Valle de la Luna – písek, sůl a skály
24. 9. 2017 | zobrazeno 7008×[Chile] Valle de la Luna je snadno dostupným a oblíbeným turistickým cílem poblíž San Pedra de Atacama, výchozího bodu k výpravám na bezpočet nádherných míst v severovýchodním koutu Chile při hranicích s Argentinou a Bolívií. Měsíční údolí, protkané hřebeny Cordillera de la Sal, zcela dostává svému názvu: bizarní pustá krajina opravdu působí, jako by se sem dostala z jiné planety.
Valle de la Luna z vyhlídky Achacheskoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Horskou osou v jinak ploché (a na zdejší poměry nízko – okolo 2 400 m n. m. – položené krajině) je Cordillera de la Sal, hřeben tvořený sedimenty až druhohorního stáří. Svůj název dostala od soli – sůl, usazená po odpaření slané vody, totiž tvoří geologický základ pohoří.
Licancaburkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
V celkem asi tři kilometry mocné vrstvě sedimentů se nacházejí tři vrstvy solného halitu, každá o mocnosti stovek metrů. Protože jsou odolnější než mladší jílovce, pískovce a měkké sopečné sedimenty, tvoří právě tyto vrstvy – postupem času různě vyzvednuté, pootáčené a rozlámané – hřebeny pohoří, často poměrně ploché a vytvářející jakousi soustavu náhorních plošin.
Tres Mariaskoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Ty jsou ale rozbrázděny hlubokými, ostře zařezanými soutěskami, naopak vzhůru trčí sádrovcové věže, jejichž orientace často ukazuje, že na jejich vzniku se podílely stejné síly, jaké formovaly celé pohoří.
Valle de la Lunakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
V solných vrstvách existují – podobně jako ve vápenci – krasové jevy, tedy útvary formované rozpouštěním horniny tekoucí vodou. Pro Valle de la Luna jsou charakteristické třeba závrty, kterých tady najdeme až 400 na kilometr čtvereční.
Valle de la Lunakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Tam, kde voda teče dále, se vytvořily meandrující kaňony, a pod povrchem najdeme jeskyně – těch zde bylo popsáno několik desítek, ale mnohé ještě čekají na objevení a dokumentaci… Nejedná se o žádné drobečky, osm změřených má délku více jak 100 metrů, nejdelší – Mina de Chulcao – přes kilometr.
Duna Mayorkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Duna Mayorkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Dlouhodobou činností větru se v pouštním klimatu vytvořily mocné vrstvy písku, dnes tvořící duny. Největší z nich, Duna Mayor, je vděčným vyhlídkovým místem při západu slunce, kdy se sem sjíždějí stovky turistů.
z vyhlídky Piedra del Coyotekoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Kousek od silnice spojující San Pedro s Calamou se nachází další hezká, ale méně navštěvovaná vyhlídka na Měsíční údolí: Piedra del Coyote. Místo leží na hraně jednoho z plochých hřebenů, nad několik desítek metrů hlubokou propast přečuhuje několik kamenů, z nichž ten největší dal vyhlídce jméno. Fotky na špičce kamenného jazyka jsou oblíbenou atrakcí, snad tedy ještě nějakou chvíli vydrží.
Licancaburkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Na východě ohraničuje rovinu Salaru de Atacama hřeben And, v této části tvořený sopkami. Opravdovou dominantou San Pedra je bezmála 6 000 metrů vysoký Licancabur. Během naší návštěvy vycházelo slunce přesně za ním, a tak než se paprsky konečně přehouply přes horu, vytvářely sopka a slunce zajímavou stínohru.
Související odkazy:
Iquique – přístav ve stínu písečných dun
La Serena - malebné město kostelů
Salar de Surire – termální prameny, lamy, plameňáci a nanduové
NP Volcán Isluga – kaktusový les a gejzíry pod dýmící sopkou
Monjes de la Pacana a skalní katedrály Salar de Tara
Laguny Miscanti a Miñiques pod sněhem ukryté
Salar de Talar, Piedras Rojas a laguna Tuyajto – daleké poklady chilského altiplána
Laguny Chaxa a Tebenquiche – slané perly Atacamy
Valle de la Luna – písek, sůl a skály
Na kolech kolem San Pedro de Atacama
Altipláno, krajina jiného světa
Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .