Podvečer na Svatém kopečku

17. 1. 2010 | zobrazeno 8831×


Taneční hora a Venušina hora – původní názvy tohoto vrchu, ležícího na jihovýchodním okraji Mikulova napovídají, že se tu kdysi nejspíš odehrávaly pohanské rituály. Dnes tu stojí několik kapliček a hlavně je z vrchu pěkný výhled nejen na Mikulov.

Kostel svatého ŠebestiánaKostel svatého Šebestiánakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Jisté je však jen to, že v roce 1623, po epidemii moru, nechal kardinál František Dietrichstein postavit na Taneční hořezvonici a kapli sv. Šebestiána jakožto ochránce před morem, k nimž byla v letech 1623 až 1673 vybudována cesta s patnácti poutními zastaveními. Hora také dostala své současné jméno. Jelikož byly stavby několikrát zasaženy bleskem a poškozovány špatnými povětrnostními podmínkami, musely být přestavovány a opravovány. Roku 1672 byl na půdorysu řeckého kříže postaven kostel s osmibokou kupolí, který byl také mnohokrát postižen požáry, naposledy r. 1945. Od 18. století se každoročně v září konají na Svatý kopeček pouti se sochou Černé mikulovské madony.

Na Svatém kopečkuNa Svatém kopečkukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Druhá fotka, tentokrát pohled ze zadu, kde mě zaujaly stébla usychajících trav, se kterými si pohrával vítr. Ve spojení s dlouhým časem to vytváří zajímavé efekty, ale stavby samotné vypadají lépe zepředu – chtělo by to nějak nakombinovat :)

Mikulov ze Svatého kopečkuMikulov ze Svatého kopečkukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Focení Mikulova ze Svatého kopečku jsem měl v plánu dlouhou dobu. Stejně tak jsem měl vymyšlený i čas mezi dnem a nocí, s osvětleným zámkem a pomalu tmavnoucí oblohou. Jak už to ale bývá, skutečnost byla trochu jiná než očekávání. Nakonec se mnohem víc povedly neplánované fotky staveb na Svatém kopečku ve zvláštním světle těsně po západu slunce, kdežto večerní Mikulov až takový zázrak není – velkou roli v tom hraje podivný (respektive dost mdlý) způsob nasvícení zámku.

Fripito průvodce po PálavěFripito průvodce po Pálavěkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Chystáte se fotit na Pálavu? Tipy na zajímavá místa, fotografické postupy i praktické cestovatelské informace obsahuje fotografický průvodce Víno a slunce pod Pavlovskými vrchy, který jsem připravil pro Fripito. Stáhnout jej můžete pro zařízení s Androidem nebo iOs.

Související odkazy:

Fotografické obrazy – prodej fotografií

Pohledy - pohlednice od návrhu po tisk

Fotobanka - Pálava a Nové Mlýny

Atlas CHKO Pálava

Pálavská stolová hora

Království zimy na Pálavě

Pálavské rezervace

Podvečer na Svatém kopečku

Křivé jezero

Dívčí hrady v proměnách dne a roku

Pálava panoramatická

Jarní procházka Pálavou

Barevný podzim na Pálavě

Jarní Pálavou

Pálavský podvečer na Martince

Pálava a Mikulov jako na dlani

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace