Pevnost Masada, Mrtvé moře a kaňony Ein Gedi

12. 3. 2017 | zobrazeno 11400×


[Izrael] Okolí nejnižšího bodu souše na světě – Mrtvého moře – ukrývá mnohé další zajímavosti v čele s pozůstatky pevnosti Masada, izraelského symbolu nepokořeného odporu, nebo rezervací Ein Gedi s hezkými kaňony a výhledy do okolí.

Masada z hory EleazarMasada z hory Eleazarkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Pevnost Masada je izraelskou národní ikonou pro hrdý příběh o jejích obráncích, kteří se zde několik měsíců bránili římskému dobývání. Nakonec, když bylo jasné, že Římané pevnost dobudou, rozhodl velitel Eleazar o tom, že se pobijí navzájem a poslední přeživší spáchá sebevraždu. Dnes zde izraelští vojáci skládají přísahu a pevnost, tyčící se na kopci převyšujícím okolí o zhruba 250 metrů, je vyhledávanou atrakcí.

Mrtvé moře z hory EleazarMrtvé moře z hory Eleazarkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Na vrch se dá vyjít pěšky nebo vyjet lanovkou, možná zajímavější je využít značených stezek v okolí a vydat se třeba příkrým výstupem ze severu, dojít k náspu (po němž se Římané dostali dovnitř) a pokračovat na vedlejší kopec Eleazar, který leží o něco málo výše než Masada.

Mrtvé moře z hory EleazarMrtvé moře z hory Eleazarkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Na něm stál jeden z osmi římských táborů (označovaný písmenem H), odkud Římané sledovali, co se na Masadě děje. Je odsud tedy krásný výhled na skalisko s pevností, pozůstatky dalších římských táborů okolo Masady i samotné Mrtvé moře a hory na druhé – jordánské – straně.

Mrtvé moře a Ein BokekMrtvé moře a Ein Bokekkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Mrtvé moře, přestože se jmenuje moře, je ve skutečnosti jezero. Zdejší voda má salinitu 33,7 %, což znamená, že je téměř desetkrát slanější než mořská voda a díky její hustotě 1,24 kg/l je plavání (či spíše vznášení se) ve vodách Mrtvého moře opravdu zážitkem. Jezero, do nějž teče řeka Jordán, ale poměrně rychle vysychá – od roku 1930, kdy mělo rozlohu přes 1000 km2 a hladina ležela v úrovni 390 m pod hladinou moře, se rozloha zmenšila na 605 km2 a hladina už je ve výšce -430 m n. m.

Mrtvé moře a Ein BokekMrtvé moře a Ein Bokekkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

V dnešní době je Mrtvé moře prakticky rozděleno na dvě části, severní přírodní (u níž se již ale nikde koupat nedá) a jižní, kam je voda dodávána z továrny Dead Sea Works. V posledních desetiletích se uvažuje o možnosti propojení Mrtvého moře s Rudým mořem, ovšem jedná se o kontroverzní projekt vzbuzující otázky, co by to pro ekosystém jezera znamenalo. Podél této části pobřeží stojí několik hotelů s plážemi, kde je koupání umožněno.

kaňony u Mrtvého mořekaňony u Mrtvého mořekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Jedním z následků rychlého ústupu hladiny je vyváření solných závrtů a jeskyní (proto se prakticky nikde k přirozenému břehu nesmí, protože tato místa hrozí propadnutím) a rychlá eroze, vytvářející kaňonovité systémy, připomínající miniatury amerického Grand canyonu.

hory nad Ein Gedihory nad Ein Gedikoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Prakticky celý břeh lemují strmé útesy hor, protkané velkým množstvím turistických stezek, vedoucích kaňony nahoru na pláně. Hodně pěkný výlet (až na časté hordy uřvaných izraelských školáků) nabízí národní park Ein Gedi (v překladu Pramen kůzlete), jehož největší atrakcí je Davidův vodopád (na naše poměry docela malý čůrek padající vody, obklopený trochou zeleně).

kaňon Ein Gedikaňon Ein Gedikoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Nás více zaujala černá trasa směrem na horu Yishay, odkud jsme odbočili na červenou. Z té vedla další odbočka k „vodopádovému oknu“ – krásná cesta zaobleně vyhloubeným kaňonem s evorzními hrnci (občas vyplněnými vodou) až k místu, kde v době zimních srážek padá voda o pár desítek metrů níže. Z tohoto okna se otevřel krásný výhled na Mrtvé moře.

Davidův vodopád | Ein GediDavidův vodopád | Ein Gedikoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Související odkazy

Fotogalerie Izrael

Jeruzalém, svaté město

Ein Avdat - za krásami kaňonů Negevské pouště

Mitzpe Ramon - město s nejhezčím výhledem

Masada, Ein Gedi a Mrtvé moře

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet.

Izrael průvodce Lonely Planet
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace