Segovia – pohádkový hrad a monumentální akvadukt

2. 3. 2018 | zobrazeno 7601×


[Španělsko] Ikonou Segovie, padesátitisícového města starého španělského kraje Castilla la Vieja, je římský akvadukt, klenoucí se takřka tři desítky nad náměstím. Mezi další památky města zapsaného na seznamu světového dědictví patří pohádkově vypadající hrad Alcázar nebo velkolepá gotická katedrála.

akvadukt Segoviaakvadukt Segoviakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Římané vodu do města přivedli ze sedmnáct kilometrů vzdálené horské řeky Rio Frío. Systémem kanálů a nádrží tekla přes skalnatý vrch Postigo (na něž dnes stojí hrad) a město k náměstí Plaza Azoguejo, které překonává onou ikonickou mostní stavbou. Ta vznikla na přelomu 1. a 2. století našeho letopočtu a dnes je ve výborném stavu díky nedávné rekonstrukci.

akvadukt Segoviaakvadukt Segoviakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Aspoň trochu stavbu mohou popsat čísla: délka 894 metrů, výška v nejvyšším bodě 28,5 metrů, 167 kamenných oblouků. To vše postaveno bez malty z relativně malých žulových bloků-cihel, kterých bylo na velkolepou stavbu potřeba údajně na dvacet tisíc. Těžko říct, zda hezčí pohledy jsou ty směrem vzhůru z náměstí, nebo ze schodů po boku akvaduktu, každopádně nejlépe si stavbu užijete brzy ráno, kdy jsou ulice španělských měst nejprázdnější.

Alcázar de SegovíaAlcázar de Segovíakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Kdo viděl pohádku Šípková Růženka od Walta Disneye, bude mu při pohledu na Alcázar de Segovia jasné, kde vzali tvůrci filmu inspiraci. Hrad se tyčí na skalním ostrohu nad soutokem řek Río Clamores a Río Eresma. Na tomto strategickém místě stála už římská pevnost, tu následovalo opevnění muslimské a dnešní hrad začal stavět král Alfons VIII, v jeho úpravách pokračovali další příslušníci královské rodiny v následujících stoletích.

Alcázar de SegovíaAlcázar de Segovíakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Asi nejhezčí výhled na hrad samotný i historickou část města obehnanou vysokými zdmi je z několika vyhlídek na západně ležící Cuesta de los Hoyos. Pohledu dominuje Alcázar, věž katedrály a dalších kostelů.

katedrála, Segoviakatedrála, Segoviakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Právě katedrála (celým jménem La Santa Iglesia Catedral de Nuestra Señora de la Asunción y de San Frutos) je třetí z nejvýznamnějších památek Segovie. Ač postavena v gotickém stylu, vznikla až mezi lety 1525-1577, jako v podstatě poslední evropská gotická katedrála.

Capilla de la ConcepciónCapilla de la Concepciónkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Její prostory jsou rozsáhlé (vnitřní klenba dosahuje 33metrové výšky, věž sahá do 90 m) a bohatě zdobené. Z množství bočních kaplí vyniká Capilla de la Concepción, která ukrývá na desítku obrazů slavného sevillského malíře Ignacia de Ries včetně známého Stromu života (El Árbol de la Vida), který namaloval v roce 1653.

Plaza de San Martín Plaza de San Martín koupit fotografii | poslat jako pohlednici

Plaza MayorPlaza Mayorkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Mezi další zajímavá místa, na něž člověk narazí při bloumání uličkami historického centra, patří hlavní náměstí (Plaza Mayor) přiléhající ke katedrále, malebné náměstíčko Plaza de San Martín s několika sochami a románským kostelem.

Monasterio de los Carmelitas DescalzosMonasterio de los Carmelitas Descalzoskoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Už za hradbami a řekou leží parčík před klášterem Monasterio de los Carmelitas Descalzos či dvanáctiboký kostel Iglesia de Vera Cruz ze 13. století, v němž je ukryt (prý) kus originálního kříže.

Plaza de la MercedPlaza de la Mercedkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Roadtrip kolem Madridu

Madrid je díky přímým letům Ryanairu z Bratislavy z Česka dobře dostupný a za návštěvu stojí nejen město samotné, ale i jeho okolí v dojezdové vzdálenosti řádově pár hodin. Během týdnového 1400kilometrového roadtripu na konci února jsme projeli zajímavá města regionu Castilla y León – Segoviu s ikonickým římským akvaduktem, malebnou vesničku Pedrazza de la Sierra, starobylou Sepúlvedu s divokým meandrujícím kaňonem P.N. Hoces del Río Duratón a Ávilu s jejími nádherně zachovanými hradbami. Východně od Madridu – v regionu Castilla-La Mancha – jsme projeli přírodní zajímavosti Serrania de Cuenca u historické Cuency s domy balancujícími na skále, asi nejhezčí španělské město Albarracín a okolní skalnaté hory a navštívili Toledo, dřívější hlavní město Španělska.

 

SegoviaSegoviakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Související odkazy:

Fotogalerie Španělsko

Ávila – majestátní katedrála za hradbami

Toledo a Madrid – španělská královská města

Nejhezčí španělské město Albarracín a rudé skály Pinares del Rodeno

Ciudad Encantada a skalní krajina Serranía de Cuenca

Sepúlveda a Hoces del Río Duratón – supi nad skalními meandry

Pedraza de la Sierra – nejromantičtější španělská vesnice?

Segovia – pohádkový hrad a monumentální akvadukt

Girona - perla severního Katalánska

Barcelona historická

Barcelona moderní

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Barcelona průvodce Lonely Planet Spain průvodce Lonely Planet Madrid průvodce Lonely Planet
 

Olympus ambasador Všechny fotografie ve fotočlánku byly pořízeny na fotoaparát Olympus OM-D E-M1 Mark II s objektivy M.ZUIKO Pro 12-100 mm/f4.0 a Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 8-18 mm F2,8-4 ASPH.

Proč je zrovna tato kompaktní a odolná sestava vhodná na krajinářskou a cestovatelskou fotografii? Přečtěte si zde a v případě jakýchkoli dotazů na focení s Olympusem se neváhejte zeptat.

 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace