Národní park Borjomi-Kharagauli a skalní město Vardzia

11. 8. 2013 | zobrazeno 20045×


[Gruzie] Pásmo nepříliš navštěvovaného Malého Kavkazu na jihozápadě Gruzie skrývá jak malebný, zalesněný národní park Borjomi-Kharagauli, tak dramatický kaňon řeky Mtkvari korunovaný skalním městem Vardzia.

BordžomiBordžomikoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Čtrnáctitisícové Bordžomi (ბორჯომი) je docela známé po celém bývalém Sovětském svazu a může za to teplá minerální voda, kterou zde roku 1829 objevili. Krátce na to se město stalo oblíbeným lázeňským centrem, kde měl svou rezidenci i bratr ruského cara Alexandra II. Voda se zde stále stáčí a stejně tak je přístupný pramen v parku, plném (často rozpadajících se) atrakcí. Podobně zanedbaným dojmem působí celé město, ale nově opravované či vystavěné domy na „kolonádě“ před vstupem do parku dávají určitou naději do budoucnosti.

kytky v NP Borjomi-Kharagaulikytky v NP Borjomi-Kharagaulikoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Národní park Borjomi-Kharagauli, propagovaný jako „jeden z největších národních parků v Evropě“, zabírá 850 km2 lesů a luk. V Bordžomi mají vystavěné bombastické návštěvní centrum, kde se každý návštěvník musí zaregistrovat, dostane mapu a instruktáž, a může si prohlédnout expozici o zdejší přírodě.

NP Borjomi-KharagauliNP Borjomi-Kharagaulikoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Ačkoliv zde má žít několik desítek medvědů, vlci, rysi a další vzácná zvěř, běžný turista pravděpodobně na jedné z devíti značených stezek, které park protínají, spatří zejména kvetoucí rostliny včetně nádherně vonících lilií.

kaňon řeky Kurykaňon řeky Kurykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

O pár desítek kilometrů údolím jižněji, ve městě Achalciche (ახალციხე), začíná řeka a její okolí nabírat na dramatičnosti, až se z ní u Vardzie stane regulérní skalnatý kaňon, se stráněmi pozlacenými třpytícími se vlásky kavylů.

VardziaVardziakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Vardzia (ვარძია) je známá především pro své skalní město, vytesané do kolmé stěny údolí řeky Kury. Opevnění zde ve 12. století založil král Giorgi III. a jeho dcera, královna Tamara, je dokončila a založila zde klášter.

VardziaVardziakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Z něj se časem stalo celé skalní město, v němž žily zhruba dvě tisícovky mnichů, ve třinácti podlažích obsahovalo na čtyři stovky místností, pětadvacet vinných sklípků a třináct kostelů. Velké zemětřesení roku 1283 však skalní komplex silně poškodilo, a pod nájezdy cizích vojsk klášter upadal, až po porážce Gruzie Peršany v roce 1551 zanikl úplně. Dnes klášter opět funguje a jeho ústředním bodem je kostel s freskami z 12. století.

VardziaVardziakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Související odkazy:

Fotogalerie Gruzie

Detailní popisy turistiky nejen v horách ve světě

Fotogalerie Arménie

kouzelná Svanetie III. - Ušguli, pod ochranou tajemných věží

Kouzelná Svanetie II. - jezírka Koruldi, sedlo Guli a majestátní Ušba

Kouzelná Svanetie I. - Mestia, gruzínské Švýcarsko

Geghamské hory, trek rozkvetlým krajem sopek

Gruzínská metropole Tbilisi

Sevanavank, Gerhard a Khor Virap – ikonické stavby arménské krajiny

Národní park Borjomi-Kharagauli a skalní město Vardzia

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Gruzie, Arménie a Ázerjbadžán průvodce Lonely Planet
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace