El Ángel – mlžné království divukrásných frailejonů

20. 9. 2015 | zobrazeno 4683×


[Ekvádor] Reserva ecológica El Ángel je jednou z nejlepších ukázek ekosystému párama – vlhkého, studeného, na život mimořádně bohatého území. Králem necelých 160 čtverečních kilometrů rezervace jsou rostliny frailejones (Espeletia pycnophylla).

Lagunas del VoladeroLagunas del Voladerokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Rezervace byla vyhlášena v roce 1986 a leží v nadmořských výškách od 3400 do 4200 metrů. I když leží jen necelou stovku kilometrů od rovníku (a docela blízko kolumbijských hranic), většinu roku tu je zima (průměrná teplota se pohybuje mezi 5 až 6 °C) a prší: srážky dosahují v průměru 2 – 3 tisíc mm.

Páramo El ÁngelPáramo El Ángelkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Celá oblast funguje jako jakási obří houba, která pohlcuje vlhkost a pomalu ji zase vypouští; v oblasti pramení řeky Mira a El Ángel. Při procházce si našinec připadá trochu jako třeba v Jizerkách, na Černých jezírkách. Celá oblast má bažinovitý charakter, každý krok čvachtá, krajina je protkána množstvím potůčků a jezírek.

Laguna de PotrerillosLaguna de Potrerilloskoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Z obrovské rozlohy je dobře dostupných několik lokalit, my se vydali k jezerům Lagunas del Voladero (dostupné po naučné stezce) a vzdálenější Laguna de Potrerillos, kam už vede cesta-necesta.

Lagunas del VoladeroLagunas del Voladerokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Celou dobu člověk jde mezi tisíci (možná miliony) frailejonů (španělské jméno je odvozeno od mnicha, kterého má silueta rostliny připomínat), česky klejovek z čeledi hvězdnicovitých. Tento keř je tvořen kmenem chráněným odumřelými listy, nahoře je vrcholová růžice s až 50 cm dlouhými chlupatými listy. Rostlina prý může dorůstat výšky až pěti metrů, my viděli exempláře maximálně třímetrové.

frailejones (Espeletia pycnophylla)frailejones (Espeletia pycnophylla)koupit fotografii | poslat jako pohlednici

Kromě frailejonů zde najdeme třeba růžice a štíhlé vysoké květenství puyas a zhruba 250 dalších druhů, z nichž asi 60 % je endemických.

okolí El Ángelokolí El Ángelkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

V rezervaci žije přes tři stovky druhů ptáků (nejčastěji člověk zahlédne kachny a husy na jezerech), žijí zde i puma, pes horský nebo pekari.

Lagunas del VoladeroLagunas del Voladerokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Praktické informace

Výchozím bodem je (docela pěkné a neturistické) městečko El Ángel, odkud to je k laguně Voladero cca 16 km; dá se jít pěšky, taxíkem nebo zkusit stopa (doprava ale není moc častá a rozhodně nebude až k rezervaci). Vstupné bylo zrušeno. Kolem laguny Voladero vede naučná stezka s několika vyhlídkami, spaní ve stanu není problém (po cestě ale chodí místní na výlet, takže cennosti je lepší brát s sebou). K laguně de Potrerillos už cesta nevede, je potřeba dávat pozor na bažinky. Rozhodně se hodí mít GPS, mlha padá rychle (a často) a v kopcovité krajině plné stejných rostlin není jednoduché se orientovat.

Související odkazy:

Fotogalerie Ekvádor

Detailní popisy turistiky nejen v horách ve světě

Otavalo - laguny Cuicocha a Mojanda

Chimborazo – okolo věčně zamračeného velikána

Isla de la Plata a NP Machalilla

Mindo a rezervace Milpe – ptačí ráj na západních svazích And

Indiánský Ekvádor – trhy v Otavalu a Saquisilí

El Ángel – mlžné království divukrásných frailejonů

Rybáři z Puerto López

Quito – metropole na rovníku

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Ekvádor průvodce Lonely Planet
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace