Altipláno - krajina jiného světa
21. 12. 2009 | zobrazeno 12780×[Bolívie] Altipláno, v Peru nazývané puna, je druhá největší náhorní plošina světa, dlouhá 960 a široká 190 km, ležící v nadmořské výšce okolo 3800 m n.m. Na obou stranách je ohraničena pohořími, dosahujícími výšky přes 6000 m n. m. – na západě je to pásmo (často aktivních) stratovulkánů, jako je Licancabur, Miscanti, Oleague a další, zatímco na straně druhé jsou to vrásno-zlomová pohoří východní kordillery – Apolobamba a Real.
Desierto de Salvador Dalíkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Geologická historie oblasti, odvozená z analýzy sedimentů naznačuje, že na konci křídy leželo dnešní altipláno na dně mělkého moře, a do tohoto období spadá první rychlejší vzrůst nadmořské výšky. Nejrychlejší zdvih oblasti pak nastal v období před 10 až 6 miliony let – na geologické poměry závratný milimetr za rok, což bylo způsobeno tektonickými procesy spojenými se vznikem And.
lamy vikuňakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
V pleistocénu pokrývaly většinu plochy dvě gigantická jezera – na severu Ballivián, jehož pozůstatkem jsou dnešní jezera Titicaca a pomalu vysychající Poopó či solné pouště, jako je známý Salar de Uyuni, a na jihu Michin. Klima oblasti je studené a suché, charakteristické jsou obrovské rozdíly teplot mezi dnem a nocí – v zimě, období sucha, bývá před úsvitem kolem až -15 °C, maxima přes den se mohou blížit 20 °C. Fantaskní zbarvení krajiny na snímku je způsobeno různými kovy.
Sol de Mañanakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Sol de Mañanakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Gejzíry a fumaroly Sol de Mañana jsou jedny z nejvýše položených gejzírů na světě – leží ve výšce těsně pod 5000 m n. m. Jedná se o dozvuky vulkanické činnosti, kde na rozloze zhruba dvou čtverečních kilometrů bublají pestrobarevná jezírka, občas vystřikují proudy vřící vody a celé okolí je nasyceno sirným zápachem.
Sol de Mañanakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Pohyb zde není vůbec omezen – záleží na každém návštěvníkovi, jak blízko k vřícím jezírkům přijde. Sirné výkvěty lákají, propadnout se ale nechce nikdo.
Sol de Mañanakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Barva vody v některých z jezírek je opravdu k neuvěření.
Arbol del Piedrakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Skalních hřibů je na altiplánu několik, nejznámější a nejfotografovanější je ale Arbol de Piedra. Skalní hřiby vznikají větrnou erozí, kdy vítr unáší částečky písku při zemi, a ty pak obrousí charakteristický, dole zúžený tvar.
Volcán Olleaguekoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Altipláno je lemováno aktivními vulkány, jako je třeba Ollague (5868 m n. m.).
Jedním z nejhezčích lákadel altiplána jsou pestrobarevné laguny, většinou mělké slanovodní nádrže, jejichž barva je daná obsahem minerálů.
Související odkazy:Cordillera Real – trek k laguně Chillata
Titicaca a Isla del Sol – bolivijské moře
Circuito turistico v NP Sajama
La Paz a Potosí - bolivijská velkoměsta
Altipláno - krajina jiného světa
El Choro - po staré incké stezce
Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .