Trek okolo Manáslu IV – Shyala a Pungyen Gompa

29. 12. 2019 | zobrazeno 2073×


[Nepál] Vesnice Shyala leží asi hodinu chůze od Lho. Nad žlutými modříny se tyčí zaledněné siluety masivu sedmitisícového Ngadi Chuli a Manáslu. A dá se odsud podél ledovce vyrazit ke klášteru Pungyen Gompa, ležícím přímo pod horami.

ManásluManáslukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Nad údolím Budhi Gandaki se zvedá moréna ledovce Pungyen, za níž vykukují mohutné siluety hor. Bohužel ani přelom října a listopadu – vrcholná himalájská sezóna – není zárukou toho, že nebe bude bez mráčku. My tak z Manáslu viděli jen kousek, vrchol zůstal zahalen do mraků.

pocukrované horypocukrované horykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Modrými šipkami je nově vyznačená cesta k Pungyen Gompa ze Shyaly – ta je tak kratší a rychlejší než dosud chozená cesta ze Samagaonu, kde se člověk musí poměrně velkou část vracet zpět hlavním údolím.

ze Shyaly k Pungyen Gompaze Shyaly k Pungyen Gompakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

První úsek velmi prudce stoupá na morénu, cestu zpříjemňují žluté modříny a výhledy do hlavního údolí. Ledovcovou morénu je pak třeba přejít severním směrem, kde se cesta spojí s tou ze Samagaonu.

ledovec Pungyen a Ngadi Chuliledovec Pungyen a Ngadi Chulikoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Právě tady jsme potkali značkaře, kteří s plechovkou modré barvy kreslili šipky. Vyznačení nové cesty má určitě význam pro obyvatele Shyaly – je to důvod, proč se na noc zastavit tady a ne jít rovnou až do Samagaonu.

jačí karavanajačí karavanakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Po překročení morény vede cesta podél ní a už nestoupá tak prudce, poslední úsek je rovina po jačích pastvinách, v tuto dobu už bez jaků.

Pungyen GompaPungyen Gompakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Samotný klášter není moc hezký – pár starých baráčků a čorten, vynahrazuje to okolí – pokud ovšem hory nejsou schované v mracích a za padajícím sněhem, jako jsme to měli my.

modříny pod Manáslumodříny pod Manáslukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Za Shyalou cesta treku překonává po visutých mostech několik potoků, vytékajících z ledovce Pungyen. Pohledy na hory, pocukrované čerstvým sněhem, stále zdobí zlaté modříny.

modříny a Himal Chulimodříny a Himal Chulikoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Zhruba kilometr před Samagaonem míjíme areál místní školy, údolí Budhi Gandaki se v této části roztáhlo a na plochém údolním dně se pasou jaci a koně.

jaci v Shyalejaci v Shyalekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Praktické informace

Trek kolem Manáslu měří ze Sotikholy do Dharapani 135 km, vede přes sedlo Larke La (5160 m n. m.) a kromě samotné trekové trasy nabízí množství možností bočních výletů včetně údolí Tsum. To ovlivňuje časovou náročnost – naprosté minimum je zhruba deset dnů, lepší je však nespěchat. My jej šli dnů 14, celkem ušli 182 km, nastoupali 9800 m a naklesali 8500 m. Trasa vede po vesnicích, kde se spí a jí v ubytovnách, potřeba je tedy jen spacák. Sezona je klasicky himálajská – jaro (duben, květen) a podzim (říjen, listopad), dá se jít i v prosinci, ale krom celkově větší zimy hrozí, že sedlo bude zasněžené a neprůchodné.

Manaslu Circuit patří k regulovaným trekům – je možné jej absolvovat pouze s průvodcem (cca 30 USD/den) – a je nutno vyřídit množství povolení: vstup do chráněných oblastí Manáslu a Annapurna (každé 30 USD/os.), permit do pohraniční oblasti mezi Jagatem a Samdo (100 USD/os. za týden a 15 USD za každý další den), TIMS (10 USD/os.) a administrativní poplatek si naúčtuje i agentura (v našem případě 150 USD/skupina). (Do údolí Tsum je případně potřeba další permit). Celkové náklady na tyto formality v našem případě čtyřčlenné skupiny byly 1400 USD. Oficiálně je počet trekařů omezen na 1000 osob ročně, reálně jich je mnohem více, ve vrcholné sezóně trek začíná pár desítek lidí denně. Za ubytování a jídlo na treku jsme utratili průměrně 500 Kč/os/den (jde spíš o minimum, s nímž je potřeba počítat), ceny se zvyšují s nadmořskou výškou. Vyplatí se mít filtr nebo jinou dezinfekci na vodu.

Související odkazy:

Fotogalerie Nepál

Pokhara a jezero Phéva – zrcadlo osmitisícovek

Trek okolo Manáslu IX – z Bimthangu do Dharapani

Trek okolo Manáslu VIII – přes sedlo Larke La do Bimthangu

Trek okolo Manáslu VII – Samdo a tibetská hranice v sedle Rui La

Trek okolo Manáslu VI – Birendra Tal a Manaslu base camp

Trek okolo Manáslu V – Samagaon, krásná vesnice v srdci hor

Trek okolo Manáslu IV – Shyala a Pungyen Gompa

Trek okolo Manáslu III – klášter Lho a první pohled na Manáslu

Trek okolo Manáslu II – vzhůru ke třem tisícům

Trek okolo Manáslu I – od rýžových políček po první horské výhledy

Kathmandu, Bhaktapur a Patan

Z Lukly do Namche Bazar

Namche Bazar a Khumjung

Thame a sedlo Renjo La

Gokyo - údolí jezer

Gorak Shep a Kala Patthar

Údolí Khumbu

Chhukhung a Imja Tsho

Himalájské štíty černobíle

Detailní popisy turistiky nejen v horách ve světě

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Nepál průvodce Lonely Planet treking v Nepálu průvodce Lonely Planet
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace