Trek k ledovci Inylček I – přes sedla Ašutor a Džanalač

15. 9. 2014 | zobrazeno 12250×


[Kyrgyzstán] Dlouhý trek k ledovci Inylček pod nejvyšší kyrgyzské vrcholy patří k těm náročnějším, ale o to krásnějším trasám v této zemi. Celkově více než 140 kilometrů dlouhá trasa vede od zelených údolí plných stád ovcí a koní pasoucích se pod dohledem pastevců k zaledněným vrcholkům Ťan-Šanu, obklopujícím nejdelší kyrgyzský ledovec.

Hory a mrakyHory a mrakykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Zatímco většina turistů volí výrazně kratší cestu s východiskem v pohraniční základně Ečkili-Taš, my se rozhodli projít trek celý a k zaledněným horám se přiblížit postupně. Východiskem této varianty je malá vesnička Šacht Džergalansk (2 300 m n. m.), vyrostlá okolo dnes již nefunkčního dolu. Z nedalekého Karakolu sem míří jedna maršrutka denně, a tak jsou turisté patřičnou atrakcí. Z vesnice cesta stoupá podél říčky k několika nízkým sedýlkům (cca 3 200 m n. m.), obklopeným skalnatými vrcholky.

Na koniNa konikoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Pastevec se stádemPastevec se stádemkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Světlo a stínSvětlo a stínkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

První část treku je ve znamení pastevců a jejich stád. Na svěže zelené trávě se pasou stovky ovcí a koní, putujících z jednoho místa na druhé. Pastevci nevynechají příležitost podat si s turisty ruku a prohodit pár slov, zatímco hluboká údolí a slunce svítící škvírami mezi mraky jsou rájem pro fotografa.

Poslední paprsky nad řekou TjunPoslední paprsky nad řekou Tjunkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Po zdolání prvního hřebene pokračuje cesta podél řeky Tjun, jejíž údolí – v první části sevřené mezi skálami a nutící cestovatele k náročnému brodění – se směrem do hor rozšiřuje.

údolí Tjunúdolí Tjunkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Zeleným údolím se jako stříbrná nit vine řeka, cesta je v této části pohodlná. Vzhledem ke zde žijícím pastevcům, jejichž stany (tradiční jurty většinou nahradily lehčí a praktičtější plátěné konstrukce) jsou obydlené zhruba od června do září, vede po úbočí cesta sjízdná i terénními vozidly.

pod sedlem Ašutorpod sedlem Ašutorkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

údolí Čon-Džanalačúdolí Čon-Džanalačkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Za sedlem Ašutor (3 614 m n. m.), kdy cesta schází do údolí řeky Čon-Džanalač a následně stoupá do sedla Džanalač (3 510 m n. m.), se ráz krajiny mění. Travnaté pláně a údolí doplňují skalnaté vrcholy korunované ledovci.

Ťan-ŠanŤan-Šankoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Jednoznačně nejhezčím místem první části treku (a možná i túry celé) je další sedlo (3 475 m n. m.), tyčící se nad údolím řeky Sarydžaz. Z něj se otevře vskutku nádherný pohled na mohutný zaledněný hřeben Ťan-Šanu, táhnoucí se na jižním obzoru.

Západ nad Džengiš ČokusuZápad nad Džengiš Čokusukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Až paprsky zapadajícího slunce odhalují skutečného krále pohoří. Jako poslední růžovofialovou barvou září Džengiš Čokusu (7 439 m n. m.), známější spíš pod svým starým jménem Pik Pobedy (Štít Vítězství). Jde o nejvyšší horu celého pohoří, Kyrgyzstánu a druhý nejvyšší bod bývalého Sovětského svazu. Poprvé jej lidé zdolali až roku 1956.

Ťan-Šan, hory duchůŤan-Šan, hory duchůkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Hra světla, mraků a bílých vrcholků druhý den ráno odhaluje, proč toto pohoří lidé pojmenovali Hory duchů (jak zní překlad z ujgurštiny), respektive Nebeské hory (z čínštiny). Díky tomuto panoramatu, jež bylo možno pozorovat přímo z tepla spacáku ve stanu, se kemp nad údolím Sarydžaz zařadil mezi ty nejhezčí, kde jsem spal.

údolí Sarydžazúdolí Sarydžazkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Po sestupu soutěskou potoka Ečkili-Taš do údolí Sarydžaz následuje oříšek v podobě překonání této mohutné ledovcové řeky, jíž je třeba přejít po mostu. U vojenské základny – kde vojáci kontrolují povolení ke vstupu do pohraniční zóny – je most po povodních poničen, a tak je třeba sejít zhruba pět kilometrů podél řeky dolů a pak se po druhém břehu – s několika brody dalších řek – vrátit.

jaci v údolí Ťuzjaci v údolí Ťuzkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Mírné stoupání podél řeky Ťuz zpestřují třeba stáda jaků a také pohled na mohutný Pik Nansena, tyčící se za sedlem Ťuz, dalším cíli cesty.

[ druhá část - přes sedlo Ťuz na ledovec Inylček a k jezírkům Merzbachera ]

Fripito, fotografický průvodce KyrgyzstánemFripito, fotografický průvodce Kyrgyzstánemkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Chystáte se do Kyrgyzstánu s fotoaparátem v ruce? Pak se vám na cestě bude hodit fotografický průvodce z řady Fripito, jehož jsem autorem. Obsahuje na pět desítek fotografií s popisem jejich vzniku, GPS souřadnicemi, tipy na cestování i fotografování a úvodní všeobecné informace a rady k cestování po této zemi. Získání je jednoduché, stačí zdarma stáhnout aplikaci Fripito z AppStore či GooglePlay. Průvodce se jmenuje „Nedotčená krása Kyrgyzstánu“ a můžete buď zakoupit přímo jej, nebo využít předplatného s přístupem ke všem průvodcům.

Mapa první části trekuMapa první části trekukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Praktické informace

Východiskem treku jeKarakol, kde je možno vyzvednoutpovolení. Jeho vyřízení trvá asi 20 dnů – za příplatek lze i rychleji; my si jej dopředu nechali vybavit přes Sergeje Pyšněnka, který v Karakolu provozuje i kemp. Standardní cena byla25 EUR/os, nutno platit předem (přes Money Gramm poplatek 5 EUR).Plynové kartuše (typ VAR)prodává sportovní obchod na hlavní třídě, nebo (mnohem dráž) kempy.

Maršrutka do Šacht Džergalansku(slovoŠachtje důležité, Džergalansky jsou v oblasti dva) jede okolo osmé ráno, jízda trvá asi dvě hodiny. DoEčkili-Tašvede přes hory několik variant cest, pochod trvá3-5 dnů. My druhý den sešli z hřebene příliš brzo, což cestu prodloužilo o jeden den strávený několikanásobným broděním řeky Tjun, která je poměrně hluboká a silná. Mimo občasné pastevce není na trase trekužádná civilizace, je tedy třeba všechno nést s sebou. Kvůli pasoucím se stádům se velmi vyplatídezinfekce vody(nám se osvědčilAquasteril).

GPS souřadnice z mapy | GPS souřadnice měřené (vhodné kombinovat)

údolí Ťuz a Pik Nansenaúdolí Ťuz a Pik Nansenakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Související odkazy:

Fotogalerie Kyrgyzstán

Detailní popisy turistiky nejen v horách ve světě

Trek k ledovci Inylček I. - přes sedla Ašutor a Džanalač

Trek k ledovci Inylček II. - sedlo Ťuz, Inylček a Merzbachera

Trek k jezeru Alakol

Čarokrásná jezera Kul Ukok a Kul Tur

Červené skály Džety-Ogüz

Výstup na Pik Učitel

Ala-Arča a Raceka

Issyk-kul, kyrgyzské moře

Rozkvetlé louky rezervace Sary Chelek

Bishkek - kyrgyzská metropole

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Střední Asie průvodce Lonely Planet
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace