Ávila – majestátní katedrála za hradbami
15. 4. 2018 | zobrazeno 6523×[Španělsko] Symbolem Ávily, rodiště sv. Terezy, jsou hradby obklopující historické centrum města. Mohutná hradba byla postavena v románském stylu na obranu města před Maury. Z množství románských a gotických kostelů vyniká katedrála, zasazená do městských hradeb.
Muralla de Ávilakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Práce na hradbách začaly v roce 1090, největší část byla postavena ve 12. století. Dvanáct metrů výšky a tři metry šířky z nich dělaly obtížnou překážku pro potenciální dobyvatele města, obranyschopnost vylepšovalo 88 věží adva a půl tisíce zubů cimbuří.
Muralla de Ávila z Cuatro Posteskoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Do zhruba 33hektarového prostoru ohraničeného dva a půl kilometru dlouhými hradbami se vstupuje devíti branami, nejmajestátnější jsou Puerta de San Vicente a Puerta del Alcazar, u nichž stojí dvojice dvacetimetrových věží spojených obloukem.
Muralla de Ávila z Cuatro Posteskoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Dnes hradby chrání centrum hlavně před studeným vichrem, v zimě se často prohánějícím po pláních v předhůří Cordillera Central (samotná Ávila leží v nadmořské výšce okolo 1100 metrů). Nejhezčí výhled na ně se otevírá z vyhlídky Los Cuatro Postes západně od centra, nejlepší čas pro návštěvu je podvečer, kdy se rozsvítí reflektory a hradby zazáří zlatou barvou.
Catedral del Salvador | Ávilakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Součástí hradeb je i Catedral del Salvador, mohutný kostel-pevnost v románsko-gotickém stylu. Stavba katedrály začala na přelomu 11. a 12. století, dokončena byla roku 1475.
Catedral del Salvador | Ávilakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Interiér je opravdu dech beroucí, mezi hlavní zajímavosti patří renesanční vyřezávaný chór a bohatě malovaný hlavní oltář, na němž začal roku 1499 pracovat malíř Pedro Berruguete, po jeho smrti pokračovalo několik dalších malířů, každý s trochu odlišným stylem. V katedrálním muzeu jsou mj. obrazy i od El Greca.
Basílica de San Vicente | Ávilakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Na místě, kde Římané na počátku 4. století chytili mučedníky Vicenta a jeho sestry Sabinu a Cristetu, stojí od 11. století převážně románská Basílica de San Vicente (celým názvem Basilica de los Santos Hermanos Mártires, Vicente, Sabina y Cristeta). Zajímavý je třeba mohutný jižní vstupní portál.
Catedral del Salvador | Ávilakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Dalším významným místem je Convento de Santa Teresa – klášter a kostel postavený roku 1636 okolo pokoje, v němž se narodila sv. Tereza.
Catedral del Salvador | Ávilakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Roadtrip kolem Madridu
Madrid je díky přímým letům Ryanairu z Bratislavy z Česka dobře dostupný a za návštěvu stojí nejen město samotné, ale i jeho okolí v dojezdové vzdálenosti řádově pár hodin. Během týdnového 1400kilometrového roadtripu na konci února jsme projeli zajímavá města regionu Castilla y León – Segoviu s ikonickým římským akvaduktem, malebnou vesničku Pedrazza de la Sierra, starobylou Sepúlvedu s divokým meandrujícím kaňonem P.N. Hoces del Río Duratón a Ávilu s jejími nádherně zachovanými hradbami. Východně od Madridu – v regionu Castilla-La Mancha – jsme projeli přírodní zajímavosti Serrania de Cuenca u historické Cuency s domy balancujícími na skále, asi nejhezčí španělské město Albarracín a okolní skalnaté hory a navštívili Toledo, dřívější hlavní město Španělska.
Catedral del Salvador | Ávilakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Související odkazy:
Ávila – majestátní katedrála za hradbami
Toledo a Madrid – španělská královská města
Nejhezčí španělské město Albarracín a rudé skály Pinares del Rodeno
Ciudad Encantada a skalní krajina Serranía de Cuenca
Sepúlveda a Hoces del Río Duratón – supi nad skalními meandry
Pedraza de la Sierra – nejromantičtější španělská vesnice?
Segovia – pohádkový hrad a monumentální akvadukt
Girona - perla severního Katalánska
Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .
Všechny fotografie ve fotočlánku byly pořízeny na fotoaparát Olympus OM-D E-M1 Mark II s objektivy M.ZUIKO Pro 12-100 mm/f4.0 a Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 8-18 mm F2,8-4 ASPH.
Proč je zrovna tato kompaktní a odolná sestava vhodná na krajinářskou a cestovatelskou fotografii? Přečtěte si zde a v případě jakýchkoli dotazů na focení s Olympusem se neváhejte zeptat.