Za racky na Ilha da Berlenga

23. 6. 2010 | zobrazeno 5363×


[Portugalsko] Asi jedenáct kilometrů a necelou hodinku plavbu lodí Avelar Pessoa od přístavu Peniche leží skalnatý ostrov Berlenga, doprovázený skupinkou menších ostrůvků či skalisek, čnících z věčně rozbouřeného moře. Dnes přírodní rezervace, která by se dala nejjednodušeji popsat jako království racků.

Západ slunce na Ilha da BerlengaZápad slunce na Ilha da Berlengakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Hlavní ostrov, Ilha da Berlenga (78 ha), má na délku 1500 m, v nejširším místě 800 m a k nejvyššímu bodu musíte z přístavu zdolat 88 výškových metrů. Další ostrůvky – Farilhões, Estelas a Forcados – jsou ještě menší.

OstrůvekOstrůvekkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Na rozdíl od pobřeží Peniche, které je tvořeno sedimentárními horninami, jsou tyto ostrovy budovány unikátními magmatickými a metamorfovanými horninami. Berlenga je ze žuly, zatímco menší ostrůvky jsou tvořeny rulou, svorem a břidlicemi. A co je na „obyčejné žule“ tak zvláštního? Je to její typ, který není podobný žádné evropské hornině, ale naopak žulám americkým. Tato hornina krystalizovala před 280 miliony let v době vrásnění, během kterého se uzavřel oceán mezi Gondwanou a Laurentií a vytvořilo Apalačské pohoří.

Ilha da BerlengaIlha da Berlengakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Důležité byly i pozdější pochody, které skály znovu zprohýbaly a deformovaly do dnešních zajímavých tvarů s příkrými útesy a vysokými srázy, které můžete vidět hned při plavbě k přístavišti.

Pevnost Sao João Babtista, Ilha da BerlengaPevnost Sao João Babtista, Ilha da Berlengakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Díky své poloze byl ostrov navštěvován lidmi od pradávna, o čemž svědčí archeologické pozůstatkynapř. římské keramiky, utopené v průzračných vodách pobřežního oceánu. V roce 1513zde král Manuelnechal postavit klášter (Mosterio da Misericórdia), ten byl ale po 35 letech opuštěn kvůli častým návštěvám pirátů. V letech 1651 až 1656 byla na rozkaz krále João IV. postavena pevnost – Fortalenza San João Baptista, která zde stojí dodnes. Jejím úkolem bylo bránit ostrov proti nájezdům pirátů zejména ze severní Afriky. Po veliteli pevnostní posádky v roce 1666, který s hrstkou mužů dokázal ubránit pevnost proti 15ti členné španělské flotile, je pojmenována loď, vozící dnes turisty na ostrov: Avelar Pessoa.

maják Duque de Brangança, Ilha da Berlengamaják Duque de Brangança, Ilha da Berlengakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Světlo 29 metrů vysokého majáku Duque de Brangança, postaveného na nejvyšším bodu ostrova v roce 1841, je viditelné z více než 45 kilometrů.

Racek bělohlavýRacek bělohlavýkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

V dnešní době je souostroví významnou rezervací a ptačí oblastí. Její rozloha je 9660 ha, tedy naprostá většina je tvořena mořem. Ostrovy jsou významným hnízdištěm ptáků, stejně jako zastávkou při migraci.

Rozkvetlý ostrovRozkvetlý ostrovkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Na ostrově nerostou žádné stromy, avšak rostlin zde najdeme přes stovku, z toho tři endemické (tedy nerostoucí nikde jinde, než na tomto ostrově). Většina jich rozkvétá od února do května a ostrov se tak střídavě zahaluje do odstínů žluté, fialové a zelené.Díky své poloze zde můžeme spatřit třeba alkouna úzkozobého (symbol rezervace), který žije od těchto ostrovů na sever až po Arktidu, stejně jako buřňáky, žijící naopak od ostrovů na jih až po Capo Verde.

Racek bělohlavýRacek bělohlavýkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Běžný návštěvník však uvidí hlavně všudypřítomné racky bělohlavé, kterých zde hnízdí přes 10000. Tento racek má rozpětí křídel kolem 80 cm a váží zhruba jeden kilogram.

Racek bělohlavýRacek bělohlavýkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

U hlavní cesty, vedoucí z přístavu k pevnosti, jsou racci prakticky ochočení, hnízdí mnohdy přímo na stezce a přítomnost lidí je vůbec nevzrušuje, ani když na hnízdě mají vajíčka nebo právě vylíhnutá mláďata.

Racek bělohlavýRacek bělohlavýkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Opačná strana ostrova, navštěvovaná o poznání méně, nabízí jiný obrázek. Racci na turisty reagují zlostným křikem, nalétáváním a mnohdy i klofanci do hlavy – z tohoto důvodu je severní stezka (alespoň v době hnízdění) prakticky neprůchodná, krom toho že stresovat takto ptáky není vhodné.

Cabo Avelar PessoaCabo Avelar Pessoakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Mezi další obyvatele ostrova, které každý uvidí, patří několik druhů ještěrek, slunících se na kamenech. Již v 15. století byli zmiňování králíci a mezi současné problémy ostrova patří krysy, decimující ptačí populace.Počet návštěvníků ostrova je omezen na 350 denně v sezóně, která trvá od května do října; na ostrově stále žije jen několik rybářů, strážců rezervace a obsluha majáku. Cesta lodí z Peniche trvá asi 45 minut, z pevniny se vyplouvá dopoledne, večer loď pluje zpátky. Na ostrově je možno přenocovat – buď v kempu, nebo některém z domků; pro obojí je nutná včasná rezervace.

Praia Carreiro do MosteiroPraia Carreiro do Mosteirokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Kromě pozorování ptáků a návštěvy pevnosti nabízí ostrov i malou písečnou plážičku, Carreiro do Mosteiro, která je díky své poloze mezi skalami na závětrné straně ostrova kryta před stále vanoucími větry a je tak možné se zde v pohodě koupat. Ostrov je vyhledávaný i potápěči.

Související odkazy:

Penichce - větrné a skalnaté pobřeží

galerie Portugalsko

Fotografické obrazy - prodej fotografií

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace