Hlaváček jarní – zářící slunce pálavských svahů
14. 4. 2019 | zobrazeno 6688×Až osmicentrové žluté květy hlaváčku jarního (Adonis vernalis) každoročně rozzáří stráně Pálavy a ohlašují, že jaro je tady. Vzácná a chráněná rostlina je jedním ze symbolů pálavské květeny a zdejších ekosystémů.
hlaváčky na Děvíněkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
V příhodných podmínkách dorůstá hlaváček jarní poměrně velkých rozměrů – může dosáhnout až čtyřiceticentimetrové výšky. Podobně impozantní jsou i jeho květy.
hlaváček jarníkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Oblast výskytu sahá od Španělska přes střední a východní Evropu po Jenisejskou oblast Sibiře, jde o typickou rostlinu teplých poloh a slunných strání. V České republice roste mimo Pálavu na několika dalších lokalitách jihovýchodní Moravy i v Polabí.
Nejtypičtější pálavskou lokalitou jsou jihovýchodní svahy Děvína, kde se mu daří zejména v blízkosti roztroušených dubů, solitérních či jejich skupinek, tvořících rozvolněnou lesostep.
hlaváček za úplňkukoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Hlaváčky poprvé kvetou obvykle ve třetím nebo čtvrtém roce svého života. První květy se často objevují už na konci března, vrchol květu nastává začátkem dubna. Květy obvykle vydrží déle, vzhledem k suchu už ale nevypadají moc pěkně…
hlaváček jarníkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Hlaváček jarní je chráněn zákonem, a to nejen u nás, ale i v dalších evropských zemích. Zmiňuje jej i úmluva CITES. Důvodem jeho ohrožení je zejména úbytek biotopu (intenzifikací zemědělského hospodaření nebo naopak zarůstáním travnatých ploch křovinami), v některých zemích sběr pro lékařské účely.
Máte rádi Pálavu? Pak se vydejte na fotografickou procházku po rozkvetlých stráních, bělostných skalách, zříceninách starodávných hradů, břehu Novomlýnských nádrží, mezi řádky vinohradů a pokroucenými kmeny dubů či malebným Mikulovem na webu KrasnouPalavou.cz
Související odkazy
Fotobanka - Pálava a Nové Mlýny
Fotografický průvodce 100 pálavských bezobratlých
Fotografický průvodce 100 pálavských rostlin
Fripito - fotografický průvodce Pálavou
Mikulov panoramatický aneb nejhezčí mikulovské vyhlídky
Pálava – nečekaně barevný listopad
Dřín jarní – žlutý posel jara (nejen) na Pálavě
Barevný a zamlžený podzim na Pálavě
Kosatec nízký – rozkvetlá pálavská zahrádka
Rozhledna Maják - krásný výhled z Přítlucké hory
Dívčí hrady v proměnách dne a roku
Pálava a Mikulov jako na dlani
Všechny fotografie ve fotočlánku byly pořízeny na fotoaparát Olympus OM-D E-M1 Mark II s objektivy M.ZUIKO Pro 12-100 mm/f4.0 a Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 8-18 mm F2,8-4 ASPH.
Proč je zrovna tato kompaktní a odolná sestava vhodná na krajinářskou a cestovatelskou fotografii? Přečtěte si zde a v případě jakýchkoli dotazů na focení s Olympusem se neváhejte zeptat.