Pálavská ještěrka zelená

5. 5. 2012 | zobrazeno 6563×


Jen co se jarní slunce začne opírat do vápencových svahů pálavského Děvína, začnou se jako zelené blesky na bílých skalách míhat naše největší ještěrky, dorůstající délky až 40 cm. Ještěrka zelená je doma především v jižnějších státech Evropy (Rakousko, Itálie, Ukrajina či Turecko) a v České republice se vyskytuje jen na několika málo místech – na Pálavě, v Podyjí a dalších částech jižní Moravy do zhruba 350 m n. m., v Čechách pak podél dolních toků Berounky, Sázavy, Vltavy a u soutoku Labe a Bíliny.

Ještěrka zelená / Lacerta viridisJeštěrka zelená / Lacerta viridiskoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Zejména na jaře, v období páření, lze na první pohled odlišit samce od samic – kromě toho, že jsou obecně větší a jasněji zelení než spíše hnědo-zelené samičky, hlavní odlišností je modré zbarvení ve spodní části hlavy.

Ještěrka zelená / Lacerta viridisJeštěrka zelená / Lacerta viridiskoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Ještěrky zelené žijí především na křovinatých a skalnatých stráních, které zabezpečují jak snadnou dostupnost úkrytu před nebezpečím, tak vyhřátá místa ke slunění; dalším častým biotopem můžou být i řídké lesy či jejich okraje. Tato ještěrka je (nejen) u nás vedena jako kriticky ohrožená, zejména díky úbytku biotopu. Na Pálavě je však vcelku hojná, mimo Děvín se s ní můžete setkat i na Stolové hoře a dalších místech.

Ještěrka zelená / Lacerta viridisJeštěrka zelená / Lacerta viridiskoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Ještěrky zelené se živí hlavně hmyzem, ale díky své velikosti zvládnou i menší ptáky, plazy a hlodavce.

Fripito průvodce po PálavěFripito průvodce po Pálavěkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Chystáte se fotit na Pálavu? Tipy na zajímavá místa, fotografické postupy i praktické cestovatelské informace obsahuje fotografický průvodce Víno a slunce pod Pavlovskými vrchy, který jsem připravil pro Fripito. Stáhnout jej můžete pro zařízení s Androidem nebo iOs.

Související odkazy:

Fotografické obrazy - prodej fotografií

Fotobanka - zvířata

Portfolio - zvířata

Staré duby a jejich obyvatelé

Tesařík alpský, modrý klenot lužního lesa

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace