Issyk-kul, kyrgyzské moře

2. 10. 2011 | zobrazeno 15618×


[Kyrgyzstán] Jezero Issyk-Kul je s rozlohou 6300 km2 a hloubkou necelých 700 m druhým největším alpinským (hladina leží v nadmořské výšce 1608 m) jezerem na světě (po jihoamerické Titicace). Dlouhé 170 a široké 70 km, může být po právu nazýváno kyrgyzským mořem.

Terský Alatau a Issyk-kulTerský Alatau a Issyk-kulkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Přestože je na obou dlouhých stranách lemováno pásmem vysokých, věčně zasněžených hor (na severu Kungejský Alatau, Күңгөй Ала-Тоо, 4770 m n. m.; na jihu Terský Alatau, Тескей Ала-Тоосу, 5216 m n. m.), jeho hladina nikdy nezamrzá. To naznačuje už samotné jméno, které znamená teplé jezero.

Východ slunce nad Issyk-KulVýchod slunce nad Issyk-Kulkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Salinita je 0,6 %, což jej dělá (po Kaspickém moři) i druhým největším slaným jezerem na světě; ke světovým pořadím jde ještě doplnit desáté místo co do objemu. Do jezera ústí více jak 50 řek, ale ani jedna nevytéká. Podle některých hypotéz existuje podzemní odtok do řeky Ču, vzhledem ke kolísání úrovně hladiny v řádu desítek metrů během staletí sem voda občas odtéká i povrchově.

Issyk-KulIssyk-Kulkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Od roku 1958 je jezero chráněno jako biosférická rezervace, což nic nemění na ohroženosti endemických druhů ryb v jezeře, jako jsou jelec Schmidtův, j. Bergův, marinkaSchizothorax issyk-kuli nebo osman holý.

Terský AlatauTerský Alataukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Okolo jezera panuje velmi suché klima (Balykči na západním břehu je vůbec nejsušším místem v Kyrgyzstánu s průměrnými ročními srážkami do 150 mm), což se odráží i na tvarech reliéfu (v popředí větrem vymodelované hřbítky jardangy).

petroglyfy | Cholpon-Atapetroglyfy | Cholpon-Atakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Cholpon-Ata (Чолпон-ата) je jedno z turistických středisek na severním břehu jezera. Kromě pláží a hotelů je známé především svými petroglyfy, které jsou vyryty do balvanů na rozlehlém poli severně od města. Některé z nich pocházejí údajně až z doby bronzové (1500 let př. n. l.), většina je pak z období okolo přelomu letopočtu, nejmladší z 5. až 10. století. Nejčastěji zobrazené motivy jsou kozorožci, jeleni a vlci, doprovázení lovci.

Cholpon-AtaCholpon-Atakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Rekreační budovy, většinou v různých fázích rozpadu, jsou rozmístěny po celém břehu jezera. Období, kdy sem jezdil jeden sovětský odborářský zájezd za druhým jsou dávno pryč, čemuž odpovídá i opuštěná přistávací plocha letiště, po které si nyní místní zkracují cestu autem…

Issyk-KulIssyk-Kulkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Koupání je ale přesto příjemné, zvláště po návratu z hor. Voda sice není zrovna nejteplejší, ale zato průzračně čistá a díky malé salinitě příjemná.

Cholpon-AtaCholpon-Atakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Muslimská stavba připomíná, kdo je pánem na zdejším nebi.

Fripito, fotografický průvodce KyrgyzstánemFripito, fotografický průvodce Kyrgyzstánemkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Chystáte se do Kyrgyzstánu s fotoaparátem v ruce? Pak se vám na cestě bude hodit fotografický průvodce z řady Fripito, jehož jsem autorem. Obsahuje na pět desítek fotografií s popisem jejich vzniku, GPS souřadnicemi, tipy na cestování i fotografování a úvodní všeobecné informace a rady k cestování po této zemi. Získání je jednoduché, stačí zdarma stáhnout aplikaci Fripito z AppStore či GooglePlay. Průvodce se jmenuje „Nedotčená krása Kyrgyzstánu“ a můžete buď zakoupit přímo jej, nebo využít předplatného s přístupem ke všem průvodcům.

Terský AlatauTerský Alataukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Související odkazy:

Fotogalerie Kyrgyzstán

Detailní popisy turistiky nejen v horách ve světě

Trek k ledovci Inylček I. - přes sedla Ašutor a Džanalač

Trek k ledovci Inylček II. - sedlo Ťuz, Inylček a Merzbachera

Trek k jezeru Alakol

Čarokrásná jezera Kul Ukok a Kul Tur

Červené skály Džety-Ogüz

Výstup na Pik Učitel

Ala-Arča a Raceka

Issyk-kul, kyrgyzské moře

Rozkvetlé louky rezervace Sary Chelek

Bishkek - kyrgyzská metropole

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Střední Asie průvodce Lonely Planet
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace