Trek okolo Manáslu V – Samagaon, krásná vesnice v srdci hor
5. 1. 2020 | zobrazeno 2767×[Nepál] Samagaon, poměrně velká vesnice ležící přímo pod Manáslu, patří k těm nejhezčím na treku hlavně díky okolí. Slouží jako východisko pro túru do základního tábora Manáslu, kousek od ní leží krásné jezero Birendra tal. Z velké části ji tvoří tradiční kamenné domy, doplněné buddhistickými stavbami v čele s klášterem.
sněhová bouřekoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Když jsme do Samagaonu přicházeli ze Shyaly, zakrývaly okolní hory mraky. Počasí nebylo ideální, nad pokračováním údolí Budhi Gandaki směrem do Samda se hnala jedna sněhová bouře za druhou.
jačí karavanakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Což o to, na focení to ve spojení se zlatými modříny či občasnou karavanou naložených jaků bylo zajímavé, ale z Manáslu jsme viděli jen spodní část ledovce.
jakkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Tam každou chvíli padaly laviny a celé řeky ledu, rachot se nesl kilometry daleko, ale jaky polehávající na pastvině to moc nevzrušovalo.
cesta pro dřevokoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Přímo v Samagaonu prakticky nejsou stromy, jen křoviny, a tak se topí jačím trusem a pro dřevo chodí dál do údolí a na okolní kopce. V nevlídném studeném počasí jsme obzvlášť ocenili „Main street coffey“ – geniální podnikatelský záměr nejen pro spoustu druhů fakt dobrých káv, ale hlavněmístnost vytopenou i přes den, což se jinde nedělá (v ubytováních topí jen v době večeře). Není divu, že paní měla pořád plno…
hvězdy nad Manáslukoupit fotografii | poslat jako pohlednici
V noci se ale obloha naprosto rozjasnila, a tak když jsme v pět ráno vykoukli, na nebi svítily tisíce hvězd a obzor lemovaly bílé siluety Manáslu a Naike peaku. Přesně v to jsme doufali, abychom mohli vyrazit na jednodenní aklimatizační výstup do základního tábora Manáslu se zastávkou u Birendra tal při východu slunce.
Manáslu před úsvitemkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Nebe postupně bledlo, zůstávaly jen nejsilnější hvězdy a vrchol Manáslu se barvil do fialových odstínů.
Samagaonkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Krásné počasí bez mráčku vydrželo i do druhého rána, kdy jsme vyrazili na focení vesnice a hor na morénové pahorky kousek nad klášterem. Pohled do údolí, postříbřeného jinovatkou, kterou postupně rozpouštěly posunující se paprsky vycházejícího slunce, byl neuvěřitelný.
klášter v Samagaonukoupit fotografii | poslat jako pohlednici
ráno u klášterakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
V kouři táhnoucím se nad vesnicí se rozpouštěly paprsky, staře vypadající budova buddhistického kláštera jako by se vznášela nad zbytkem vesnice.
Samagaonkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
holčička ze Samagaonukoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Zatímco v mnohých menších vesnicích tvoří prakticky všechny budovy nové stavby s plechovými střechami, Samagaon má i autentičtěji působící část se starými kamennými domy, čorteny, mani walls – byť i tady už ulicemi prochází elektrické vedení… Při ranní procházce tak pozorujeme běžný ranní ruch ve vsi.
jak pod Himal Chulikoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Východnímu obzoru dominuje zubatý masiv Himal Chuli, jehož nejvyšší vrchol dosahuje nadmořské výšky 7893 metrů.
čorten pod Manáslu a Naike peakkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Praktické informace
Trek kolem Manáslu měří ze Sotikholy do Dharapani 135 km, vede přes sedlo Larke La (5160 m n. m.) a kromě samotné trekové trasy nabízí množství možností bočních výletů včetně údolí Tsum. To ovlivňuje časovou náročnost – naprosté minimum je zhruba deset dnů, lepší je však nespěchat. My jej šli dnů 14, celkem ušli 182 km, nastoupali 9800 m a naklesali 8500 m. Trasa vede po vesnicích, kde se spí a jí v ubytovnách, potřeba je tedy jen spacák. Sezona je klasicky himálajská – jaro (duben, květen) a podzim (říjen, listopad), dá se jít i v prosinci, ale krom celkově větší zimy hrozí, že sedlo bude zasněžené a neprůchodné.
Manaslu Circuit patří k regulovaným trekům – je možné jej absolvovat pouze s průvodcem (cca 30 USD/den) – a je nutno vyřídit množství povolení: vstup do chráněných oblastí Manáslu a Annapurna (každé 30 USD/os.), permit do pohraniční oblasti mezi Jagatem a Samdo (100 USD/os. za týden a 15 USD za každý další den), TIMS (10 USD/os.) a administrativní poplatek si naúčtuje i agentura (v našem případě 150 USD/skupina). (Do údolí Tsum je případně potřeba další permit). Celkové náklady na tyto formality v našem případě čtyřčlenné skupiny byly 1400 USD. Oficiálně je počet trekařů omezen na 1000 osob ročně, reálně jich je mnohem více, ve vrcholné sezóně trek začíná pár desítek lidí denně. Za ubytování a jídlo na treku jsme utratili průměrně 500 Kč/os/den (jde spíš o minimum, s nímž je potřeba počítat), ceny se zvyšují s nadmořskou výškou. Vyplatí se mít filtr nebo jinou dezinfekci na vodu.
Související odkazy:
Pokhara a jezero Phéva – zrcadlo osmitisícovek
Trek okolo Manáslu IX – z Bimthangu do Dharapani
Trek okolo Manáslu VIII – přes sedlo Larke La do Bimthangu
Trek okolo Manáslu VII – Samdo a tibetská hranice v sedle Rui La
Trek okolo Manáslu VI – Birendra Tal a Manaslu base camp
Trek okolo Manáslu V – Samagaon, krásná vesnice v srdci hor
Trek okolo Manáslu IV – Shyala a Pungyen Gompa
Trek okolo Manáslu III – klášter Lho a první pohled na Manáslu
Trek okolo Manáslu II – vzhůru ke třem tisícům
Trek okolo Manáslu I – od rýžových políček po první horské výhledy
Detailní popisy turistiky nejen v horách ve světě
Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .