Valle de la Luna – písek, sůl a skály

24. 9. 2017 | zobrazeno 6401×


[Chile] Valle de la Luna je snadno dostupným a oblíbeným turistickým cílem poblíž San Pedra de Atacama, výchozího bodu k výpravám na bezpočet nádherných míst v severovýchodním koutu Chile při hranicích s Argentinou a Bolívií. Měsíční údolí, protkané hřebeny Cordillera de la Sal, zcela dostává svému názvu: bizarní pustá krajina opravdu působí, jako by se sem dostala z jiné planety.

Valle de la Luna z vyhlídky AchachesValle de la Luna z vyhlídky Achacheskoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Horskou osou v jinak ploché (a na zdejší poměry nízko – okolo 2 400 m n. m. – položené krajině) je Cordillera de la Sal, hřeben tvořený sedimenty až druhohorního stáří. Svůj název dostala od soli – sůl, usazená po odpaření slané vody, totiž tvoří geologický základ pohoří.

LicancaburLicancaburkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

V celkem asi tři kilometry mocné vrstvě sedimentů se nacházejí tři vrstvy solného halitu, každá o mocnosti stovek metrů. Protože jsou odolnější než mladší jílovce, pískovce a měkké sopečné sedimenty, tvoří právě tyto vrstvy – postupem času různě vyzvednuté, pootáčené a rozlámané – hřebeny pohoří, často poměrně ploché a vytvářející jakousi soustavu náhorních plošin.

Tres MariasTres Mariaskoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Ty jsou ale rozbrázděny hlubokými, ostře zařezanými soutěskami, naopak vzhůru trčí sádrovcové věže, jejichž orientace často ukazuje, že na jejich vzniku se podílely stejné síly, jaké formovaly celé pohoří.

Valle de la LunaValle de la Lunakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

V solných vrstvách existují – podobně jako ve vápenci – krasové jevy, tedy útvary formované rozpouštěním horniny tekoucí vodou. Pro Valle de la Luna jsou charakteristické třeba závrty, kterých tady najdeme až 400 na kilometr čtvereční.

Valle de la LunaValle de la Lunakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Tam, kde voda teče dále, se vytvořily meandrující kaňony, a pod povrchem najdeme jeskyně – těch zde bylo popsáno několik desítek, ale mnohé ještě čekají na objevení a dokumentaci… Nejedná se o žádné drobečky, osm změřených má délku více jak 100 metrů, nejdelší – Mina de Chulcao – přes kilometr.

Duna MayorDuna Mayorkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Duna MayorDuna Mayorkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Dlouhodobou činností větru se v pouštním klimatu vytvořily mocné vrstvy písku, dnes tvořící duny. Největší z nich, Duna Mayor, je vděčným vyhlídkovým místem při západu slunce, kdy se sem sjíždějí stovky turistů.

z vyhlídky Piedra del Coyotez vyhlídky Piedra del Coyotekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Kousek od silnice spojující San Pedro s Calamou se nachází další hezká, ale méně navštěvovaná vyhlídka na Měsíční údolí: Piedra del Coyote. Místo leží na hraně jednoho z plochých hřebenů, nad několik desítek metrů hlubokou propast přečuhuje několik kamenů, z nichž ten největší dal vyhlídce jméno. Fotky na špičce kamenného jazyka jsou oblíbenou atrakcí, snad tedy ještě nějakou chvíli vydrží.

LicancaburLicancaburkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Na východě ohraničuje rovinu Salaru de Atacama hřeben And, v této části tvořený sopkami. Opravdovou dominantou San Pedra je bezmála 6 000 metrů vysoký Licancabur. Během naší návštěvy vycházelo slunce přesně za ním, a tak než se paprsky konečně přehouply přes horu, vytvářely sopka a slunce zajímavou stínohru.

Související odkazy:

Fotogalerie Chile

Iquique – přístav ve stínu písečných dun

La Serena - malebné město kostelů

Salar de Surire – termální prameny, lamy, plameňáci a nanduové

NP Volcán Isluga – kaktusový les a gejzíry pod dýmící sopkou

Monjes de la Pacana a skalní katedrály Salar de Tara

Laguny Miscanti a Miñiques pod sněhem ukryté

Salar de Talar, Piedras Rojas a laguna Tuyajto – daleké poklady chilského altiplána

Laguny Chaxa a Tebenquiche – slané perly Atacamy

Valle de la Luna – písek, sůl a skály

Ovalle a údolí kouzel

Národní park Lauca

Na kolech kolem San Pedro de Atacama

Altipláno, krajina jiného světa

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Chile průvodce Lonely Planet
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace