Pálava panoramatická

27. 4. 2010 | zobrazeno 20401×


Bílá vápencová skaliska se tyčí nad okolní rovinatou krajinou, pod věčně rozpáleným sluncem – které tomuto místu dalo pojmenování – se daří teplomilným druhům, které jinde v České republice nenajdeme, a zříceniny středověkých hradů skrývají tajemství minulosti. To je Pálava, chráněná krajinná oblast na nejjižnějším cípu Moravy.

Vápencová bradla DěvínaVápencová bradla Děvínakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Krajinou dominantou oblasti jsou vápencová bradladruhohorní korálové útesy, které sem doputovaly z území dnešního Slovenska. Nejvyšší bod Pálavy, Děvín (550 m n. m.), převyšuje okolí o 400 m a jeho stěny jsou leckde kolmé. Tak jako u několika dalších pálavských hor je na jeho vrcholu plošina – zřejmě důsledek erozní činnosti dávné mořské hladiny.

Západ slunce z DěvínaZápad slunce z Děvínakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Po vystoupání na vrcholovou plošinu se otevře pohled na velkou část jižní Moravy, s dominantní plochou vodního díla Nové Mlýny. Tato přehrada, budovaná v letech 1975 až 1988 zaplavila přes 32 km2 zejména lužního lesa a stala se významnou zásobárnou vody v jinak suché oblasti. Na obzoru, v místě zapadajícího slunce, jsou za jasných dnů vidět chladící věže JE Dukovany.

Naučná stezka DěvínNaučná stezka Děvínkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

CHKO Pálava je protkána hustou síti turistických i cyklistických tras včetně několika naučných. Kromě vinařských, spojujících významné vinohrady a sklepy, to jsou NS Turold a především NS Děvín, jejíchž 15 zastavení bylo vybudováno na nejoblíbenějších trasách v NPR Děvín-Kotel-Soutěska.

Dívčí hradyDívčí hradykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Dívčí hrady, nazývané také Děvičky, jsou významnou dominantou, tyčící se nad Pavlovem. Postaveny byly roku 1222 k ochraně obchodní stezky. Za třicetileté války byl hrad obsazen Švédy, kteří jej po svém odchodu zapálili a tím odsoudili k zániku.

Skalní stěny SoutěskySkalní stěny Soutěskykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Výslunné jihozápadní svahy a skaliska v NPR Děvín-Kotel-Soutěska poskytují vhodné podmínky teplomilným stepním druhům, jako jsou kavyly, kosatce, písečnice velkokvětá nebo ze zástupců hmyzu stepník rudý, kobyla ságo, kudlanka nábožná či jasoň dymnivkový. Vysoko ve skalách hnízdí sokol stěhovavý nebo raroh velký.

Pálava od Sirotčího hrádkuPálava od Sirotčího hrádkukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Nižší polohy mezi jednotlivými skalními bradly jsou obdělávány, přičemž více než 15 % plochy CHKO zabírají vinohrady. Vínu se zde daří díky příznivé kombinaci geologických a klimatických vlivů. Nejoblíbenějšími odrůdami jsou Ryzlink vlašský, Veltlínské zelené a Sauvignon, z modrých Frankovka. Původní místní odrůdou je Pálava, vzniklá křížením Müller Thurgau a Tramínu červeného.

Mikulov ze Svatého kopečkuMikulov ze Svatého kopečkukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Původně se tomuto vrchu říkalo Taneční či Venušina hora, ale po epidemii moru v roce 1623 zde byla postavena kaple Sv. Šebastiána a zvonice spolu s poutní cestou, což dalo kopci současný název. V září se zde konají poutě se sochou Černé mikulovské madony.

Mikulov z TurolduMikulov z Turoldukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Druhým mikulovským kopcem je Turold, který také nabízí hezké panorama Mikulova včetně Svatého kopečku.

Vrch Pálava od KlentniceVrch Pálava od Klentnicekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

CHKO Pálava byla založena v roce 1976 na rozloze 76 km2. Kromě Pavlovských vrchů zahrnuje i Milovickou pahorkatinu, část nivy Dyje či Valtické pahorkatiny. V roce 1986 byla zařazena do sítě mezinárodních biosferických rezervací UNESCO. Představuje ukázku harmonického souznění lidské aktivity s původní přírodou, přestože ne vždycky tomu tak bylo. Vápenec se na několika místech, například na Turoldu nebo vrchuPálava, těžil a v důsledku toho byly zničeny některé krasové fenomény.

Sirotčí hrádekSirotčí hrádekkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Sirotčí hrádek, respektive jeho pozůstatky, se vypínají na skalním bradle Růžového vrchu, ležícího v NPR Tabulová nad obcí Klentnice. Ze zříceniny se naskýtá pěkný pohled na hlavní masív Pálavských vrchů s kopci Pálava, Obora a Děvín.

Vinohrady pod PálavouVinohrady pod Pálavoukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Pro Pálavu je typické víno, vinohrady zabírají asi pětinu plochy CHKO. Krásný pohled na vinohrady se skalami Děvína v pozadí je mezi obcemi Horní Věstonice a Perná.

Pálava z Přítlucké horyPálava z Přítlucké horykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Jiné nádherné panorama Pálavy s vinicemi můžeme pozorovat z rozhledy Maják nad obcí Přítluky.

Zimní královstvíZimní královstvíkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Zima je na Pálavě je vzácností, ale když už sníh napadne a aspoň chvíli vydrží, stojí to za to. Dvouřadé panorama se Sirotřím hrádkem.

Pálava ze Stolové horyPálava ze Stolové horykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Asi nejklasičtější pohled na Pálavu je ze Stolové hory. Člověk má jako na dlani hlavní masiv Děvína korunovaný vysílačem a ukončený Děvičkami, v popředí se tyčí zřícenina Sirotčího hrádku.

Západ slunce na MartinceZápad slunce na Martincekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Méně navštěvovanou lokalitou je mezi turisty skála Martinka, oblíbená horolezci. Na některé ze skal se dá dostat i bez použití lan a další techniky, odměnou jsou daleké výhledy na západní stranu.

Panorama hřebenu od KlentnicePanorama hřebenu od Klentnicekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Nejvýše položenou obcí na Pálavě je Klentnice, z jejích polí je také krásný výhled na východní úbočí Pálavy.

Fripito průvodce po PálavěFripito průvodce po Pálavěkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

foto#10886

Máte rádi Pálavu? Pak se vydejte na fotografickou procházku po rozkvetlých stráních, bělostných skalách, zříceninách starodávných hradů, břehu Novomlýnských nádrží, mezi řádky vinohradů a pokroucenými kmeny dubů či malebným Mikulovem na webu KrasnouPalavou.cz

Související odkazy

Fotobanka - Pálava a Nové Mlýny

Fotografický průvodce 100 pálavských rostlin

Fripito - fotografický průvodce Pálavou

Atlas CHKO Pálava

Detailní popisy turistiky nejen v horách v Česku

Dřín jarní – žlutý posel jara (nejen) na Pálavě

Barevný a zamlžený podzim na Pálavě

Kosatec nízký – rozkvetlá pálavská zahrádka

Pavlov v zajetí podzimní mlhy

Svítání v Mikulově

Rozhledna Maják - krásný výhled z Přítlucké hory

Svítání na Děvíně

Pálavská stolová hora

Království zimy na Pálavě

Pálavské rezervace

Podvečer na Svatém kopečku

Křivé jezero

Dívčí hrady v proměnách dne a roku

Pálava panoramatická

Jarní procházka Pálavou

Barevný podzim na Pálavě

Jarní Pálavou

Pálavský podvečer na Martince

Pálava a Mikulov jako na dlani

 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace