Altipláno - krajina jiného světa

21. 12. 2009 | zobrazeno 12456×


[Bolívie] Altipláno, v Peru nazývané puna, je druhá největší náhorní plošina světa, dlouhá 960 a široká 190 km, ležící v nadmořské výšce okolo 3800 m n.m. Na obou stranách je ohraničena pohořími, dosahujícími výšky přes 6000 m n. m. – na západě je to pásmo (často aktivních) stratovulkánů, jako je Licancabur, Miscanti, Oleague a další, zatímco na straně druhé jsou to vrásno-zlomová pohoří východní kordillery – Apolobamba a Real.

Desierto de Salvador DalíDesierto de Salvador Dalíkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Geologická historie oblasti, odvozená z analýzy sedimentů naznačuje, že na konci křídy leželo dnešní altipláno na dně mělkého moře, a do tohoto období spadá první rychlejší vzrůst nadmořské výšky. Nejrychlejší zdvih oblasti pak nastal v období před 10 až 6 miliony let – na geologické poměry závratný milimetr za rok, což bylo způsobeno tektonickými procesy spojenými se vznikem And.

lamy vikuňalamy vikuňakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

V pleistocénu pokrývaly většinu plochy dvě gigantická jezera – na severu Ballivián, jehož pozůstatkem jsou dnešní jezera Titicaca a pomalu vysychající Poopó či solné pouště, jako je známý Salar de Uyuni, a na jihu Michin. Klima oblasti je studené a suché, charakteristické jsou obrovské rozdíly teplot mezi dnem a nocí – v zimě, období sucha, bývá před úsvitem kolem až -15 °C, maxima přes den se mohou blížit 20 °C. Fantaskní zbarvení krajiny na snímku je způsobeno různými kovy.

Sol de MañanaSol de Mañanakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Sol de MañanaSol de Mañanakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Gejzíry a fumaroly Sol de Mañana jsou jedny z nejvýše položených gejzírů na světě – leží ve výšce těsně pod 5000 m n. m. Jedná se o dozvuky vulkanické činnosti, kde na rozloze zhruba dvou čtverečních kilometrů bublají pestrobarevná jezírka, občas vystřikují proudy vřící vody a celé okolí je nasyceno sirným zápachem.

Sol de MañanaSol de Mañanakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Pohyb zde není vůbec omezen – záleží na každém návštěvníkovi, jak blízko k vřícím jezírkům přijde. Sirné výkvěty lákají, propadnout se ale nechce nikdo.

Sol de MañanaSol de Mañanakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Barva vody v některých z jezírek je opravdu k neuvěření.

Arbol del PiedraArbol del Piedrakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Skalních hřibů je na altiplánu několik, nejznámější a nejfotografovanější je ale Arbol de Piedra. Skalní hřiby vznikají větrnou erozí, kdy vítr unáší částečky písku při zemi, a ty pak obrousí charakteristický, dole zúžený tvar.

Volcán OlleagueVolcán Olleaguekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Altipláno je lemováno aktivními vulkány, jako je třeba Ollague (5868 m n. m.).

laguna Verde a Licancaburlaguna Verde a Licancaburkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Jedním z nejhezčích lákadel altiplána jsou pestrobarevné laguny, většinou mělké slanovodní nádrže, jejichž barva je daná obsahem minerálů.

Související odkazy:

Fotogalerie Bolívie

Cordillera Real – trek k laguně Chillata

Titicaca a Isla del Sol – bolivijské moře

Tupiza - geologická učebnice

Circuito turistico v NP Sajama

NP Madidi a Pampas del Yacuma

La Paz a Potosí - bolivijská velkoměsta

Salar de Uyuni

Altipláno - krajina jiného světa

Altiplánské laguny

El Choro - po staré incké stezce

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Bolívie průvodce Lonely Planet
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace