Trek okolo Manáslu I – od rýžových políček po první horské výhledy

8. 12. 2019 | zobrazeno 3292×


[Nepál] Trek okolo Manáslu vede přes pětitisícové sedlo, výchozí bod má ale kótu necelých 600 m n. m. První dny chůze jsou tak ve znamení bujné zeleně, rýžových políček a rachotu cikád a cvrčků. Jen zřídka se v průhledu objeví zasněžené hory…

Mlžné ráno nad Soti KholaMlžné ráno nad Soti Kholakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Okruh okolo Manáslu je jedním z treků, které v posledních letech nabírají na popularitě. Stejně jako sousední Annapurna Circuit je díky velkému rozsahu nadmořských výšek hodně pestrý, kvůli administrativním omezením jej však chodí výrazně méně lidí.

vodopády v údolí Budhi Gandakivodopády v údolí Budhi Gandakikoupit fotografii | poslat jako pohlednici

údolí Budhi Gandaki a vodopádúdolí Budhi Gandaki a vodopádkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

V posledních letech navíc došlo ke zlepšení infrastruktury – ubytování a jídelny jsou pořád spíše základní, ale je jich dost v každé vesnici a trek se tak dá jít bez stanu a jídla. Svou „zásluhu“ na tom má i velké zemětřesení v roce 2015, jehož epicentrum leželo nedaleko a region Manáslu patřil k těm nejpostiženějším. Zničená infrastruktura byla nově vybudována a je tak v lepším stavu.

údolí Budhi Gandakiúdolí Budhi Gandakikoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Začátek treku dnes leží ve vesnici Soti khola, kam jede přímý autobus z Kátmandú. Ještě nedávno první úsek z Arughat Bazaru právě do Soti kholy nemá smysl chodit pěšky, prašná cesta rozhodně není příjemným zážitkem.

na mostěna mostěkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

údolí Budhi Gandakiúdolí Budhi Gandakikoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Tím teda moc není ani samotná jízda autobusem, od sjezdu z hlavní nepálské „dálnice“ je hodně nepohodlná a je s podivem, že ji autobus vůbec projede. Rozhodně je třeba vyhradit si na ni celý den, do Soti kholy autobus přijíždí až pozdě odpoledne.

most přes řekumost přes řekukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Ještě kus za Khorlabesi – tedy druhý den treku – se jde po zárodcích budoucí prodloužené silnice, v roce 2019 zatím jen nahrubo vybragrované. Za Soti kholou tedy nejezdí ani džípy, ale cesta je pohodlnější a rovnějšínež dřívější pěšinka.

Budhi GandakBudhi Gandakkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Nebude ale trvat dlouho do doby, kdy cestu upraví tak, že bude pro džípy průjezdná a první úseky treku tím – podobně jako na Annapurna Circuit – zničí. Místní sice nebudou muset chodit tolik pěšky, příjmů z turistického ruchu ale ubude...

cesta nad Budhi Gandakcesta nad Budhi Gandakkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

ChamarChamarkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Úvodní dny jsou ve znamení burácení řeky Budhi Gandaki, do níž z okolních svahů spadají vysoké vodopády, a rachotu cikád. Krajina je bujně zelená, se spoustou stromů, vesnice obklopují rýžová políčka. Zřídka se mezi údolními stěnami na obzoru objeví zasněžená hora.

skály nad Budhi Gandakiskály nad Budhi Gandakikoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Obvyklými zastávkami na spaní (po Soti khole) jsou vesnice Khorlabesi, Jagat nebo Saleri, Deng a Namrung. Dalo by se spát i jinde – třeba Tatopani je sice hodně malá osada, jsou zde však dvě ubytovny a působí rozhodně sympatičtěji než Khorlabesi.

SirdibasSirdibaskoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Etapy na první dny měří mezi 15–20 km, převýšení se pohybuje okolo tisíce metrů stoupání a pár set metrů klesání.

most nad Budhi Gandakimost nad Budhi Gandakikoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Cesta často přechází z jednoho břehu Budhi Gandaki na druhý a překonává i přítoky, takže každý den se cestovatelé pohoupají na několika lanových mostech, všechny jsou však nové, drátěné a poměrně stabilní.

vánoční hvězdavánoční hvězdakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Od podhůří do hor v Nepálu často rostou a kvetouvánoční hvězdy (pryšec nádherný) - původem středoamerický druh, kterému se tady daří a dorůstá mohutných rozměrů.

další část: Trek okolo Manáslu II – vzhůru ke třem tisícům

most nad Budhi Gandakimost nad Budhi Gandakikoupit fotografii | poslat jako pohlednici

údolí Budhi Gandakiúdolí Budhi Gandakikoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Praktické informace

Trek kolem Manáslu měří ze Sotikholy do Dharapani 135 km, vede přes sedlo Larke La (5160 m n. m.) a kromě samotné trekové trasy nabízí množství možností bočních výletů včetně údolí Tsum. To ovlivňuje časovou náročnost – naprosté minimum je zhruba deset dnů, lepší je však nespěchat. My jej šli dnů 14, celkem ušli 182 km, nastoupali 9800 m a naklesali 8500 m. Trasa vede po vesnicích, kde se spí a jí v ubytovnách, potřeba je tedy jen spacák. Sezona je klasicky himálajská – jaro (duben, květen) a podzim (říjen, listopad), dá se jít i v prosinci, ale krom celkově větší zimy hrozí, že sedlo bude zasněžené a neprůchodné.

Manaslu Circuit patří k regulovaným trekům – je možné jej absolvovat pouze s průvodcem (cca 30 USD/den) – a je nutno vyřídit množství povolení: vstup do chráněných oblastí Manáslu a Annapurna (každé 30 USD/os.), permit do pohraniční oblasti mezi Jagatem a Samdo (100 USD/os. za týden a 15 USD za každý další den), TIMS (10 USD/os.) a administrativní poplatek si naúčtuje i agentura (v našem případě 150 USD/skupina). (Do údolí Tsum je případně potřeba další permit). Celkové náklady na tyto formality v našem případě čtyřčlenné skupiny byly 1400 USD. Oficiálně je počet trekařů omezen na 1000 osob ročně, reálně jich je mnohem více, ve vrcholné sezóně trek začíná pár desítek lidí denně. Za ubytování a jídlo na treku jsme utratili průměrně 500 Kč/os/den (jde spíš o minimum, s nímž je potřeba počítat), ceny se zvyšují s nadmořskou výškou. Vyplatí se mít filtr nebo jinou dezinfekci na vodu.

Související odkazy:

Fotogalerie Nepál

Pokhara a jezero Phéva – zrcadlo osmitisícovek

Trek okolo Manáslu IX – z Bimthangu do Dharapani

Trek okolo Manáslu VIII – přes sedlo Larke La do Bimthangu

Trek okolo Manáslu VII – Samdo a tibetská hranice v sedle Rui La

Trek okolo Manáslu VI – Birendra Tal a Manaslu base camp

Trek okolo Manáslu V – Samagaon, krásná vesnice v srdci hor

Trek okolo Manáslu IV – Shyala a Pungyen Gompa

Trek okolo Manáslu III – klášter Lho a první pohled na Manáslu

Trek okolo Manáslu II – vzhůru ke třem tisícům

Trek okolo Manáslu I – od rýžových políček po první horské výhledy

Kathmandu, Bhaktapur a Patan

Z Lukly do Namche Bazar

Namche Bazar a Khumjung

Thame a sedlo Renjo La

Gokyo - údolí jezer

Gorak Shep a Kala Patthar

Údolí Khumbu

Chhukhung a Imja Tsho

Himalájské štíty černobíle

Detailní popisy turistiky nejen v horách ve světě

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Nepál průvodce Lonely Planet treking v Nepálu průvodce Lonely Planet
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace