 12-100 mm/f4.0 a Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 8-18 mm F2,8-4 ASPH.

Proč je zrovna tato kompaktní a odolná sestava vhodná na krajinářskou a cestovatelskou fotografii? Přečtěte si zde a v případě jakýchkoli dotazů na focení s Olympusem se neváhejte zeptat.

 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace