Nazca a Ica

11. 3. 2010 | zobrazeno 8332×

[Peru] Nazca patří k povinným zastávkám turisty v Peru. Slavné obrazce přitahují každoročně desítky tisíc návštěvníků. Nedaleko leží další lákadlo – poušť Atacama u města Ica, známá obrovskými písečnými dunami.

PanamericanaPanamericanakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Cesta po panamerické dálnici je v okolí Nazcy poměrně jednotvárná – dlouhé, dokonale rovné úseky, okolo kamenitá poušť bez života.

ObrazceObrazcekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Slavné obrazce leží na pláni za městem. Turisté mají dvě možnosti – zaplatit si drahý, asi 15 minutový vyhlídkový let, nebo se podívat z rozhledny. Jelikož obrazce byly vytvořeny odstraněním kamenů, nejsou moc zřetelně vidět, navíc je poušť protkána dalšími desítkami cest, které orientaci ještě více znepřehledňují.

Oáza NazcaOáza Nazcakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Obrazce tedy pro nás byly velkým zklamáním, mnohem více nás zaujala vyhlídka z bezejmenného kopce za městem, odkud byla krásně vidět zelená oáza města v jinak pusté krajině.

Los Acuedoctos de CantayocLos Acuedoctos de Cantayockoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Pozoruhodné jsou i Los Acuedoctos de Cantayoc, jakési studny. Jsou to kamením vydláždění „šneci“, kterými se schází dolů k malému otvoru s vodou. Zajímavé je, že jich je v jedné lokalitě několik desítek vedle sebe.

Pouštní městoPouštní městokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Okolo města Ica je Atacama tvořena písečnými dunami, místní zdroje uvádějí, že jsou nejvyšší na světě (takových je ale i v Americe ještě několik). Pohledy na některé vesnice, téměř zahlcené pískem, jsou lehce depresivní.

Duny pouště AtacamaDuny pouště Atacamakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Většinu roku je pacifické pobřeží pod nadvládou mlhy, která se zvedá jen v krátkém letním období. Zřídka si slunce prorazí cestu i po zbytek roku.

Atacamský písekAtacamský písekkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Písečné duny se pomalu pohybují, a tak neustále probíhá boj o políčka k obdělávání. Některé z dun rostou přímo ve městě, obklopeny zástavbou.

Související odkazy:

Fotogalerie Peru

Detailní popisy turistiky nejen v horách ve světě

Alpamayo base camp trek

Nevado Chachani

Národní park Huascarán

Paracas a Islas Balestas

Centrální Andy - Cordillera del Huaytapallana

Nazca a Ica

Yura – zelená oáza uprostřed pouště

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Peru průvodce Lonely Planet Poznáváme Peru průvodce Lonely Planet
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace