Trek k ledovci Inylček II – sedlo Ťuz, Inylček a Merzbachera
28. 9. 2014 | zobrazeno 10852×[Kyrgyzstán] Po několika dnech chůze ťanšanským předhůřím, skalnatými a zelenými kopečky plnými pasoucích se stád, se turista konečně dostane do vysokých hor, k hraničnímu pásmu, jehož vrcholy dosahují do více jak šestitisícových výšek. Trasa vede podél ledovce Inylček, nejdelšího v Kyrgyzstánu.
[ předchozí část – přes sedla Ašutor a Džanalač ]
Z údolí řeky Ťuz cesta stoupá do stejnojmenného sedla (4 000 m n. m.), z nějž je nejhezčí výhled na celé trase treku (respektive ještě hezčí je z o pár set metrů vyšších kopečků po stranách sedla). Výhledu vévodí mohutný Pik Nansena (5 713 m n. m.), jehož stěny ode dna údolí řeky Inylček překonávají téměř tři kilometry. Na východní straně pak již údolí vyplňuje mohutný ledovec, pohled skalnatou krajinou vůbec nedovoluje správně odhadnout rozměry a vzdálenosti.
pod ledovcem Inylčekkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Ze sedla Ťuz do údolí řeky Inylček to je více jak tisíc metrů dolů a pak pár kilometrů proti proudu k oblíbenému tábořišti Čontaš. To už leží na dohled od čela ledovce a věčně zasněženým velikánům za ním.
Ranní pohled od uročiště Čontaš na Pik Nansena a panorama široké řeky, jejíž široké koryto protkané několika říčními rameny je naprosto nebroditelné. Proudy vody vytékající z ledovce jsou příliš silné…
Cesta k tábořišti na polaně Merzbachera vede po pravé levé straně údolí, a tak je třeba co nejblíže čelu ledovec Inylček přejít. Cesta se každý rok mění, a tak je přechod ledovce hledáním možného průchodu v bludišti obřích kamenů.
Ledovec Inylček je s 60kilometrovou délkou nejdelším v Kyrgyzstánu a jedním z vůbec nejdelší údolních ledovců světa mimo polární oblasti. Průměrná tloušťka se ve spodní části pohybuje okolo 150 až 200 metrů. Cesta podél něj je docela namáhavá – stezka neustále stoupá a klesá, občas je třeba přejít přítoky ledovce.
Dojít za jeden den z tábořiště Čontaš až do kempu na polaně Merzbachera je docela náročné; místní cestovky mají tuto etapu rozdělenou do dvou až tří dnů.
závěr údolí Inylčekkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Travnaté tábořiště u místa, kde se Inyček rozdvojuje na severní a jižní větev, je oblíbeným kempem. V současné době zde kromě turistů pobývají i vědci z německo-kyrgyzské stanice.
Chan Tengri, vládce nebeskoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Když počasí dovolí, nastává večer hra oranžového až rudého světla na okolních vrcholcích, jímž vévodí mohutná pyramida Chan Tengri (7 010 m n. m. včetně ledovcové čepice, bez ní 6 995 m n. m.; jméno v překladu znamená „Vládce nebes“).
Nebe nad Ťan-Šanemkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Přestože ihned po setmění padne zima a i v létě mráz, vyplatí se ze stanu vykouknout na neuvěřitelně krásnou oblohu plnou tolika jasných hvězd, jaké u nás nikdy neuvidíme…
jezero Merzbacherakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Fenoménem oblasti jsou jezírka Merzbachera na konci severní větve ledovce. Ty každé jaro napouští voda z tajícího ledu a sněhu, aby někdy na přelomu července a srpna jejich hráz praskla. Někdy voda odtéká průběžně, jindy (jako tomu bylo před pár lety) dojde k odtoku najednou s nepříjemnými důsledky níže po toku. Při takových událostech voda ničí mosty, cesty a často se mění i poloha výtoku ledovcové řeky.
ledovec Inylčekkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
I když to tak nevypadá, ledovec je široký okolo tří kilometrů (člověk by odhadoval pár set metrů). Cesta v bludišti balvanů, trhlin, říček a jezírek je neuvěřitelně namáhavá a zdlouhavá, často se dojde někam, kde to dál nejde a je třeba se vrátit a zkoušet to jinudy. I když jsou jezírka Merzbachera vyhledávanou turistickou atrakcí, žádná vyšlapaná a značená cesta k nim nevede.
Hory a mrakykoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Nám se až k hladině jezírek poseté ledovými krami dojít nepodařilo, zastavily nás čím dál častější trhliny, ledové hory a únava. I tak ale přechod ledovce patří k silným zážitkům.
Ťan-Šan v zrcadlekoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Při dostatku sil, zásob a času se dá podél ledovce pokračovat dál do základního tábora Pik Pobedy. Většina turistů tento trek začíná v Ečkilitaši pod sedlem Ťuz, případně kempu At-Džajloo (kam se dá dojet terénním autem), jde jej nalehko s nosiči a zpátky letí vrtulníkem. Pro nezávislé turisty (mající za sebou dlouhý trek z Šacht Džergalansku ) je prodloužení treku o dalších několik dnů cesta tam a zase zpátky takřka nemožné.
At-Džajlookoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Zpáteční cesta je už o něco veselejší, cesta vede generelně z kopce. I tak to ale z polany Merzbachera k základně At-Džajloo je den a půl pochodu. Jako bonbonek na závěr je třeba přebrodit poměrně silnou řeku, což jde dopoledne po pečlivém výběru místa s lanem, odpoledne už by brodění asi bylo nemožné.
Fripito, fotografický průvodce Kyrgyzstánemkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Chystáte se do Kyrgyzstánu s fotoaparátem v ruce? Pak se vám na cestě bude hodit fotografický průvodce z řady Fripito, jehož jsem autorem. Obsahuje na pět desítek fotografií s popisem jejich vzniku, GPS souřadnicemi, tipy na cestování i fotografování a úvodní všeobecné informace a rady k cestování po této zemi. Získání je jednoduché, stačí zdarma stáhnout aplikaci Fripito z AppStore či GooglePlay. Průvodce se jmenuje „Nedotčená krása Kyrgyzstánu“ a můžete buď zakoupit přímo jej, nebo využít předplatného s přístupem ke všem průvodcům.
foto#11841
Praktické informace
Na přechod ledovce není třeba žádné vybavení, avšak je potřeba dávat pozor, pečlivě volit cestu a mít štěstí na počasí – pokud nasněží (což se stává i ve vrcholném létě), bude cesta po něm mnohem náročnější. Na druhou stranu údolí je však třeba přecházet rozhodně po ledovci, o brodění Inylčeku se nepokoušet. Z uročiště Čontaš na polanu Merzbachera se za jeden den dojít dá, ale je to hodně náročné. U řeky At-Džajloo bývá místní pastevec nabízející převoz na koni, údajně pár kilometrů po proudu by měl být most, nemáme ale ověřeno, zda stále stojí. Brodění tohoto přítoku Inylčeku je na hraně, s lanem se nám to podařilo. Auto ze základny At-Džajloo do Karakolu stojí 9 500 somů, vejde se tam až asi 8 lidí.
GPS souřadnice z mapy | GPS souřadnice měřené (vhodné kombinovat)
Související odkazy:
Detailní popisy turistiky nejen v horách ve světě
Trek k ledovci Inylček I. - přes sedla Ašutor a Džanalač
Trek k ledovci Inylček II. - sedlo Ťuz, Inylček a Merzbachera
Čarokrásná jezera Kul Ukok a Kul Tur
Rozkvetlé louky rezervace Sary Chelek
Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .