Himalájské štíty černobíle
2. 11. 2009 | zobrazeno 10944×[Nepál] Kombinace vyčnívajících skalisek, zářícího bílého sněhu, ledovců a mraků s temně modrou oblohou říjnové sezóny si přímo žádá o převod fotografií do škály černé a bílé. Několik himalájských vrcholů v takové úpravě si můžete prohlídnout na následujících fotografiích.
Everest viewkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
První pohled na Everest a Lhotse, dvě osmitisícovky, z vyhlídkové bodu mezi Namche Bazar a Khumjung. Na obloze se pomalu rozpouštějí noční mračna, zatímco nová denní se už valí údolím.
Mraky v Renjo Lakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Sedlo Renjo La (5418 m n. m.) je leží v hřebenu několika bezejmenných šestitisícových vrcholů. Mrakům jako jsou ty na fotce jsme říkali nízké. Když si ale člověk uvědomí, že není v domácích 170 metrech nad mořem, ale ve více než čtyřech tisících, tak zas tak nízké nejsou.
Mount Everestkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Přestože je nejvyšší horou planety (8850 m n. m.), Everest je při pohledu z Kala Pattharu zastíněn bližšími štíty. Typickým poznávacím znamením je čepice ze sněhu, vyvátého silným větrem, a černá barva v moři masivně zaledněných vrcholků.
Pumorikoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Opravdovou dominantou údolí Khumbu je Pumori (7161 m n. m.). Přestože jeho jméno znamená „Neprovdaná dcera“, jedná se o opravdu krásnou horu.
Lingtrenkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Nádherná sněhová stěna (6697 m n. m.), ležící kousek od Pumori. Oficiálně nebyla ještě zdolána, ilegálně na ni vystoupil Holanďan Bart Vos – ovšem ze západní strany, odkud je cesta lehčí.
Khumbu valleykoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Závěr údolí Khumbu, jak jej mohou vidět turisté kousek za vesnicí Lobuche – pokud je jasné počasí. Svah vpravo je boční moréna současného ledovce.
Tabochekoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Hřeben Taboche (6542 m n. m.), spojený s Cholatse, lemuje údolí, kterým se schází do údolí Khumbu ze sedla Cho La. Poprvé slezen byl v roce 1974.
Pohled ze sedla Dzongla koupit fotografii | poslat jako pohlednici
Ze sedla Dzongla se otevírá výhled na celou plejádu himalájských vrcholů, kterým vévodí Ama Dablam (vlevo).
Ama Dablamkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Ama Dablam (6848 m n. m.) bývá považován za jednu z nejkrásnějších hor světa. Při cestě do základních táborů Everestu či Island peaku je dlouhou dobu jednoznačnou dominantou.
Lhotsekoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Lhotse (8516 m n. m.) je pátou nejvyšší horou světa. Kromě hlavního vrcholu má další dva – východní (8414 m n. m.) a Shar (8383 m n. m.). Zatímco ze sedla South Col, oddělujícího Lhotse od Everestu, se zvedá pouze 610 výškových metrů, její jižní stěna má impozantních 3,2 km. První úspěšný výstup jižní stěnou (ukončený na Lhotse Shar) zaznamenali v roce 1984 českoslovenští horolezci Zoltán Demján, Josef Rakoncaj, Jarýk Stejskal a Peter Božík. Jejich výstup nebyl dosud zopakován.
Související odkazy:
Detailní popisy turistiky nejen v horách ve světě
Pokhara a jezero Phéva – zrcadlo osmitisícovek
Trek okolo Manáslu IX – z Bimthangu do Dharapani
Trek okolo Manáslu VIII – přes sedlo Larke La do Bimthangu
Trek okolo Manáslu VII – Samdo a tibetská hranice v sedle Rui La
Trek okolo Manáslu VI – Birendra Tal a Manaslu base camp
Trek okolo Manáslu V – Samagaon, krásná vesnice v srdci hor
Trek okolo Manáslu IV – Shyala a Pungyen Gompa
Trek okolo Manáslu III – klášter Lho a první pohled na Manáslu
Trek okolo Manáslu II – vzhůru ke třem tisícům
Trek okolo Manáslu I – od rýžových políček po první horské výhledy
Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .