Národní park Borjomi-Kharagauli a skalní město Vardzia
11. 8. 2013 | zobrazeno 20647×[Gruzie] Pásmo nepříliš navštěvovaného Malého Kavkazu na jihozápadě Gruzie skrývá jak malebný, zalesněný národní park Borjomi-Kharagauli, tak dramatický kaňon řeky Mtkvari korunovaný skalním městem Vardzia.
Čtrnáctitisícové Bordžomi (ბორჯომი) je docela známé po celém bývalém Sovětském svazu a může za to teplá minerální voda, kterou zde roku 1829 objevili. Krátce na to se město stalo oblíbeným lázeňským centrem, kde měl svou rezidenci i bratr ruského cara Alexandra II. Voda se zde stále stáčí a stejně tak je přístupný pramen v parku, plném (často rozpadajících se) atrakcí. Podobně zanedbaným dojmem působí celé město, ale nově opravované či vystavěné domy na „kolonádě“ před vstupem do parku dávají určitou naději do budoucnosti.
Národní park Borjomi-Kharagauli, propagovaný jako „jeden z největších národních parků v Evropě“, zabírá 850 km2 lesů a luk. V Bordžomi mají vystavěné bombastické návštěvní centrum, kde se každý návštěvník musí zaregistrovat, dostane mapu a instruktáž, a může si prohlédnout expozici o zdejší přírodě.
NP Borjomi-Kharagaulikoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Ačkoliv zde má žít několik desítek medvědů, vlci, rysi a další vzácná zvěř, běžný turista pravděpodobně na jedné z devíti značených stezek, které park protínají, spatří zejména kvetoucí rostliny včetně nádherně vonících lilií.
kaňon řeky Kurykoupit fotografii | poslat jako pohlednici
O pár desítek kilometrů údolím jižněji, ve městě Achalciche (ახალციხე), začíná řeka a její okolí nabírat na dramatičnosti, až se z ní u Vardzie stane regulérní skalnatý kaňon, se stráněmi pozlacenými třpytícími se vlásky kavylů.
Vardziakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Vardzia (ვარძია) je známá především pro své skalní město, vytesané do kolmé stěny údolí řeky Kury. Opevnění zde ve 12. století založil král Giorgi III. a jeho dcera, královna Tamara, je dokončila a založila zde klášter.
Vardziakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Z něj se časem stalo celé skalní město, v němž žily zhruba dvě tisícovky mnichů, ve třinácti podlažích obsahovalo na čtyři stovky místností, pětadvacet vinných sklípků a třináct kostelů. Velké zemětřesení roku 1283 však skalní komplex silně poškodilo, a pod nájezdy cizích vojsk klášter upadal, až po porážce Gruzie Peršany v roce 1551 zanikl úplně. Dnes klášter opět funguje a jeho ústředním bodem je kostel s freskami z 12. století.
Související odkazy:
Detailní popisy turistiky nejen v horách ve světě
kouzelná Svanetie III. - Ušguli, pod ochranou tajemných věží
Kouzelná Svanetie II. - jezírka Koruldi, sedlo Guli a majestátní Ušba
Kouzelná Svanetie I. - Mestia, gruzínské Švýcarsko
Geghamské hory, trek rozkvetlým krajem sopek
Sevanavank, Gerhard a Khor Virap – ikonické stavby arménské krajiny
Národní park Borjomi-Kharagauli a skalní město Vardzia
Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .