Siněvir – babí léto v kraji Nikoly Šuhaje

8. 10. 2017 | zobrazeno 3889×


[Ukrajina] Travnaté hřebeny ukrajinských polonin nezklamou v jakémkoliv ročním období, ale začátek podzimu se zlatou trávou, prvními námrazami, mlhami převalujícími se v údolích a sytě rudým borůvčím patří k těm nejhezčím. My se vydali na přechod poloniny Piškoňa v národním parku Siněvir, táhnoucí se nad vesnicí Koločava.

okolo Koločavyokolo Koločavykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Koločava, turistické centrum oblasti, je známá především jako dějiště příběhů známých z knih Ivana Olbrachta (který tu má mimo jiné sochu a malé muzeum). Na jednom ze zdejších hřbitovů leží jak Eržika, tak Nikola Šuhaj (na hřbitově ale není žádný plánek, kde tyto hroby jsou, takže je potřeba si jejich umístění najít dopředu, nebo je – jako my – nenajdete).

údolí řeky Tereblaúdolí řeky Tereblakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Koločava byla součástí Československa, a pořád tady žije poměrně dost lidí mluvících česky. Zároveň má dobrou polohu s možností vyrazit na několik jedno i vícedenních výletů. Nás zaujal hřeben poloniny Piškoňa, ležící severovýchodně od Koločavy.

nad Koločavounad Koločavoukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Už pozdě odpoledne jsme kolem hřbitova začali stoupat na hřebínek Darvajky, z jejíhož předvrcholu do údolí shlíží mohutný kříž. Cesta vede nejprve malebnou pasteveckou krajinou (bohužel s neuvěřitelným množstvím odpadků, které se sem evidentně sváží z celé vesnice), pak kousek lesem, okolo 1100 m n. m. les s hezkými buky končí a následuje travnatý hřeben.

DarvajkaDarvajkakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Na západ jsem si vyhlédl hezké místo, ale slunce se skrze mraky prakticky neprodralo a podobně tomu bylo i druhý den ráno po noci strávené na samém vrcholu Darvajky (1502 m n. m.), kde je pár docela rovinatých travnatých plácků na stan.

podzimní liniepodzimní liniekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Sporadicky zeleně značená hřebenovka pokračuje přes další vrcholek na Ašanovec (1600 m n. m.), v této části je poměrně zarostlá kosodřevinou. Už lesem klesá do sedýlka, u nějž se dá ve studánce nabrat voda. Další úsek je mimořádně krásný.

polonina Piškoňa polonina Piškoňa koupit fotografii | poslat jako pohlednici

Na bezlesém hřebenu se střídá červené borůvčí s fotogenickými kořeny kosodřeviny a zelenými lišejníky porostlými kamennými moři, k tomu výhledy na podzimně se barvící stromy na svazích hor…

hřeben Barvinokhřeben Barvinokkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Další kříž se tyčí na vrcholu hory Horb (1687 m n. m.), kterou sedlo o necelou stovku výškových metrů níže odděluje od blízkého Něgrovce (1707 m n. m.), nejvyššího bodu poloniny. Obě hory nabízejí podobný (a krásný) výhled jak na údolí s Koločavou a dalšími vesnicemi, tak třeba Boržavu, kamenité Gorgany, mohutnou pyramidu blízkéStrimby a na obzoru se tyčí i Hoverla, nejvyšší hora Ukrajiny.

západ slunce na Něgrovcizápad slunce na Něgrovcikoupit fotografii | poslat jako pohlednici

V sedle (pod kterým je maličké pleso) jsme zakempovali a užili si jak hezký západ slunce na Něgrovci, tak východ slunce na Horbu. Ten byl obzvlášť povedený díky námraze i trošce mlhy v údolích.

před úsvitem na Horbupřed úsvitem na Horbukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Zpátky do Koločavy se dá vrátit přes boční hřeben Barvinku, pokrytý borůvčím i brusinkami. Delší variantou je pokračovat dále po hřebeni a sejít třeba do Siněviru.

svítání na Horběsvítání na Horběkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Praktické tipy: Cesta autem do Koločavy trvá od česko-slovenských hranic (Lanžhot) cca deset hodin i s přejezdem maďarsko-ukrajinských hranic. Cesta jihem přes Maďarsko je pohodová, ale kdyby vás při pohledu na mapu (jako nás) napadlo, že nejkratší cesta do Koločavy vede údolím z jihu přes Vilšany, ani ji nezkoušejte – díry jsou tak hluboké, že neterénní auto má problém tudy vůbec (většinu trasy na jedničku...) projet…

svítání na Horběsvítání na Horběkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Související odkazy:

Fotogalerie Ukrajina

Detailní popisy turistiky nejen v horách ve světě

Siněvir – zimní přechod poloniny Piškoňa a výlet na Topaz

Siněvirská Poljana – zima jako v pohádce

Siněvir – babí léto v kraji Nikoly Šuhaje

Krym – od hor k moři

Vilcan a Retezat

Užhorod, polonina Boržava a Mukačevo

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Ukrajina průvodce Lonely Planet
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace