Otavalo – Laguna Cuicocha a Mojanda

13. 12. 2015 | zobrazeno 6062×


[Ekvádor] Otavalo je oblíbeným turistickým cílem, ať už pro vyhlášené indiánské trhy, nebo zajímavé okolí. Mezi nejnavštěvovanější místa v okolí patří vulkanická jezera Cuicocha a soustava jezer Mojanda.

laguna Cuicocha rozfoukanálaguna Cuicocha rozfoukanákoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Laguna Cuicocha leží na úpatí vulkánu Cotacachi (4944 m n. m.), v nadmořské výšce okolo 3200 m n. m. Jezero vyplňuje kráter, který vznikl při mohutné (a poslední) erupci sopky před asi třemi tisíci let. Jméno znamená v překladu „Jezero morčat“, prý podle tvaru většího ze dvou ostrovů (pojmenovaných Yerovi a Teodoro Wolf).

Mlžné okénkoMlžné okénkokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Jezero je hluboké okolo 150 metrů, stěny kráteru jej převyšují o 300 metrů. Vlivem podzemního odtoku vody i výparu klesá v jezeru hladina, po zemětřesení v roce 1987 to bylo dokonce rychlostí 30 cm za rok. Voda v jezeře se otepluje, v průměru o 0,1 °C za rok, což je dáno podzemním přítokem termálních vod. To by mohlo naznačovat, že vulkán ještě není úplně vyhaslý…

laguna Cuicocha panoramatickálaguna Cuicocha panoramatickákoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Po hraně kráteru je možno (skoro) celé jezero obejít, přičemž se otevírají nádherné výhledy na jezero a jeho dva ostrovy. Cestička je místy docela prudká, a vede střídavě nahoru a dolů. Cesta trvá asi tři až čtyři hodiny, jednodušší je jít po směru hodinových ručiček.

okolí Cuicochyokolí Cuicochykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Jezero leží na jižním okraji rezervace Cotacachi Cayapas Reserva Ecológico, která zabírá 3000 km2 od vysokých hor na východě po pobřežní tropický les na západě.

páramo | laguna Cuicochapáramo | laguna Cuicochakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Samotná kaldera leží v mlžné zóně, takže zde rostou řídké lesy, kvete spousta rostlin a stromy jsou porostlé typickými vousy lišejníků. A i v sezóně se může stát, že je jezero zahaleno mlhou. Nám se naštěstí po asi hodině během pár minut zvedla…

laguna Mojandalaguna Mojandakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Také laguny Mojanda jsou vulkanického původu, leží v obřím kráteru stejnojmenného stratovulkánu (respektive komplexu dvou sopek). Proti Cucicocha jsou starší, poslední erupce zde proběhla před 200 000 let.

lagunas Mojandalagunas Mojandakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

V mlžném parámu dnes leží tři jezera: Caricocha (s necelými 300 ha rozlohy největší), Yanacochaa Huarmicocha. Laguny samotné leží ve výšce okolo 3 700 m n. m., okolo se zvedají vrcholky sopek Mojanda (4 263 m n. m.) a Fuya Fuya, z nichž (pokud vyjde počasí a hory nejsou zahaleny v mlze a mracích) jsou krásné výhledy na soustavu jezer.

El LécheroEl Lécherokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Jezera však nejsou jedinou atrakcí okolí Otavala. Asi hodinu cesty z města, na hřebeni Pucara de Rey Lom (2 841 m n. m.) stojí posvátný strom El Léchero, u nějž se indiáni modlili za déšť a přinášeli obětiny při nejrůznějších příležitostech.

El Léchero a Cerro ImbaburaEl Léchero a Cerro Imbaburakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Zároveň je odsud také docela pěkný výhled (i když částečně zarůstající stromy), na sopky Imbabura a Cotacachi nebo jezero San Pablo.

Praktické rady: K jezeru Cuicocha se nejlépe člověk dostane autobusem do vesnice Quiroga a pak taxíkem k vchodu do rezervace (kde je také malé muzeum). Laguny Mojanda jsou dostupné hůře, je třeba vzít si taxíka, zpátky se dá dojít pěšky (ať už po stejné cestě, jako autem, nebo pěšinkami horami na Panamericanu).

MojandaMojandakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Související odkazy:

Fotogalerie Ekvádor

Detailní popisy turistiky nejen v horách ve světě

Otavalo - laguny Cuicocha a Mojanda

Chimborazo – okolo věčně zamračeného velikána

Isla de la Plata a NP Machalilla

Mindo a rezervace Milpe – ptačí ráj na západních svazích And

Indiánský Ekvádor – trhy v Otavalu a Saquisilí

El Ángel – mlžné království divukrásných frailejonů

Rybáři z Puerto López

Quito – metropole na rovníku

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Ekvádor průvodce Lonely Planet
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace