Trek okolo Manáslu I – od rýžových políček po první horské výhledy
8. 12. 2019 | zobrazeno 3413×[Nepál] Trek okolo Manáslu vede přes pětitisícové sedlo, výchozí bod má ale kótu necelých 600 m n. m. První dny chůze jsou tak ve znamení bujné zeleně, rýžových políček a rachotu cikád a cvrčků. Jen zřídka se v průhledu objeví zasněžené hory…
Mlžné ráno nad Soti Kholakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Okruh okolo Manáslu je jedním z treků, které v posledních letech nabírají na popularitě. Stejně jako sousední Annapurna Circuit je díky velkému rozsahu nadmořských výšek hodně pestrý, kvůli administrativním omezením jej však chodí výrazně méně lidí.
vodopády v údolí Budhi Gandakikoupit fotografii | poslat jako pohlednici
údolí Budhi Gandaki a vodopádkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
V posledních letech navíc došlo ke zlepšení infrastruktury – ubytování a jídelny jsou pořád spíše základní, ale je jich dost v každé vesnici a trek se tak dá jít bez stanu a jídla. Svou „zásluhu“ na tom má i velké zemětřesení v roce 2015, jehož epicentrum leželo nedaleko a region Manáslu patřil k těm nejpostiženějším. Zničená infrastruktura byla nově vybudována a je tak v lepším stavu.
údolí Budhi Gandakikoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Začátek treku dnes leží ve vesnici Soti khola, kam jede přímý autobus z Kátmandú. Ještě nedávno první úsek z Arughat Bazaru právě do Soti kholy nemá smysl chodit pěšky, prašná cesta rozhodně není příjemným zážitkem.
na mostěkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
údolí Budhi Gandakikoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Tím teda moc není ani samotná jízda autobusem, od sjezdu z hlavní nepálské „dálnice“ je hodně nepohodlná a je s podivem, že ji autobus vůbec projede. Rozhodně je třeba vyhradit si na ni celý den, do Soti kholy autobus přijíždí až pozdě odpoledne.
most přes řekukoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Ještě kus za Khorlabesi – tedy druhý den treku – se jde po zárodcích budoucí prodloužené silnice, v roce 2019 zatím jen nahrubo vybragrované. Za Soti kholou tedy nejezdí ani džípy, ale cesta je pohodlnější a rovnějšínež dřívější pěšinka.
Budhi Gandakkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Nebude ale trvat dlouho do doby, kdy cestu upraví tak, že bude pro džípy průjezdná a první úseky treku tím – podobně jako na Annapurna Circuit – zničí. Místní sice nebudou muset chodit tolik pěšky, příjmů z turistického ruchu ale ubude...
cesta nad Budhi Gandakkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Chamarkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Úvodní dny jsou ve znamení burácení řeky Budhi Gandaki, do níž z okolních svahů spadají vysoké vodopády, a rachotu cikád. Krajina je bujně zelená, se spoustou stromů, vesnice obklopují rýžová políčka. Zřídka se mezi údolními stěnami na obzoru objeví zasněžená hora.
skály nad Budhi Gandakikoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Obvyklými zastávkami na spaní (po Soti khole) jsou vesnice Khorlabesi, Jagat nebo Saleri, Deng a Namrung. Dalo by se spát i jinde – třeba Tatopani je sice hodně malá osada, jsou zde však dvě ubytovny a působí rozhodně sympatičtěji než Khorlabesi.
Sirdibaskoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Etapy na první dny měří mezi 15–20 km, převýšení se pohybuje okolo tisíce metrů stoupání a pár set metrů klesání.
most nad Budhi Gandakikoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Cesta často přechází z jednoho břehu Budhi Gandaki na druhý a překonává i přítoky, takže každý den se cestovatelé pohoupají na několika lanových mostech, všechny jsou však nové, drátěné a poměrně stabilní.
vánoční hvězdakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Od podhůří do hor v Nepálu často rostou a kvetouvánoční hvězdy (pryšec nádherný) - původem středoamerický druh, kterému se tady daří a dorůstá mohutných rozměrů.
další část: Trek okolo Manáslu II – vzhůru ke třem tisícům
most nad Budhi Gandakikoupit fotografii | poslat jako pohlednici
údolí Budhi Gandakikoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Praktické informace
Trek kolem Manáslu měří ze Sotikholy do Dharapani 135 km, vede přes sedlo Larke La (5160 m n. m.) a kromě samotné trekové trasy nabízí množství možností bočních výletů včetně údolí Tsum. To ovlivňuje časovou náročnost – naprosté minimum je zhruba deset dnů, lepší je však nespěchat. My jej šli dnů 14, celkem ušli 182 km, nastoupali 9800 m a naklesali 8500 m. Trasa vede po vesnicích, kde se spí a jí v ubytovnách, potřeba je tedy jen spacák. Sezona je klasicky himálajská – jaro (duben, květen) a podzim (říjen, listopad), dá se jít i v prosinci, ale krom celkově větší zimy hrozí, že sedlo bude zasněžené a neprůchodné.
Manaslu Circuit patří k regulovaným trekům – je možné jej absolvovat pouze s průvodcem (cca 30 USD/den) – a je nutno vyřídit množství povolení: vstup do chráněných oblastí Manáslu a Annapurna (každé 30 USD/os.), permit do pohraniční oblasti mezi Jagatem a Samdo (100 USD/os. za týden a 15 USD za každý další den), TIMS (10 USD/os.) a administrativní poplatek si naúčtuje i agentura (v našem případě 150 USD/skupina). (Do údolí Tsum je případně potřeba další permit). Celkové náklady na tyto formality v našem případě čtyřčlenné skupiny byly 1400 USD. Oficiálně je počet trekařů omezen na 1000 osob ročně, reálně jich je mnohem více, ve vrcholné sezóně trek začíná pár desítek lidí denně. Za ubytování a jídlo na treku jsme utratili průměrně 500 Kč/os/den (jde spíš o minimum, s nímž je potřeba počítat), ceny se zvyšují s nadmořskou výškou. Vyplatí se mít filtr nebo jinou dezinfekci na vodu.
Související odkazy:
Pokhara a jezero Phéva – zrcadlo osmitisícovek
Trek okolo Manáslu IX – z Bimthangu do Dharapani
Trek okolo Manáslu VIII – přes sedlo Larke La do Bimthangu
Trek okolo Manáslu VII – Samdo a tibetská hranice v sedle Rui La
Trek okolo Manáslu VI – Birendra Tal a Manaslu base camp
Trek okolo Manáslu V – Samagaon, krásná vesnice v srdci hor
Trek okolo Manáslu IV – Shyala a Pungyen Gompa
Trek okolo Manáslu III – klášter Lho a první pohled na Manáslu
Trek okolo Manáslu II – vzhůru ke třem tisícům
Trek okolo Manáslu I – od rýžových políček po první horské výhledy
Detailní popisy turistiky nejen v horách ve světě
Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .